اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

نوشته اصلی توسط sazhad

2)آروین من مدارو به باره 1 اهمی وصل کردم ولی ماسفتم(Irfz44) سوخت.مداره خاصی واسه محافظت از اتصال کوتاه باید بزارم؟یا کاره خاصی به ذهنت می رسه انجام بدم که دیگه نسوزه؟
    خوب بهترین کارش نمونه برداری از جریان و اگز بالا تر از یه حدی رفت ای سی رو شات دان کنه. البته این ای سی uc3843 یه پایه داره برای محدود کردن جریان و نمونه برداری از جریان با اونم میتونی یه کارایی بکنی.
    3)تو ساخت سلفش گفته بود 21 دور،من 20 دور بستم چون دیگه جا نداشت.می خواستم ببینم این 1 دور کمتر بستن چه تاثیری رو عملکرد مدار من داشته؟به نظرت باعث افزایش جریان نشوده؟محاسباته بدست آوردن مقدار سلف چطوریه؟نمی خوام فقط گتره ای مدارو ببندم.می خوام بدونم چکار کردم.
    سلف جالت فلای بک رو دایی گفته باید چیکار کنی من الان یادم نیست. ولی این 1 دور کم بستن مشکلی که ایجاد میکنه زیاد شدن ریپل جریانه بیشتره که خیلی مشکل ساز نیست.

4)آروین من کلا دوست دارم رو DC to DC کار کنم که ورودیم هم 12 ولت باطری ماشین باشه و به جای سلف ترانس استفاده کنم.مثلا همون که بت گفتم.12 به 30ولت 5 آمپر که می شه 150 وات که مرز بین فلای بک و پوش پوله.حسم می گه که می شه با فلای بک و ترانس ساختش و فعلا نرم سراغ پوش پول.نطره تو چیه؟
    منم میگم نری سراقش بهتره ولی فلای بک ترانسی هم نیازی نداری اینجا.

5)می خوام رو همین مداره که ساختم رو فیدبکش کار کنم و ولتاژ رو ببرم رو 30 ولت و سلف هم دستکاری کنم ببینم می شه ازش 30 ولت 5 آمپر گرفت یا نه.نظره تو چیه؟
    آروین لطفا به همه سوالام با دقت جواب بده.منتظر می مونم.ممنونم.
    همین بوست رو ادامه بده مثلا توانشو بالاتر ببر و کنترول جریان بهش اضافه کن.

دیدگاه

یه فرمول هم داریم برای خازن CV=IT که ثابت میکنه خیلی خازن توی خروجی نیاز نداریم.

مثلا اگر بخایم توی مدت 30us افت ولتازی در حدود 200 میلی ولت داشته باشیم نه بیشتر و جریان هم 5 آمپر باشه خازن میشه 750uf .

دیدگاه

سلام به همگی
        با این uc3843 من چه جوری میتونم یه استپ پ 3.5 ولت به 10 ولت درست کنم که افت ولتاژم نداشته باشه؟تو دیتاشیتش هیچی نگفته نامرد
        عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
        مخترع برتر شمال غرب سال 96
        مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
          سلام به همگی
          با این uc3843 من چه جوری میتونم یه استپ پ 3.5 ولت به 10 ولت درست کنم که افت ولتاژم نداشته باشه؟تو دیتاشیتش هیچی نگفته نامرد
          با این ای سی به هیچ عنوان نمیشه. چون با ولتاژ 7-8 ولت روشن میشه این ای سی .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
            با این ای سی به هیچ عنوان نمیشه. چون با ولتاژ 7-8 ولت روشن میشه این ای سی .
            اره دیشب یه دیتا شیت دیگه پیدا کردم متاصفانه تو اون نوشته بود
            باز ممنون
            عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

