اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

نوشته اصلی توسط farid-a
    این سیگنال رو که گذاشتی Vds ماسفت هستش؟؟ کجاس؟
    خوب اینطوری حالات گذرای مدار شما کمتر میشه و عملا میتونی فرکانس رو هم باز ببری بالاتر.
    همینطور اسنابر رو بزار باشه روش ، باز فرکانس رو ببر بالاتر ، ببین نتیجش چی میشه
    سلام

سیگنال خروجی مداره الان یه 3 ساعتیه متوجه شدم که 2 تا از این موجا توی خروجی دارم پشت سر هم و با فاصله مشخص!
    (الان بچه ها خونرو کردن گیم نت! دارن کانتر بازی میکنن! ولی برات اسکوپشو میزارم ببینی) یکیش مار vDS موسفته که با استابری که گفتی کمش کردم و یکیشم مال سلفمه! ولی برای سلف هر اسنابری کذاشتم کارو خراب میکرد نه درست! :eek:

فرکانس رو بالاتر بردم تا یه جایی بالا میره بعد بهره مدار میاد پایین! ولی فرکانس کاری مدار خیلی خیلی خیلی به شرایط :
    ولتاژ ورودی و مقدار سلف بستگی داره منم یه مولتی ترن گذاشتم برای فرکانس و خلاص هی دارم باهاش بازی میکنم...

ولی باشه بازم فرکانسو میبرم بالا ببینم ریپل چی میشه! ولی الان نه برو بچ دارن صفا میکنن... :icon_razz:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.abtahi
      آروین جان بابت مدار ممنون...

من که میگم همون خازن بذاو شر قضیه را بکن. دیگه حالا یکم ریپل ایرادی نداره ، البته اگه منظورت از فیلتر گذاشتن بخش آموزشی کار باشه اون قضیه اش فرق میکنه ...

در هر صورت خازن بزرگ را حتما بذار ، آخه 470 میکرو که زیر بار دوام نمیاره ، ریپلت خیلی زیاد میشه ، اینجوری مجبوری مرتب فرکانس را بالا ببری...

یه سوال ، میتونم بپرسم این مدار را برای چه کاربردی میخوای؟

خازن خالی فایده نداره! ریپلم 1 ولته! زیاده روی مدارات سلفی هم کارو خراب میکنه! بدشم آخر کار میخام یه پاور کامپویتر 1000 وات بسازم هی پول پاور ندم هر 2 سال یکبار :biggrin:

برای اینجا :
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=23115.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farid-a
        من تغذیه سویچینگ این اجنبی ها بعضی هاشون رو نگاه کردم
        تو بعضی هاشون که ریپل خیلی پائینی هم دارن ، طبقه خروجی یه فیلتر LC با شبکه Pi گذاشتن.
        فعلا وقت نکردم بشینم محاسبه کنم ببینم چه تاثیری میتونه داشته باشه و چرا T نباشه فیلتر.
        اما حتما خاصیتی داره که شبکه T نداره. مثل مثلث بستن سه فاز واسه جذب هارمونیک ها ، اینم همون کارو میکنه به احتمال زیاد
        فرید این فیلتری که گفتی بیشتر کارو خراب میکنه!

از سلف 1 میکرو هانری گذاشتم همینجور رفتم بالا! البته همون T فکر کنم فقط امتحان کردم( سلف سری بعدش خازن موازی با زمین و OUTآ‌مدار) خازنم هم 330Uh بیشتر کارو خراب میکنه ولی از یه میکرو هانری که میرم بالا خیلی ریپل کم میشه ولی افت ولتاژ پیدا میکنم!

حالا این PI رو هم بعدا" چک میکنم جوابشو بهت میدم! اینا درواقع همون اکولایزر خودمونه درسته!؟ :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

فرید این فیلتری که گفتی بیشتر کارو خراب میکنه!

از سلف 1 میکرو هانری گذاشتم همینجور رفتم بالا! البته همون T فکر کنم فقط امتحان کردم( سلف سری بعدش خازن موازی با زمین و OUTآ‌مدار) خازنم هم 330Uh بیشتر کارو خراب میکنه ولی از یه میکرو هانری که میرم بالا خیلی ریپل کم میشه ولی افت ولتاژ پیدا میکنم!

