اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
    با سلام
    Vin = 3.80 V
    Vout = 3.05 V
    Iout = 0.35 A
    Vripple = 0.01 V
    میخوام مداری با این مشخصات ببندم فرکانس دوروبر50 کیلو .. vf رو 0.9 میذارم ولی vsat رو نمیدونم چی بذارم .. تو دیتاشیت فکر کنم از نموداری که بر حسب جریان امیتر کشیده شده باید استفاده کنیم .. اونجا برای جریان 350 میلی 1.5 ولت رو نشون میده ولی وقتی این عدد رو جاگذاری میکنم تو فرمول اندازه ی سلف منفی میاد .. از یه سایت هم محاسبات رو انجام دادم عدد منفی داد .. این vsat چقدر مهمه؟ چرا سلف منفی میاد؟
    اختلاف ولتاژ ورودی با خرجی خیلی کمه! شاید اینه مشکل!

دیدگاه

باک با این مشخصات ساختش خیلی سخته. پسر خوب مشکلت همون 0.75 ولته؟ یه دیود بزار حله. شما فکر نمیکنم بتونی راندمان بالای 90 بگیری از مدار باک. یه دیود بزاری بازم راندمانت همون حول و حوش میفته. البته اگه دقت خیلی بالایی نمیخوای. به هر حال چون اختلاف ورودی و خروجی خیلی کمه بازم نمیتونی از باک دقت بالایی بگیری. مگر اینکه به صورت ایزوله ببندی که اونم ..... بیخیال.

دیدگاه

واقعیتش میخواستم لیزر پوینت رو با باطری لیتیوم راه بندازم اول به ذهنم رسید که دیود استفاده کنم ولی چون ولتاژ متغییره گفتم یه مبدل بسازم که اینم مثل اینکه جواب نمیده .. یه سوال 1.5 ولت برای vsat درست بود ؟
        این اختلاف ولتاژ ورودی خروجی تو بوست هم وجود داره؟
        زندگی پر ز وجود است ولی ..
        ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

واقعیتش میخواستم لیزر پوینت رو با باطری لیتیوم راه بندازم اول به ذهنم رسید که دیود استفاده کنم ولی چون ولتاژ متغییره گفتم یه مبدل بسازم که اینم مثل اینکه جواب نمیده .. یه سوال 1.5 ولت برای vsat درست بود ؟
          این اختلاف ولتاژ ورودی خروجی تو بوست هم وجود داره؟
          vsat ولتاژ افت کرده دو سر سوییچ در زمان روشن بودن میشه vsat. اگه از igbt استفاده بکنید که مطمئنا اینطور نیست 1.5 منطقیه. ولی در ترانزیستور های bjt معمولی حدود 0.2 اشباع ترانزیستوره. اگر از ماسفت استفاده میکنید به روش دیگه ای باید vsat رو محاسبه کنید. در ماسفت زمان روشن بودن سوییچ افت ولتاژ ثابتی نداریم. افت ولتاژ به جریان عبوری از ماسفت مربوطه. با توجه به ولتاژ گیت در زمان روشن بودن و منحنی مقاومت درین سورس نسبت به ولتاژ گیت سورس مقاومت درین سورس رو بدست میارید و با ضرب اون در جریان عبوری از سوییچ vsat به دست میاد.
          مقدار سلف هم به این معنی اشتباه بدشت میاوردین چون کاملا غیر منطقیه که 3.8 ورودی داشته باشید و با vsat 1.5 بتونید 3.05 خروجی بگیرید. حداقل ولتاژی که میتونید تو باک از ولتاژ ورودی کم بکنید vsat هستش. یعنی خروجی به هیچ وجه بیشتر از vin-vsat نمیشه. شما اینو حساب کن میشه حدود 2.3. چطوری میشه 3.05 ولت بگیرید؟ حتما ایراد از همینجا بوده.

منظورتونو از "اختلاف ولتاژ ورودی خروجی تو بوست" متوجه نشدم.

دیدگاه

یه بوست براش بساز بکنش مثلا 5 ولت و بعد با رگولاتور خطی بکنش 3 ولت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              یه بوست براش بساز بکنش مثلا 5 ولت و بعد با رگولاتور خطی بکنش 3 ولت

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
              منظورتونو از "اختلاف ولتاژ ورودی خروجی تو بوست" متوجه نشدم.
              منظورم این بود که مثلا میشه 4 ولت رو به 4.1 ولت افزایش داد .. اونطور که متوجه شدم چون vsat افت ولتاژه تو بوست این افت جبران میشه

--
              یه سوال میکنم فقط نخندین میشه از یه ترانزیستور معمولی به عنوان سوئیچ خارجی استفاده کرد؟ مثل 2222 یا 2907
              ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

منظورم این بود که مثلا میشه 4 ولت رو به 4.1 ولت افزایش داد .. اونطور که متوجه شدم چون vsat افت ولتاژه تو بوست این افت جبران میشه

--
                یه سوال میکنم فقط نخندین میشه از یه ترانزیستور معمولی به عنوان سوئیچ خارجی استفاده کرد؟ مثل 2222 یا 2907
                بله میشه. تو بوست میتونید به همین دقت برسید.

میشه ولی خب چه کاریه. جریان ترانزیستور داخلی 1.5 امپره. 2222 1.5 رو نمیتونه بده. و تلفات 2222 بیشتر از داخلیش هم میشه. چون داخلی بهینه ترینه برای سوییچ.

