اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

نوشته اصلی توسط Electronics Boy
    خواهش می کنم کاری نکردم که :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :biggrin: :biggrin: :biggrin:
    بچه شیطون من منظورم فرید بود! بعد از 2 هفته اومدی پریدی وسط که چی! :biggrin:

نه حالا خارج از شوخی هم شما هم احمد خان هم فرید خیلی به من یکی کمک کردین ( آخ آخ اگه مدیر ببینه داریم تاپیک تشکر میزنیم! :nice

دیدگاه

به اطلاع میرساند اینجانب موفق به منفجر کردن ای سی UC3845 هم شدم.

خدایی کارخونه های سازنده باید منو ببرن بهشون یاد بدم چطوری میشه که منفجر میشن! :biggrin:

حالا فردا برم یکی دیگه بگیرم این یکیو دوست دارم چارشنبه سوریم که نزدیکه :mrgreen:

دیدگاه

آفرین بابا :applause:
        من ترکیدن 34063 رو دیدم خودم , اما دیگه انصافا ندیدم 384x هم بترکه
        ای ول.

---------------
        این بار خواستی یگیری 3843 بگیر
        آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farid-a
          آفرین بابا :applause:
          من ترکیدن 34063 رو دیدم خودم , اما دیگه انصافا ندیدم 384x هم بترکه
          ای ول.

---------------
          این بار خواستی یگیری 3843 بگیر
          3842 نگیرم؟ :rolleyes:

دیدگاه

3842 واسه تغذیش ولتاژ 16 می خواد
            اما 3843 با 8 ولت هم کار میکنه
            آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

خریدم اونم 2 تا!

UC3842
              و
              GM3843

یه منبع تغذیه 5 آمپری هم گرفتم برم ببینم چقدر نزدیکه اونیه که روش نوشته :biggrin:

دیدگاه

سلام

آقا ساختمش بلاخره :wow:

با همون 43 که شما گفتی 42 ولتاژ شروع بکارش خیلی بالاس بدرد نمیخوره....

راستی بازدشو هم با زیاد کردن مقاومت 0.1 که موسفت رو به زمین وصل کرده و بالا پایین کردن فرکانس و تعویض سلف تونستم تا 80 در صد ببرم بالا!

فرید جان این اسنابره که شما گفتی مقاله زیادی راجبش پیدا نمیشه! :sad:

یه چیزی راستی من متوجه شدم وقتی ولتاژ منبع تقذیه کم میشه حدود 10-11 ولت (موقع بار کشیدنا! ) فرکانس اوسیلاتور میریزه بهم!!! با کلی ور رفتن به ای سی فهمیدم اشکال مال خروجی 5 ولته که برای اسیلاتور بکار میه این خروجی خیلی زود افت پیدا میکنه و به تناسب هم فرکانس اسیلاتور تا حتی 2Khzآ‌میاد پایین ! در صورتی که هنوز منبع قابلیت پژر دهی رو داره! اینو کاریس میشه کرد!؟ :rolleyes:

دیدگاه

تبریک میگم. مبارکه!

متوجه نشدم ، یعنی چی که فرکانس میاد پائین :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farid-a
                    تبریک میگم. مبارکه!

متوجه نشدم ، یعنی چی که فرکانس میاد پائین :rolleyes:
                    ببینید من فرکانس اوسیلاتور رو میگم

مثلا با انتخاب مقاومت و خازن مناسب ما روی سلف فرکانس 80Khz رو (که همون فرکانس اسیلاتوره ICآ‌هستش) رو ایجاد میکنیم....

حالا وقتی بار رو روی مدار میزاریم ولتاژ منبع تغذیه از 13 ولت به 10.5 ولت میرسه این یعنی یکمی منبعمون ضعیفه ولی هنوز میشه ازش بیشتر هم آمپر کشید! ولی همین 2.5 ولت افت ولتاژ باعث میشه Voltage Reffrence که خود آی سی روی پایه 8 بهمون میده واسه اوسیلاتور که همون خازن و مقاومته کم بشه! تا نصف 5 ولت که 2 ولتم میره بعضی وقتا این افت ولتاژ خیلی روی فرکانس اسیلاتور و بطبع روی سلف تاسیر میزاره من تا 2 کیلو هرتز هم دیدم که پایین اومد وقتی ولتاژ ریفرنس ای سی رو گرفتم متوجه شدم...

فکر کنم این نتها اشکال این ای سی مامانی 250 تومنی باشه

حالا چیکارش کنیم.!