حالا این PI رو هم بعدا" چک میکنم جوابشو بهت میدم! اینا درواقع همون اکولایزر خودمونه درسته!؟ :biggrin:
          البته یه چیزی بگم تا یادم نرفته .
          فیدبک رو بعد از فیلتر نگیری ها ، مدارت همون قبلی باشه ، مقاومت های فیدبک جای قبلیشون باشن فیلتر رو به خروجی قبلی مدار اضافه کن. والسلام!!
          چون اگه فیدبک رو بعد PI بزاری فکر کنم افت بیشتر بشه.
          سلف فیلتر خروجی تا جایی که یادمه نباید زیاد بزرگ باشه (مقدارش)
          آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

سلام

آقا مدار من هم مشکلش حل شد ، :wow: :wow:

سیم های سوسماری ها را عوض کردم و مدار را دوباره بستم ، البته مود ولتاژی نه جریانی ، با 3843 ، مشکل برطرف شد. از همه دوستان ممنون ، مخصوصا آروین جان ... :applause: :applause:

چند تا عکس از مدار پلود کردم که اگه حال داشتید ببینید :
            http://www.speedyshare.com/326328373.html
            http://www.speedyshare.com/634499140.html
            http://www.justupit.com/get.php?id=f...f5b85649a3b658

در مورد فیلتر ، دیتا شیت 34063 را ببینید ، در خروجی مداری که به عنوان مثال آورده ، یه فیلتر گذاشته با سلف 1 میکرو و خازن 100 میلی ، آروین جان شما که اسکوپ داری ، این را ببند ببین نتیجه میده یا نه ...
            از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
            گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

تبریک میگم.
              آدم این جوونا رو میبینه ، تشویق میشه بره دوباره مبدل DC-DC ببنده :rolleyes: :biggrin: :biggrin: :biggrin:
              ---------------
              4.49 آمپر :eek: :eek: :eek: بابا رحم کن ، برد بورد ذوب میشه ها......... :biggrin: :biggrin:
              من یه بار 5 دقیقه اینا رو برد 3 آمپر جریان میکشیدم یکم دور بودم از بردبورد ، یهو یه بویی حس کردم
              دیدم داره از برد دود بلند میشه :biggrin: :biggrin:
              --------------
              راستی رو 4.49 آمپر افت ولتاژ و ریپلش چقدره؟
              آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.abtahi
                سلام

آقا مدار من هم مشکلش حل شد ، :wow: :wow:

سیم های سوسماری ها را عوض کردم و مدار را دوباره بستم ، البته مود ولتاژی نه جریانی ، با 3843 ، مشکل برطرف شد. از همه دوستان ممنون ، مخصوصا آروین جان ... :applause: :applause:

چند تا عکس از مدار پلود کردم که اگه حال داشتید ببینید :
                http://www.speedyshare.com/326328373.html
                http://www.speedyshare.com/634499140.html
                http://www.justupit.com/get.php?id=f...f5b85649a3b658

در مورد فیلتر ، دیتا شیت 34063 را ببینید ، در خروجی مداری که به عنوان مثال آورده ، یه فیلتر گذاشته با سلف 1 میکرو و خازن 100 میلی ، آروین جان شما که اسکوپ داری ، این را ببند ببین نتیجه میده یا نه ...
                تبریک میگم باریکلا! تلویزونی که می خاستی روشن کنی چی شد!؟ تست کردی ببینی روشن میشه یا نه؟!
                مدارت از من بهتر کار میکنه! من 3 آمپر که ازش کشیدم ولتاژش شد 21 ولت!

منبعت چیه؟ مشخصاتش؟

دیدگاه

البته یه چیزی بگم تا یادم نرفته .
                  فیدبک رو بعد از فیلتر نگیری ها ، مدارت همون قبلی باشه ، مقاومت های فیدبک جای قبلیشون باشن فیلتر رو به خروجی قبلی مدار اضافه کن. والسلام!!
                  چون اگه فیدبک رو بعد PI بزاری فکر کنم افت بیشتر بشه.
                  سلف فیلتر خروجی تا جایی که یادمه نباید زیاد بزرگ باشه (مقدارش)
                  یه کارایی کردم البته سلف رو دست نزدم اونو هر کاری کردم فقط خرابتر میکرد بعد عکساشو میزارم اسکپ کردم ولی ریپل کم شده... (ولی باید یاد بگیرم همون فیلترایی که گفتی اونا اگر درست وصل بشن فکر کنم موسر تر باشن)

دیدگاه

فرید جان یادته گفتی فرکانسو ببر بالا حالا که اون اسنابر رو برای موسفت گذاشتی؟

یادته گفتم ریپلم دوبله؟ و یکیش مربوط به سلفه که هر اسنابری براش میزارم تاثیر خاصی نداره!