دیدگاه

منظورم تو step down بود .. برای پایین آوردن افت ولتاژ vsat ..
                  200 میلی آمپر اگه بتونه بده فک کنم کافی باشه

دیدگاه

منظورم تو step down بود .. برای پایین آوردن افت ولتاژ vsat ..
                    200 میلی آمپر اگه بتونه بده فک کنم کافی باشه
                    پس من متوجه منظورتون نمیشم. 4 ولت رو با stepdown بکنید 4.1؟
                    "منظورم این بود که مثلا میشه 4 ولت رو به 4.1 ولت افزایش داد .. اونطور که متوجه شدم چون vsat افت ولتاژه تو بوست این افت جبران میشه"
                    این جمله شما بود!!!
                    اگر از bjt استفاده میکنید اول ببینید vsat داخلی خودش چقدره. اگه زیاده و ترانزیستوری سراغ دارید که کمتر از اونه بله مشکل شما رو حل میکنه. البته به این توجه بکنید که از ارایشی استفاده نکنید که افت شما هم به افت اون اظافه بشه. نشه نور علی نور.

دیدگاه

تبدیل 4 به 4.1 یه سوال جنبی بود که جوابش رو دادید .. ممنون

--
                      پست قبلی سوالم در مورد تبدیل 3.8 به 3 ولت با ترانزیستوری مثل 2222 یا 2907 بود ..
                      دیتا شیت 22222 اینا رو نوشته
                      VCEsat collector-emitter saturation voltage
                      2N2222A
                      IC = 150 mA; IB = 15 mA; 300 mV
                      IC = 500 mA; IB = 50 mA; - 1 V

این عدد ها یعنی اگه بخوایم 150 میلی آمپر بکشیم vsat 0.3 ولته؟

دیدگاه

تبدیل 4 به 4.1 یه سوال جنبی بود که جوابش رو دادید .. ممنون

--
                        پست قبلی سوالم در مورد تبدیل 3.8 به 3 ولت با ترانزیستوری مثل 2222 یا 2907 بود ..
                        دیتا شیت 22222 اینا رو نوشته
                        VCEsat collector-emitter saturation voltage
                        2N2222A
                        IC = 150 mA; IB = 15 mA; 300 mV
                        IC = 500 mA; IB = 50 mA; - 1 V

این عدد ها یعنی اگه بخوایم 150 میلی آمپر بکشیم vsat 0.3 ولته؟
                        اگه بخوای 150 میلی بکشی باید 15 میلی به بیس بدی تازه 0.3 افت میکنه. اگه به بیس کمتر بدی افت زیاد میشه.

دیدگاه

در stepdown وقتی برای سوئیچ ترانزیستور جدا استفاده کنیم مقاومت هایی که اضافه میشن رو چطور محاسبه میکنیم ؟

دیدگاه

سلام آقا آروین و آقا ایمان و دایی احمد و سلام به همه کسایی که به نحوی به بقیه کمک می کنن ...این اولین جمله ایه که می خوام تو ECA بنویسم ،من کل بحث ها رو خوندم و واقعا لذت بردم،از تمام تجربیاتتون هم استفاده کردم،مدارم مثه یه مرد داره کار می کنه،سعی می کنم عکساشو بزنم تو 4shared و اینکه مداری که آقا ایمان روش کار می کرد رو بستم که 19 ولت 5 آمپر بود...می خوام مدار دایی احمد رو هم ببندم...نظراتتون رو بهم بگید و تنهام ندارید.ممنون از همتون...اینم لینک عکسها http://www.4shared.com/file/CmyAIBf9/SMPS.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sazhad
                              سلام آقا آروین و آقا ایمان و دایی احمد و سلام به همه کسایی که به نحوی به بقیه کمک می کنن ...این اولین جمله ایه که می خوام تو ECA بنویسم ،من کل بحث ها رو خوندم و واقعا لذت بردم،از تمام تجربیاتتون هم استفاده کردم،مدارم مثه یه مرد داره کار می کنه،سعی می کنم عکساشو بزنم تو 4shared و اینکه مداری که آقا ایمان روش کار می کرد رو بستم که 19 ولت 5 آمپر بود...می خوام مدار دایی احمد رو هم ببندم...نظراتتون رو بهم بگید و تنهام ندارید.ممنون از همتون...اینم لینک عکسها http://www.4shared.com/file/CmyAIBf9/SMPS.html
                              خوش اومدی. خوشحالم که این تاپیک تونسته مرجع قرار بگیره.

عکسات رو کوچیک کن طول و عرضشونو 18 مگ با این وضع اینترنت خیلی سخته دانلودش :agree:

دیدگاه

سلام آروین جان،ممنون که جواب دادی،آروین جان شما چه مداری رو بستی؟میشه بذاری ببینم؟....سعی می کنم با فتوشاپ کم حجمش کنم.آروین راستی امروز مدارو دوباره را انداختم و همونطور که طراحش گفته 0.5 میلی متر فاصله هوایی گذاشتم،باورت نمی شه چی شد؟؟!!؟؟بازده مدار رفت بالا و شد %91 و صدای ویز ویزه ترانس هم به کل قطع شد.خیلی باحال شد. حالا می خوام ازش 30 ولت 5آمپر بگیرم.به نظرت می شه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X