سلام آروین،بابا دمت گرم.درست گفتی.تغییرات سلف با وارد شدن هسته لگاریتمی بود.مقدار سلفو اندازه گرفتم با فاصله هوایی 0.5 میلی متر شده بود حدود 30 میکروهانری و باید می شد 56 میکرو ولی خوب من 20 دور بستم به جای 21 دور چون دیگه جا نداشت...
              مقاومت های فیدبک رو هم تغییر دادم،در حقیقت من حساب کردم دیدم روی پایه 2 آیسی uc3843 مقدار 2.5 ولت داریم و ولتاژ خروجی 19 ولته،پس حالا که من 30 ولت می خوام بایذ پتانسیومتر چند باشه؟که حساب کردم شد 50 کیلو اهم،گداشتم و خروجی شد 30 ولت.البته آروین ولتاژ بدون بار از 31 تا 34 هم بالا می رفت که فکر کنم بخاطره خطای پتانسیومترم و کندیه شبکه فیدبک باشه،آره؟البته با بار تغییرات ثابت بود..با باره 30 اهم روی ولتاژ 30 ولت 1 آمپر رو قشنگ می داد بدون افت.روی 20 اهم هم 1.5 آمپر،روی 10 اهم که می ذاشتم ورودیم که پاور کامپیوتر بود off می شد و نمی تونست جریان بده.دیگه نشد تست کنم.حالا مدارو با باطری ماشین تست می کنم و نتیجه رو اعلام می کنم.البته آروین آمپر متر بالا ندارم باید یه آنالوگ 15 آمپر بگیرم...
              آروین فرموله خازنت درسته ولی این ماله حالت ایده آله،ما اینجا خازنامون توشون مقامت سری دارن که باعث افزایش زمان شارژ می شه و وقتی T زیاد بشه C هم زیاد می شه،البته من نمی خوام ازین مدار دفاع کنم ولی داره کارشو عالی انجام می ده.شایدم چون این smps رو واسه لپ تاپ ساخته خواسته مطمئن بشه که زیره بار کم نمی یاره oo:ولی خوب بازم خازن زیاد گداشته. حالا من بد از آزمایشاته خودم مدارو با خازن های کمتر تست می کنم و جوابو بت می گم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sazhad
                .البته آروین ولتاژ بدون بار از 31 تا 34 هم بالا می رفت که فکر کنم بخاطره خطای پتانسیومترم و کندیه شبکه فیدبک باشه،آره؟ا
                من فکر کردم میخای هسته رو عوض کنی! برای این ولتاژ و جریان جدید بهتره اندوکتانس کم تر بشه. شاید مال فیدبک باشه شایدم مال دیوتی سایکل ، اسیلسکپ داری؟

لبته با بار تغییرات ثابت بود..با باره 30 اهم روی ولتاژ 30 ولت 1 آمپر رو قشنگ می داد بدون افت.روی 20 اهم هم 1.5 آمپر،روی 10 اهم که می ذاشتم ورودیم که پاور کامپیوتر بود off می شد و نمی تونست جریان بده.دیگه نشد تست کنم.حالا مدارو با باطری ماشین تست می کنم و نتیجه رو اعلام می کنم.البته آروین آمپر متر بالا ندارم باید یه آنالوگ 15 آمپر بگیرم...
                یه مولتی متر دیجیتال بگیر تا 20A نشون میده به بقیه کاراتم میاد. با یه مقاومت هم میتونی همون آمپر متر 5A رو 50 آمپر بکنی.

آروین فرموله خازنت درسته ولی این ماله حالت ایده آله،ما اینجا خازنامون توشون مقامت سری دارن که باعث افزایش زمان شارژ می شه و وقتی T زیاد بشه C هم زیاد می شه،البته من نمی خوام ازین مدار دفاع کنم ولی داره کارشو عالی انجام می ده.شایدم چون این smps رو واسه لپ تاپ ساخته خواسته مطمئن بشه که زیره بار کم نمی یاره oo:ولی خوب بازم خازن زیاد گداشته. حالا من بد از آزمایشاته خودم مدارو با خازن های کمتر تست می کنم و جوابو بت می گم.
                فرمایش شمام درسته ولی برای اینکه این موضوع پیش نیاد از خازن های با مقاومت داخلی کم استفاده میکنن یا 2-3 تا رو موازی میکنن با ضرفیت کمتر...

دیدگاه

آروین اینترنتم قطع بود...نمی دونم شاید تو مراحل آزمایش بدی هسته رو عوض کردم.ولی فعلا می خوام با همین هسته و همین تعداد دور و فقط با تغییر فیدبک که انجام دادم ببینم تو 30 ولت می تونم ازش 5 آمپر بکشم یا نه،اگر نشد مسلما مقدار سلفو کم می کنم و دوباره تست می کنم.من از این لینک می خوام واسه کم یا زیاد کردن مقدار سلف کمک بگیرم،نظرت چیه؟http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/aww_smps_e.html
                  آروین اسکپ ندارم ولی در دسترس دارم،باش چکار کنم؟
                  آروبن تو حالت اول یعنی ورودی 12 ولت و خروجی 19 ولت دیوتی سایکل کمتر از %50 دیگه،آره؟
                  حالا که تو خروجی 30 ولت دارم،دیوتی سایکل بیشتر از %50 شده ؟اگه جواب مثبته،این نمی تونه دلیله ناپایدار بودنه ولتاژ خروجی (که بین 31 تا 34 ولت بدونه بار تغییر می کرد ) باشه چون وارد مد پیوسته شده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sazhad
                    آروین اینترنتم قطع بود...نمی دونم شاید تو مراحل آزمایش بدی هسته رو عوض کردم.ولی فعلا می خوام با همین هسته و همین تعداد دور و فقط با تغییر فیدبک که انجام دادم ببینم تو 30 ولت می تونم ازش 5 آمپر بکشم یا نه،اگر نشد مسلما مقدار سلفو کم می کنم و دوباره تست می کنم.من از این لینک می خوام واسه کم یا زیاد کردن مقدار سلف کمک بگیرم،نظرت چیه؟http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/aww_smps_e.html
                    سایت خوبیه

آروین اسکپ ندارم ولی در دسترس دارم،باش چکار کنم؟
                    سکل موجهای مدارتو ببین با چشم بسته نمیشه درست راه رفت.

