اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

دوستان وسط بحث اومدم که بگم المان 10 آمپر سایز 4*4 هم وارد شده. حدود 10 روز دیگه به فروشگاه اضافه میشه
    در ضمن اینسری به پیشنهاد شرکت تولید کننده یک مدل هیت سینک با آلیاژ خاص همسایز این موارد هم وارد شده
    امیدوارم بتونه کیفیت و عملکرد بهتری رو حاصل بشه

موفق باشید

دیدگاه

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

سلام
      دوتا ایده تو ذهنم مطرح شد حالا اینکه عملی باشه (یا حتی علمی!) و یا کاربردی داشته باشه رو نمیدونم .خلاصه ایده هست دیگه یهویی تراوش میکنه :icon_razz:
      1-اگه دو تاش رو بهم کوپل کنیم چی میشه مثلا قسمت سرد یکی رو دقیقا روی قسمت گرم یکی دیگه قرار بدیم با ضریب انتقال حرارتی بالا . والبته قسمت گرم دومی رو کنترل کنیم .آیا با این روش اختلاف دمای زیادتر(حداکثر و در حالت ایده آل دو برابر) می شه داشت؟

2-شما یه دونه دارید حالا بیاید بین قسمت گرم و قسمت سرد یه چیز قرار بدید که انتقال حرارت بده(یه جور فیدبک حرارتی) ایا با این کار می تونید به درجه دمایی سرد و گرم دلخواه رسید یا نه؟ یا اینکه هیت سینک و کنترل دما از قسمت گرم حذف بشه؟
      اگه اون چیز که گفتم ضریب انتقال حرارتی قابل کنترل باشه که خوبه

البته با این دو ایده بازده همچنان افت می کند :sad:
      بهترین استفاده از این قطعه هم زمانی هست که هر دو قسمت سرد و گرم همزمان نیاز باشه تا بالاخره این همه جریان میریزیم تو حلقش یه چیزی تحویل بگیریم :mrgreen:
      البته مشخصات فنی رو مطالعه نکردم اگه یه چیز غلط ذهنی فوران کرد به بزرگی خودتون ببخشید و توضیح دهید تا ما هم ملتفت بشیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط es_eca
        سلام
        دوتا ایده تو ذهنم مطرح شد حالا اینکه عملی باشه (یا حتی علمی!) و یا کاربردی داشته باشه رو نمیدونم .خلاصه ایده هست دیگه یهویی تراوش میکنه :icon_razz:
        1-اگه دو تاش رو بهم کوپل کنیم چی میشه مثلا قسمت سرد یکی رو دقیقا روی قسمت گرم یکی دیگه قرار بدیم با ضریب انتقال حرارتی بالا . والبته قسمت گرم دومی رو کنترل کنیم .آیا با این روش اختلاف دمای زیادتر(حداکثر و در حالت ایده آل دو برابر) می شه داشت؟

2-شما یه دونه دارید حالا بیاید بین قسمت گرم و قسمت سرد یه چیز قرار بدید که انتقال حرارت بده(یه جور فیدبک حرارتی) ایا با این کار می تونید به درجه دمایی سرد و گرم دلخواه رسید یا نه؟ یا اینکه هیت سینک و کنترل دما از قسمت گرم حذف بشه؟

بهترین استفاده از این قطعه هم زمانی هست که هر دو قسمت سرد و گرم همزمان نیاز باشه تا بالاخره این همه جریان میریزیم تو حلقش یه چیزی تحویل بگیریم :mrgreen:
        البته مشخصات فنی رو مطالعه نکردم اگه یه چیز غلط ذهنی فوران کرد به بزرگی خودتون ببخشید و توضیح دهید تا ما هم ملتفت بشیم.
        بچه ها قبلا این کارو کردن ولی نتیاج گویا رضایت بخش نبوده;

دوستان یه همچین چیزی رو از کجا میشه پیدا کرد؟ :NO:

این 3 تا تک رو راحت ساپورت میکنه
        گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
        "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط es_eca
          سلام

1-در tecهایی که نیاز به اختلاف دمای زیاد هست دقیقا همین کار شده اما باید توانها از زیاد به کم باشه .به این شکل

2-متوجه منظورتون نشدم

نوشته اصلی توسط heidarali

مدل کامل یک tecرا فروشگاه روبوییک داره با هیت سینک طرف سرد و فن و tecمیده 60تومن که به نظر من ارزش خرید نداره
          با یک قوطی آلومینیوم و ورق آلومینیوم و جوش آلومینیوم راحت می تونید بسازید اگر به جوش آلومینیوم دسترسی ندارید با آهن هم میشه ساخت
          کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
          ولتر

