اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

بجای دو رشته سیم افشون، یه رشته سیم کلفت بزار. در واقع مقاومت صفر اهم. فعلا به محدود کنه جریان نیازی نیست تا بعد که مشکل حل شده ردیفش کنی.
    خازن ورودی رو هم جای یکی ، چند تا 100 میکرو بزار.
    اگه بازم حل نشد سلف به اشباع میره.
    راستی بعضی از ماسفت درایورهای بازار تقلبی هستند. اگه بتونی با اسکوپ سیگنال خروجی درایور یا درین ماسفت رو ببینی خیلی راحت می تونی اشکار رو پیدا کنی. حتی با سیگنال درین می تونی بفهمی سلف به اشباع میره یا نه. چون ماسفت در حالت ON مثل یه مقاومت خطی عمل می کنه و ولتاژ دو سرش متناسب با جریانشه. اگه سلف به اشباع نره جریانش بصورت خطی زیاد میشه و اگه به اشباع بره جریانش ناگهانی زیاد میشه.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

آخه دایی شما که میدونی من فعلا اسکپ ندارم! :sad:
      درسته دایی مقاومت حالت وصل IRFZ44 هم تو دیتاش زده ، ولی من که نمیتونم شکل موج جریانشو ببینم! :cry2:
      ولی فعلا قرار دادن سیم قطور بجای مقاومت سنس جریان و افزایش خازن های ورودی رو انجام میدم و نتیجشو عرض میکنم.
      ممنون

دیدگاه

سلام بر دوستان راستش نمیدونستم سوالم رو کجا بپرسم ولی چون تو این تاپیک و چند پست قبل استاد احمد و دوست عزیز با آی دی علم فرا کمک کردن در همین تاپیک میپرسم.
        برای تخلیه خازن خروجی و وردی منبع تغذیه فرمولهایی برای محاسبه زمان تخلیه و توان مقاومت موازی با خازن برام گذاشتین.ممنونم سوالم اینه:
        اگه من مقاومت هایی با خازن خروجی و ورودی منبع تغذیه موازی کنم این مقاومت موقعی که مدار روشنه باعث اتلاف نمیشه؟ یعنی اگه لازم شد مقاومت 1 وات بذارم این مقاومت همیشه در حالت اتلاف همون یک واته؟ یعنی راندمان منبع پایین میاد؟ با تشکر از شما.کلا بهتره بذارم یا نه؟ مخصوصا برای خروجی های ولتاژ بالا مثلا بالای 50 ولت لازمه یا نه؟
        ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

سلام دایی جان
          اصلا توانی که برای مقاومت تخلیه حساب می کنم برای حالت روشنه. وگرنه موقع خاموش شدن مقاومت فرصت گرم شدن پیدا نمی کنه. بخاطر همینه که در مدارات توان بالا بیشتر از رله یا ترانزیستور به همراه یه مقاومت توان پایین استفاده میشه. اینجوری وقتی مدار داره کار می کنه مقاومت از مدار خارجه و وقتی برق قطع میشه ترانزیستور یا رله مقاومت رو وصل می کنند و در زمان کوتاه ولتاژ خازنها به صفر می رسه.
          برای کار شما اصلا به این مقاومتها نیاز نیست چون قرار نیست کسی به لامپ یا LED دست بزنه. تازه می تونی برای کاربر بنویسی که چند ثانیه صبر کنه و بعد دستشو به مدار بزنه و...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
            سلام دایی جان
            اصلا توانی که برای مقاومت تخلیه حساب می کنم برای حالت روشنه. وگرنه موقع خاموش شدن مقاومت فرصت گرم شدن پیدا نمی کنه. بخاطر همینه که در مدارات توان بالا بیشتر از رله یا ترانزیستور به همراه یه مقاومت توان پایین استفاده میشه. اینجوری وقتی مدار داره کار می کنه مقاومت از مدار خارجه و وقتی برق قطع میشه ترانزیستور یا رله مقاومت رو وصل می کنند و در زمان کوتاه ولتاژ خازنها به صفر می رسه.
            برای کار شما اصلا به این مقاومتها نیاز نیست چون قرار نیست کسی به لامپ یا LED دست بزنه. تازه می تونی برای کاربر بنویسی که چند ثانیه صبر کنه و بعد دستشو به مدار بزنه و...
            سلام استاد با تشکر. استاد کار من که همش LED نیست :rolleyes: برای امنیت بیشتر (که خیلی امنیت کار برام مهمه) میشه برام نقشه ای برای تخلیه خازن با ترانزیستور یا رله (هر کدوم توی برد جای کمتری میگیره) بذارین؟ که وقتی مدار روشنه مقاومت تو مدار نباشه و وقتی خاموشه خازن رو تخلیه کنه با تشکر.
            ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