میدونی چطوری درست شد؟ با کم کردن فرکانس !!!!

بین: پایینم موج ورودی اوسیلاتور خازن - مقاومت به ای سی هستش ( روی فرکانس 120KHz البته)

ببین چطوری کمش کردم! فرکانسو آوردم پایین روی 34Khzآ‌ بببین چطوری شد!!! :eek:

تو فهمیدی این چی بود!؟

خوب راجب ریپل و فیلترینگ:

بازم حق با شما بود جای سلفم اشتباه بود! :redface: درست وصلش کردم پیکِ نویزم نصف شد! (ریپل جداست یه داکیومنت پیدا کردم که بغد میزارمش اینجا ببینید)

ببین چطوری شد:ولی حذف نشده!!! ( حیف که عکس قبل از ریپلشو یادم رفت بگیرم! ولی بعد باز میگیرم میزارم...)

دیدگاه

راستی رو 4.49 آمپر افت ولتاژ و ریپلش چقدره؟
                      سلام آقا فرید
                      4 ولت افت کرد ، اونم فکر کنم به خاطر افت تغذیه بود...

4.49 آمپر icon_eek icon_eek icon_eek بابا رحم کن ، برد بورد ذوب میشه ها......... icon_biggrin icon_biggrin
                      من یه بار 5 دقیقه اینا رو برد 3 آمپر جریان میکشیدم یکم دور بودم از بردبورد ، یهو یه بویی حس کردم
                      دیدم داره از برد دود بلند میشه icon_biggrin icon_biggrin
                      هاهاها ، بابا حواسم هست ، یک دقیقه نشده قطعش کردم ...

تبریک میگم باریکلا! تلویزونی که می خاستی روشن کنی چی شد!؟ تست کردی ببینی روشن میشه یا نه؟!
                      سلام آوین خان ،
                      نه ، با تلویزیون تست نکردم ، وقت نشده ، فعلا داریم دیوارای خونه را چوب میکنیم خونه زندگی ریخته به هم ، عید میرم تلویزیون را میگیرم و تست میکنم ، اگه جواب داد روی PCB پیاده میکنم...

منبعت چیه؟ مشخصاتش؟
                      پاور کامپیوتر ، 300 وات ، روش نوشته 12 ولت 9 آمپر ، 5 ولت 25 آمپر... البته پاورش تایوانیه ، چینی نیست ....

راستی:
                      این را تست کردی یا نه ؟

دیدگاه

سلام آقا فرید
                        پاور کامپیوتر ، 300 وات ، روش نوشته 12 ولت 9 آمپر ، 5 ولت 25 آمپر... البته پاورش تایوانیه ، چینی نیست ....
                        پاور کامپوتر!؟ :eek: این پاورها 1/10 چیزی که روش نوشته خروجی ندارن زودم افت ولتاژ پیدا میکنن! :mrgreen: اتفاقا" دیروز 2 تا پاور کامپیوترو تست کردم روی 12 ولت فقط 3 آمپر خروجی داشت بعد افت ولتاژ 2 ولتی پیدا میکرد! تازه از این 50 تومنی های اصل واقعی بود روشم نوشته بود2 تا 12 ولت 19A بشما میده! مال یه AMD چهار هستای هم بود! یه پاور دیگرم امتحان کردم نیم آمپر چریان میداد بعد اصلا" قطع میکرد! تازه روشم نوشته بود 22A باید بری توی ماشین فقط باطری ماشین!

راستی:
                        این را تست کردی یا نه ؟

آره عکس آخریه که یادم رفت از پیک نویزش عکس بگیرم این بعدشه قبشو ندارم ولی نصف شد پیک نویز! فکر کنم dB بیشتری لازمه برای کم کردن این نویز همون فیلتره رو بستم یه سلفه 1 میکرو ولی خازن شو یه 680uF 200V گذاشتم... ولی بازم این نویز رو داره! عکسای بالا رو ببین اینی که ما داریم راجبش صحبت میکنیم نویزه نه ریپل ریپلم هستا البته! اینم عکسش

دیدگاه

:applause:
                          دمتون گرم
                          این نویزها چندتا علت دارن. یکی گروندینگ اشتباهه و دیگه همراه خازنهای بزرگ خروجی خازنهای کوچیک هم باید موازی کنید. مثلا 100 نانو تا 1 میکرو خوبه. مقاومت سری خازنهای کوچیک کمتره و باعث از بین رفتن این نویزها میشه.
                          راستی اسکپتون رو هم باید دقیقا به دو سر خازن خروجی وصل کنید تا اندازه گیری اشتباه نکنید. به تجربه ای که اینجا کسب کردید توجه کنید:

در جریان و فرکانس بالا هیچ سیمی هادی نیست.
                          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                            :applause:
                            دمتون گرم
                            این نویزها چندتا علت دارن. یکی گروندینگ اشتباهه و دیگه همراه خازنهای بزرگ خروجی خازنهای کوچیک هم باید موازی کنید. مثلا 100 نانو تا 1 میکرو خوبه. مقاومت سری خازنهای کوچیک کمتره و باعث از بین رفتن این نویزها میشه.
                            راستی اسکپتون رو هم باید دقیقا به دو سر خازن خروجی وصل کنید تا اندازه گیری اشتباه نکنید. به تجربه ای که اینجا کسب کردید توجه کنید:

سلام احمد جان چطوری شوالیه :biggrin:

اگر هیچ سیمی هادی نیست پس چیه؟ نیمه هادی یا غیر هادی؟

دیدگاه

به به سلام سلام عید هم مبارک :nice:

آقا ببین ریپلو 1درشو درآوردم کمتر از 140 میلی آمپر اونم روی 23 ولت و 3.5A !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

چطوری؟ ما میگفتیم این ریپل چیه که هرچی خازن اضافه میکنیم یه ذره هم بهش بر نمیخوره!؟ نگو جای پراب اسکپمون اشتباه بوده تا حالا! وصلش کرده بودم یه جاهایی وصل + مدار و یه سیم بلند هم بسته بودم به - باطری :mrgreen:

ورشداشتم گذاشتم 2 سر مصرف کننده! اونجا ما ریپل رو نمیخایم دیگه! توی مدار که همش نویزه الحمدولا!

حالا فرمولش:

با یه سلفه 10uH و 6-7 تا خازن در مدل های مختلف و اندازه های مختلف! باید انقدر با خازن و سلف بازی کنید تا کم ترین ریپل رو داشته باشین از پاور کامپوتر هم ریپلش کمتره :eek:

(در ضمن بکسی نگین من تازه کار با اسیلسکوپم رو یاد گرفتم اونم نه بطور کامل :biggrin

فهمیدن اون عکسای قبلی اشتباه خونده شده بود؟ :redface:
                              توی این عکس مقدار ها درسته دیگه...

اونی که با 1 مشخصه مقدار ریپله یعنی 139ma و اونی که با 2 مشخصه مقدار موثر ریپله 38mv

الان فقط 1 اشکال داره که حیلی هم خفته!

بازه مدارم فقط 51% ! :NO: فکر کنم مال سلفمه :angry:

دیدگاه

سلام

سلام آقا فرید
                                البته این چهار ولت مربوط به خروجی 19.7 ولت بود (کاربرد در لپ تاپ)

پاور کامپوتر!؟ icon_eek این پاورها 1/10 چیزی که روش نوشته خروجی ندارن زودم افت ولتاژ پیدا میکنن! icon_mrgreen اتفاقا" دیروز 2 تا پاور کامپیوترو تست کردم روی 12 ولت فقط 3 آمپر خروجی داشت بعد افت ولتاژ 2 ولتی پیدا میکرد! icon_lol تازه از این 50 تومنی های اصل واقعی بود روشم نوشته بود2 تا 12 ولت 19A بشما میده! مال یه AMD چهار هستای هم بود! یه پاور دیگرم امتحان کردم نیم آمپر چریان میداد بعد اصلا" قطع میکرد! تازه روشم نوشته بود 22A icon_confused باید بری توی ماشین فقط باطری ماشین!
                                والا پاور ما که 9 آمپرش را میده ، البته این پاور سوخته بود و من ماسفت هاش را مشابه گذاشته ام :icon_razz:

دمتون گرم

آقا آوین مگه خازن کوچیک نگذاشتی؟ بابا خازن بذار ، این قدر خسیس بازی در نیار...

ورشداشتم گذاشتم 2 سر مصرف کننده! اونجا ما ریپل رو نمیخایم دیگه! توی مدار که همش نویزه الحمدولا!
                                میگم این محاسبات را شما در حالت بی باری انجام میدی یا بار داری؟ اگه در حالت بار داری هستش و بار هم همون فن هاست که خوب معلومه نویز از کجاست ، موتور خودش منبع نویزه ، برای بار از مقاومت استفاده کن ، مثلا یه 100 اهم 10 وات ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X