دیدگاه

سیمهایی که ولتاژ رو از منبع به ورودی مدارت میرسونه چند اهمه؟؟
                      اینو در نظر داشته باش که اگه سیم 1 اهم مقاومت داشته باشه با یه جریان 3 آمپر
                      3 ولت افت پیدا میکنه اون ولتاژ ورودی شما. :sad:
                      سعی کن سیم هاتو کلفت تر انتخاب کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farid-a
                        سیمهایی که ولتاژ رو از منبع به ورودی مدارت میرسونه چند اهمه؟؟
                        اینو در نظر داشته باش که اگه سیم 1 اهم مقاومت داشته باشه با یه جریان 3 آمپر
                        3 ولت افت پیدا میکنه اون ولتاژ ورودی شما. :sad:
                        سعی کن سیم هاتو کلفت تر انتخاب کنی.
                        بابا تو دیگه کی هستی! :surprised:

دقیقا" اشکالم همین بود! ولی تو زودتر فهمیدی! :redface:

سیمها رو دست زدم دیدم تو جریان 3 آمپر داغ میشه! شک کردم ولتاژ روی منبع تغذیه رو چک کردم دیدم نوشته 12.5 ولته هیچ اشکالی نیست! پس این چی بود به سرم زد ولتاژ 2 سر مدارم رو بگیرم (ورودی) دیدم بهه! 9 ولته! یعنی دقیقا" فرمایش شما :eek:

سیمارو انداختم کنار و یه سیم کلفت وصل کردم مدارم پرواز کرد :icon_razz:

اما....

داشتم با تنظیم مقاومت فرکانس رو تنظیم میکردم که اشتباهی ولتاژ ورودی رو کردم توی پایه اسیلاتور فکر کنم هی بلایی سر ای سیم اومده بازم شده مثل وقتی که سیم 1 اهمیه به منبعم وصل بود! :sad: هرچی هم مقاومت رو بالا پایین میکنم فرقی نداره 5.2 آمپر هم از منبعم میکشه! سلفم هم خیلی داغ میشه!

دیدگاه

... این اشتب شد

دیدگاه

سلام

ایول ، پس بالاخره درستش کردی ، من که نتونستم درست کنم ، ایراد من هم دقیقا همین افت ولتاژ بود :sad: ( همون تلویزیون رنگیه ، یادت میاد؟ )

میگم منم از همین سوسماری ها استفاده میکردم ، یعنی ایراد کار من هم از همین جا بوده ؟ اه چه ایراد بیخودی :sad: من اینقدر به این مدار ور رفتم که آخرش خسته شدم و پروژه را پس دادم ، یه سی چهل تومن هم از جیبم پرید

البته من هر کاری کردم نتونستم آی سی بترکونم

راستی از چه ماسفتی استفاده کردی؟
                            از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
                            گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

آره درستش کردم :wow:

تازه هرچی منبعت پدر مادر دار تر باشه بازده و توانت توی خروحی میره بالاتر! برو دوباره سعیتو بکن! خیلی آدم حال میکنه!

موسفت من irfp260N هستش ولی با یه موسفت 6 آمپری هم مدار رو راه انداختم ولی خوب خیلی داغ میکرد...

یادت باشه با فرکانس انفدر باید بازی کنی تا بازده مدارت حسابی بره بالا من با مقاومت فرکانسم بازی کردم و آمپر ورودی و ولتاژ خروجی رو چک میکردم( هرچی آمپر ورودی کمتر باشه و ولتاژ تم به ولتاژ مورد نظرت نزدیکتر بازدت بالا تره) تا 80% تونستم بازده مدارم رو ببرم بالا! این خیلی مهمه چون قطعات خیلی داع میکنن اگر بازه پایین باشه و همین باعث سوختن متوالی موسفتت میشه!

راستی جریان و ولتاژی که میخاستی در خورجی چقدر بود؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                                آره درستش کردم :wow:

تازه هرچی منبعت پدر مادر دار تر باشه بازده و توانت توی خروحی میره بالاتر! برو دوباره سعیتو بکن! خیلی آدم حال میکنه!

موسفت من irfp260N هستش ولی با یه موسفت 6 آمپری هم مدار رو راه انداختم ولی خوب خیلی داغ میکرد...

یادت باشه با فرکانس انفدر باید بازی کنی تا بازده مدارت حسابی بره بالا من با مقاومت فرکانسم بازی کردم و آمپر ورودی و ولتاژ خروجی رو چک میکردم( هرچی آمپر ورودی کمتر باشه و ولتاژ تم به ولتاژ مورد نظرت نزدیکتر بازدت بالا تره) تا 80% تونستم بازده مدارم رو ببرم بالا! این خیلی مهمه چون قطعات خیلی داع میکنن اگر بازه پایین باشه و همین باعث سوختن متوالی موسفتت میشه!

راستی جریان و ولتاژی که میخاستی در خورجی چقدر بود؟
                                :applause:
                                شیرینی یادت نره اروین پسر... اول به اوس فرید بده خستگیش در ره.

حالا بت بگم که ماسفت کوچیکا بهتر باید کار کنن تا 260 چاقالو. مثلا IRF540 نباید داغ کنه اگه بین آی سی و ماسفت از مقاومت+مقاومت/ دیود استفاده کرده باشی. یعنی ماسفت باید آروم روشن بشه و تندی خاموش.
                                با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X