آروبن تو حالت اول یعنی ورودی 12 ولت و خروجی 19 ولت دیوتی سایکل کمتر از %50 دیگه،آره؟
                    فرمولش اینطوریه:

میشه حدود 0.36%
                    حالا که تو خروجی 30 ولت دارم،دیوتی سایکل بیشتر از %50 شده ؟اگه جواب مثبته،این نمی تونه دلیله ناپایدار بودنه ولتاژ خروجی (که بین 31 تا 34 ولت بدونه بار تغییر می کرد ) باشه چون وارد مد پیوسته شده؟
                    علت پیوسته بودن مدار مقدار سلف هم میتونه باشه. پیوسته بودن اصلا تعریفش میشه دشارژ نشدن قسمت مقناظیسی مدار در مدت زمان مشخص. اگر سلف مقدارش زیاد باشه این اتفاق می افته...

دیدگاه

سلام به همگی
                      من با 34063 یه مدار به شکل زیر بستم و مقادیر قطعات رو با استفاده از mc34063 calculator به دست اوردم
                      ورودیم 4 ولته و مدار در حالت بی باری 12 ولت میده ولی زیر بار 200 میلی امپری به شدت ای سی داغ میکنه و افت ولتاژ شدید دارم
                      ممنون میشم کمک کنید

دیدگاه

این توانی که میخای با این ای سی تبدیل کنی براش زیاده منفجر نشده شانس آوردی! من یه بار تجربشو داشتم مواظب باش.

ببین 4/12=3 نسبت خروجی به ورودی شما اینه یعنی 0.2A*3=0.6A که برای این ای سی مجاز نیست. ترانزیستور دارلینگتن داخلیش 1.4 ولت افت ولتاژ ایجاد میکنه یعنی تلفات بالا حدود نیم وات و بایدم داغ کنه. احتمالا افت ولتاژ هم مال سیم بندی ضعیف یا تغذیس.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          این توانی که میخای با این ای سی تبدیل کنی براش زیاده منفجر نشده شانس آوردی! من یه بار تجربشو داشتم مواظب باش.

ببین 4/12=3 نسبت خروجی به ورودی شما اینه یعنی 0.2A*3=0.6A که برای این ای سی مجاز نیست. ترانزیستور دارلینگتن داخلیش 1.4 ولت افت ولتاژ ایجاد میکنه یعنی تلفات بالا حدود نیم وات و بایدم داغ کنه. احتمالا افت ولتاژ هم مال سیم بندی ضعیف یا تغذیس.
                          جدی؟!!
                          والا آخه روش زده 1.5 امپر پس چه جوریه؟
                          من با نرم افزارش محاسبات رو کردم که ازم ورودی و خروجی و جریان و... رو خواست
                          چه جوری میتونم با این ایسی 3.7 رو به 9 یا 12 تبدیل کنم؟اصولیش چیه؟ والا دیدما هیت سینگ نداره شک کردم بهش
                          ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                            جدی؟!!
                            والا آخه روش زده 1.5 امپر پس چه جوریه؟
                            من با نرم افزارش محاسبات رو کردم که ازم ورودی و خروجی و جریان و... رو خواست
                            چه جوری میتونم با این ایسی 3.7 رو به 9 یا 12 تبدیل کنم؟اصولیش چیه؟ والا دیدما هیت سینگ نداره شک کردم بهش
                            ممنون
                            آره راست میگی من فکر کردم 0.5a ظرفیت آخرشه.
                            من یه بار دیدم با چسب سیلیکن و یه هیت سینک کوچیک خنکش میکرد آی سی روها.
                            همینجوری باید بشه ولی اگر میخای داغ نکنه باید از ترانزیستور خارجی استفاده کنی که توی دیتاشیتش هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              آره راست میگی من فکر کردم 0.5a ظرفیت آخرشه.
                              من یه بار دیدم با چسب سیلیکن و یه هیت سینک کوچیک خنکش میکرد آی سی روها.
                              همینجوری باید بشه ولی اگر میخای داغ نکنه باید از ترانزیستور خارجی استفاده کنی که توی دیتاشیتش هست.
                              اوکی مرسی ;-)
                              از ترانزیستور استفاده میکنم ببینم چی میشه، فقط ترانزیستورش گیر میاد؟
                              اون مشکل افت ولتاژ برا چیه؟با لامپ رشته ای کوچیک ولتاژ از 12 میومد رو 2.5 و 160 میلی امپر :-(

دیدگاه

ترانزیستور خارجی برای MC34063 چی بزارم؟
                                یکیم مقاومتی که بیس این ترانزیستور رو به زمین وصل میکنه چه قدر باید باشه؟

من محاسبات رو با نرم افزار های محاسبه کننده ای که تو نت بود انجام دادم آیا اینا مقادیر رو درست میدن؟مثلا مقدار سلف رو به من 20uH داده
                                ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X