اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قدم به قدم تا ساخت یک کویل تسلا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : قدم به قدم تا ساخت یک کویل تسلا

نوشته اصلی توسط کیان
    اره واقعا چیز خوبیه ! بدون هیچ مداری ورودی 220 ولت خروجی 20 کیلوولت - 30 میلی آمپر - 20 کیلوهرتز !
    قیمتش هم خوبه 25 تومن !
    اما از صداش آدم سردرد میگیره ! فرکانسش خیلی زیاده !

منم چند تا فیلم و عکس باهاش گرفتم ! مثل جرقه داخل لامپ ! روشن کردن فلورسنت و لامپ کم مصرف باهاش !

اما به دوستان پیشنهاد می کنم که به خاطر ص فرکانس بالاش که باعث سردرد شدیدی میشه ازش استفاده نکنید !

موفق باشید
    فکر نکنم 20 کیلوهرتز باشه؛ ولی مثل این که نوع الکترونیکی هم داره و شما احتمالا از اون استفاده کردی.(نوع الکترونیکی فرکانسش بالاتره)

دیدگاه

اره قیافش به اسباب بازی می خوره !

اندازه اش 10*7*5 هستش ! کوچیکه ! مثل یه ترانس نئون !

این مشخصات هم روی جلد و دفترچه اش بود !

و اینجور که نوشته بود ساخت شرکت پایا الکترونیک هستش !

موفق باشی !
      ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

با این مشخصاتی که شماگفتی فکر کنم ترانس شما الکترونیکیه
        چون فرکانس نوع هسته ی آهنش فقط 50 هرتز هستش.
        (شما میتونی عکس ترانسی که گفتی رو بذاری؟)
        فقط یک نکته:وقتی که سیم های خروجیش به هم نزدیک میشن ؛چیزی شبیه شعله ایجاد نمیشه؟

دیدگاه

اگر کم نزدیک کنم جرقه آبی میزنه ! اگر بیشتر نزدیک کنم جرقه های زرد و نارنجی میزنه !

جالب اینه که وقتی اونو به یه تیکه سیم افشان مسی نزدیک کردم یک سر سیم آتیش گرفت !

اینو هم بگم که اینجور که توی دفترچه نوشته خروجی هر کردوم از سیم ها 10 کیلوولت هستش ! و هر دو سیم میشه 20 کیلوولت !

بله نوع الکترونیکی هستش !

سر فرصت عکس و فیلم ازش میزارم ! الان باید برم باشگاه !

موفق باشید

دیدگاه

من تا به حال از این ترانس ها نداشتم و میخوام یکی بخرم.
            با این مشخصاتی که شما گفتی فکر کنم جایگزین خوبی برای ترانس های نئون باشن. مثلا با این ترانس میشه تسلا کویل های کوچیک ؛ سبک و قابل حمل ساخت.
            جالب اینه که وقتی اونو به یه تیکه سیم افشان مسی نزدیک کردم یک سر سیم آتیش گرفت !
            :surprised:

دیدگاه

منم این ترانس رو گرفتم :wow:
              راحت 3 سانت جرقه میزنه.
              وقتی به سیم مسی جرقه میزنه سیم از شدت گرما قرمز میشه. کرونا هم داره
              مشخصات ترانس من:
              ولتاژ:15کیلوولت 40 میلی آمپر
              ساخت شرکت شکوه الکترونیک
              فرکانس:20khz
              یک نکته ی دیگه:وقتی که به روکش سیم دست میزنم به دستم 1 سانت آرک میزنه ولی فقط حس کردم که دستم خنک شد و نه درد و نه سوزش.
              فکر کنم به خاطر فرکانس بالاش هست(20کیلوهرتز).
              بزودی عکس و فیلم میزارم.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : قدم به قدم تا ساخت یک کویل تسلا

نوشته اصلی توسط Plasma
                یک نکته ی دیگه:وقتی که به روکش سیم دست میزنم به دستم 1 سانت آرک میزنه ولی فقط حس کردم که دستم خنک شد و نه درد و نه سوزش.
                فکر کنم به خاطر فرکانس بالاش هست(20کیلوهرتز)
                من از سیم وایر موتورسیکلت استفاده کردم !

شما اینکار رو توی تاریکی بکن ! نتیجه اش خیلی جالبه !

جوابش با شما من لو نمیدم !

در ضمن فیلم هایی که گرفتم 5 دقیقه شد پشت سر هم با پایین ترین کیفیت حجمش شد 340 مگ ! دیگه نمیدونم جکار کنم !

موفق باشی

دیدگاه

اینو ببینید

http://www.aparat.com/v/PYxeg
                  اگه این زندگی باشه , اگه این سهمم از دنیاست ; من از مردن هراسم نیست

دیدگاه

من وایر مخصوص خود ترانس رو استفاده کردم. قیمت ترانس و وایر رو هم شد 30000 تومان.
                    فیلم لازم نیست. خودم همه ی کار هارو امتحان کردم.(پلاسما - Jacobs ladder-ذوب کردن فلز و شیشه و...)
                    وقتی هم با سیم ظرفشویی یا سیم ظریف مسی امتحان میکنم جرقه تبدیل به شعله میشه!
                    اینم عکس ترانس من:
                    http://axgig.com/images/59478268665924151446.jpg
                    ویکی از کارهای که باهاش انجام دادم:climbing arc یا jacobs ladder
                    http://axgig.com/images/80832152979365556917.jpg
                    فقط موقع انجام این آزمایش یکم بی احتیاطی کردم و کل چسب ها آتیش گرفت.