سلام
              با تشکر از زحمات همه دوستان، به خصوص دایی جان عزیز

استاد امکانش هست یه مدار مبدل Voltage Inverter با 34063 به شرح زیر برام طراحی کنید :
              ورودی 12 ولت
              خروجی 48- ولت 3 آمپر

میخوام درکنار مبدل 12 به 48 ولت مثبت، در مجموع یه تغذیه دوبل ایجاد کنم که بشه تو ماشین ازش استفاده کرد. اشکالی به وجود نمیاد ؟

ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
                سلام
                با تشکر از زحمات همه دوستان، به خصوص دایی جان عزیز

استاد امکانش هست یه مدار مبدل Voltage Inverter با 34063 به شرح زیر برام طراحی کنید :
                ورودی 12 ولت
                خروجی 48- ولت 3 آمپر

میخوام درکنار مبدل 12 به 48 ولت مثبت، در مجموع یه تغذیه دوبل ایجاد کنم که بشه تو ماشین ازش استفاده کرد. اشکالی به وجود نمیاد ؟

ممنون
                برای آمپ ماشین میخای راحش این نیست! اینو من ساختم توپ کار میکنه
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=53982.msg285699#msg285699

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  برای آمپ ماشین میخای راحش این نیست! اینو من ساختم توپ کار میکنه
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=53982.msg285699#msg285699
                  دستت درد نکنه آروین جان.
                  مداری که گذاشتی رو قبلا دیدم، خیلی شلوغه! اونقدر جا ندارم برای مدارش.
                  اونطور که از طرحش هم نشون میده توانش کمتر از 250 وات نیست، درسته ؟
                  من توان زیادی لازم ندارم. برای یه آمپلی 100 وات که حدودا 140 وات تغذیه لازم داره میخوام.

با تشکر

دیدگاه

سلام دایی جان
                    با طرحهای استاندارد نمیشه ولتاژ منفی ۴۸ از MC34063 گرفت. اگه به طرح INVERT دیتاشیت نگاه کنی می بینی که ولتاژ خروجی در تغذیه آی سی مشارکت می کنه. بنابراین ولتاژ کلی تغذیه میشه ۶۰ ولت که برای ای سی زیاده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      سلام دایی جان
                      با طرحهای استاندارد نمیشه ولتاژ منفی ۴۸ از MC34063 گرفت. اگه به طرح INVERT دیتاشیت نگاه کنی می بینی که ولتاژ خروجی در تغذیه آی سی مشارکت می کنه. بنابراین ولتاژ کلی تغذیه میشه ۶۰ ولت که برای ای سی زیاده.
                      درسته دایی، اصلا دقت نکرده بودم! X_X
                      چرا پایه زمین آی سی به خروجی منفی وصل شده!؟ جالب اینجاست که خازن اسیلاتور هم بهش وصله!؟ :-/
                      نمیشه کاریش کرد دایی جان ؟
                      با این تفاصیر نهایتا بشه 28- ولت خروجی گرفت! ( اونم اگه ولتاژ باتری از 12 ولت بیشتر نشه! )
                      چیکار کنم استاد ؟ چه راهی رو پیشنهاد میدین ؟

دیدگاه

ساده ترین راه حل استفاده از ترانسه. مثلا با همین MC34063 یا UC3843 می تونی فلایبک بسازی و توی خروجی هر پولاریته ای که خواستی داشته باشی. هردو خروجی مثبت و منفی رو هم می تونی از خروجیش بگیری. من برای فلایبک UC3843 رو پیشنهاد می کنم چون سیستم کنترلیش مخصوص اینکاره.
                        راستی مدار دایی آروین رو هم می تونی با حذف بسیاری از قسمتهاش استفاده کنی. چون جریان کمی لازم داری می تونی بدون ماسفت درایور هم SG3526 رو مستقیم به ماسفت ها وصل کنی. از نظر نویز این مدار از فلایبک خیلی بهتره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                          ساده ترین راه حل استفاده از ترانسه. مثلا با همین MC34063 یا UC3843 می تونی فلایبک بسازی و توی خروجی هر پولاریته ای که خواستی داشته باشی. هردو خروجی مثبت و منفی رو هم می تونی از خروجیش بگیری. من برای فلایبک UC3843 رو پیشنهاد می کنم چون سیستم کنترلیش مخصوص اینکاره.
                          راستی مدار دایی آروین رو هم می تونی با حذف بسیاری از قسمتهاش استفاده کنی. چون جریان کمی لازم داری می تونی بدون ماسفت درایور هم SG3526 رو مستقیم به ماسفت ها وصل کنی. از نظر نویز این مدار از فلایبک خیلی بهتره.
                          برای تبدیل مدار آروین جان به دوبل 48 ولت حداقل 2 آمپر تو هر خروجی، چه تغییراتی لازمه؟ چه المانهایی رو میشه حذف کرد؟ احتمالا بشه از هسته کوچیکترم استفاده کنم، درسته ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                            بفرما:
                            سلام دایی جان
                            چند وقته حضور ندارین! :redface: شایدم من کم سعادت شدم!

میخواستم بدونم این مدارو چطور میشه به 60 ولت، 3 آمپر تبدیل کرد؟ من فقط مقاومت 1.8 کیلو رو به 1.4 کیلو کاهش دادم و ولتاژ افزایش پیدا کرد. اما آیا این ولتاژ خروجی 60 ولتی برای IRFZ44 زیاد نیست ؟ جریان خروجی هم تغییری میکنه یا نه ؟ من ازش استفاده هم کردم ولی ماسفت به شدت داغ میکنه! ( البته تو حداکثر جریان خروجی )

دیدگاه

بلخره کمر بوست رو هم شکستم! 12V ورودی و 24V خروچی روی 4A نیم ولت افت ولتاژ دارم :mrgreen: با UC3843 ساختمش ولی یه سری اشکالات داره که باید روش کار کنم مثل بازده 79% که برای بوست میگن زیاده! :eek:

راستی اسمت چیه علم فردا؟ :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                                بلخره کمر بوست رو هم شکستم! 12V ورودی و 24V خروچی روی 4A نیم ولت افت ولتاژ دارم :mrgreen: با UC3843 ساختمش ولی یه سری اشکالات داره که باید روش کار کنم مثل بازده 79% که برای بوست میگن زیاده! :eek:

راستی اسمت چیه علم فردا؟ :biggrin:
                                آفرین آروین جان :applause:
                                کلک فکر کنم به این نتیجه رسیدی که فاصله هوایی لازم نداره ، ولی صداشو درنیاوردی!
                                من بازده %89 هم داشتم. بایدم اینطور باشه. خیر سرش سوییچینگ عمل میکنه، خطی نیست که بگیم کلی تلفات داره.

اسم کوچیکم شبیه اسم خودته. :icon_razz:
                                راستی اگه میشه شماتیک مدارتو بذار ، مرسی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X