دیدگاه

سلام راستش میشه بگید که ترانس نئون الکترونیکی رو دستکاه تسلا کارمیکنه یانه سیمپچی بهتره درست میگم اون ترانسه که داری از کجا گیر میاد رو دستگاه کار میکنه

دیدگاه

اگر میخوای شکر خلی خوب بسازی میتونی از ترانس پشه کش دستی استفاده کنی خلی باحله راستش خودم هم گرفت تا یک ساعت بندری میرفتم با دوته باتری قلمی کار میکنه

دیدگاه

قبلا تست کردم.
                          ولتاژ پایینه.
                          بدرد تسلا نمی خوره.
                          اگه این زندگی باشه , اگه این سهمم از دنیاست ; من از مردن هراسم نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط anati
                            سلام راستش میشه بگید که ترانس نئون الکترونیکی رو دستکاه تسلا کارمیکنه یانه سیمپچی بهتره درست میگم اون ترانسه که داری از کجا گیر میاد رو دستگاه کار میکنه
                            ترانس الکترونیکی جواب نمیده. OBIT رو هم میتونید از جایی که مشعل گازی و ... میفروشن تهیه کنید. یا حتی از روی یک مشعل قدیمی بازش کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tulkas
                              خب من میخواستم اول بگم کویل تسلا چیه و تسلا کیه .
                              چی میخوایم :
                              سیم لاکی 0.25 بطول خیلی زیاد . (ترانس پیچی ها دارن)
                              سیم مسی ضخیم (مثلا 3 ) :applause:(یکم سخته پیدا کردنش )
                              لوله ی پولیکا یا هر چیز نارسانا ی استوانه ای دیگه . (لوله نارسانا باشه و سیاه هم نباشه)
                              ترانس نئون (15 کیلو ولت پیشنهاد میشه) (لاله زار)
                              خازن بسیار قوی. :surprised:( میگم چجوری بسازین)
                              چند تا پیچ . :cry:
                              سیم معمولی . :eek:
                              مقداری چوب برای زمینه.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــ
                              خیله خب . اول کار شروع کنید و سیم لاکیتون رو با نظم و ترتیب و حوصله حول لوله پولیکاتون بپیچونین . این قسمت مهمترین قسمت ، کسل کننده ترین قسمت و مهمترین قسمته . دقت کنین که بین سیمها فاصله نباشه ، رو هم نرفته باشن ، لاکشون از بین نره . در آخر هم لازم نیست تعداد دور هارو بشمرین بلکه طول کل رو بر ضخامت سیم تقسیم کنید . هرچه تعداد ادوار بیشتر باشه بهتره برای من 1736 دور بود.
                              سلام دوست عزیز
                              طول لوله پلیکا چقدر باید باشه؟ و اینکه تعداد دور سیم ثانویه که قطرش بیشتره باید چقدر باشه؟ تعداد دور اولیه رو بخوایم دقیق بدست بیاریم فرمولش رو داری ؟ اونطوری فکر کنم بهتر باشه ها.
                              یه سوال دارم اینکه حتما بید سیم 0.25 رو روی اون لوله و طویل درست کرد؟ نمی شه مثل ترانس های معمولی روی یه جعنب کوچیک پیچید؟منظورمو تونستم برسونم که چیه؟؟؟؟!!!
                              من می خوام یه منبع تغذیه بسلزم که ولتاژ بالای 30kv تولید کنه و جریانش کم باشه بعضی دوستان همین کویل تسلا رو معرفی کردند. دوستان شما هم نظرتون چیه؟
                              هیچ چیز غیر ممکن نیست مگر شما آنرا غیر ممکن سازید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohamad_musavi69
                                سلام دوست عزیز
                                طول لوله پلیکا چقدر باید باشه؟ و اینکه تعداد دور سیم ثانویه که قطرش بیشتره باید چقدر باشه؟ تعداد دور اولیه رو بخوایم دقیق بدست بیاریم فرمولش رو داری ؟ اونطوری فکر کنم بهتر باشه ها.
                                یه سوال دارم اینکه حتما بید سیم 0.25 رو روی اون لوله و طویل درست کرد؟ نمی شه مثل ترانس های معمولی روی یه جعنب کوچیک پیچید؟منظورمو تونستم برسونم که چیه؟؟؟؟!!!
                                من می خوام یه منبع تغذیه بسلزم که ولتاژ بالای 30kv تولید کنه و جریانش کم باشه بعضی دوستان همین کویل تسلا رو معرفی کردند. دوستان شما هم نظرتون چیه؟
                                دوست عزیز کویل تسلا رو نمیشه مثل ترانس های معمولی پیچید. برای به دست آوردن تعداد دور و... از یک نرم افزار میشه استفاده کرد که الان اسمشو یادم نیست.
                                تسلا به درد کار شما (ولتاژ بالای 30 کیلوولت)نمیخوره-چون هم گرونه و هم غیر قابل حمل(سنگین). بهترین کار اینه که شما یک منبع 10کیلوولت بسازین و با cascade ولتاژو افزایش بدین یا اینکه یک INDUCTION COIL بپیچین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X