دیدگاه

ساختنش یه خورده وقت گیره.این قطعه مخصوص همین کار ساخته شده.فضای داخلیش به صورت مارپیچ هست،معمولا تو تولید انبوه قیمتها خیلی سرشکن میشه.و به صرفه تره که اماداش خریداری بشه.منتها اگه پیدا بشه.
            گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان

دیدگاه

سلام
              قبلا توی همین تاپیک لینک فروشگاهی که این مدل رو داشتن گذاشتم
              آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

اره دیده بودم.منتها من از سایتهایی که قیمت رو نمیزنن خرید نمیکنم.دلیل قیمت نزدنشون هم هر چی باشه از نظر من مردوده

دیدگاه

اره دیده بودم.منتها من از سایتهایی که قیمت رو نمیزنن خرید نمیکنم.دلیل قیمت نزدنشون هم هر چی باشه از نظر من مردوده
                  روبوایکیو فکر کنم بتونه براتون وارد کنه
                  آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

قبلا گفته شده دوست عزیز (تاپیک را بی زحمت مطالعه کنید - من قبلا عکسهای زیادی از واتر بلاک همراه با پروژه خودم قرار دادم...)
                    فروشگاه سایت نمیدونم جدیدا وارد کرده یا خیر , ولی تو پاساژ فرشته میتونید پیدا کنید به نام خنک کننده آبی 12 در 4 و 4 در 4 و یا خنک کننده آبی کوچک و بزرگ.....

نوشته اصلی توسط mohamad-h
                    مدل کامل یک tecرا فروشگاه روبوییک داره با هیت سینک طرف سرد و فن و tecمیده 60تومن که به نظر من ارزش خرید نداره
                    با یک قوطی آلومینیوم و ورق آلومینیوم و جوش آلومینیوم راحت می تونید بسازید اگر به جوش آلومینیوم دسترسی ندارید با آهن هم میشه ساخت
                    سلام محمد خان , خوب هستید دوست عزیز؟
                    در بازار قیمت 3 TEC یا همان 12 در 4 حدود 20 تا 25 تومان هست و تکی آن حدود 12 تا 15 تومان (یا همان 4 در 4) البته دو سال پیش بود و ممکنه گران شده باشه...
                    پ.ن: محمد خان با آهن نمیشه - به جز این که زنگ میزنه - رسانندگی گرمایی آهن خیلی خیلی پایینتر از آلومینیوم است.... آلومینیوم نصف مس است ولی انگار آهن چند برابر پایینتر است...
                    قبلا در همین تاپیک جدول رسانندگی فلزات را قرار دادم...
                    با یک هیتسینک کوچک و یک ورقه آلمینیوم و چسب یا جوش میتوانید به راحتی یکی طراحی کنید - ولی ایر کولینگ با هیتسینکهای گازی سی پی یو خیلی بهتر و راحت تر حرارت را عبور میدهند و مشکل
                    جریان اندازی مایع کولانت را با پمپ و آب بندی مسیر.... را ندارند...

ساختنش یه خورده وقت گیره.این قطعه مخصوص همین کار ساخته شده.فضای داخلیش به صورت مارپیچ هست،معمولا تو تولید انبوه قیمتها خیلی سرشکن میشه.و به صرفه تره که اماداش خریداری بشه.منتها اگه پیدا بشه.
                    این قطعات در حقیقت همان واتر بلاک سیستمهای واتر کولینگ CPU هستند که چینی ها و در درجه سه , آن را تولید کردند و به درد CPU حساس نمیخورد
                    ولی برای کار TEC مناسب بوده و از مدل دست ساز خیلی خیلی شیک تر و دقیقتر هستند ...
                    من خودم 4 عدد از این ولتر بلاک های 3 TEC یا همان 12 در 4 دارم که از جمهوری خریداری کردم - اگر اشتباه نکنم 25 یا 28
                    اما مدل 4 در 4 حدود 12 یا 15 بود (دقیق یادم نیست)
                    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
                    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام محمد خان , خوب هستید دوست عزیز؟
                      در بازار قیمت 3 TEC یا همان 12 در 4 حدود 20 تا 25 تومان هست و تکی آن حدود 12 تا 15 تومان (یا همان 4 در 4) البته دو سال پیش بود و ممکنه گران شده باشه...
                      پ.ن: محمد خان با آهن نمیشه - به جز این که زنگ میزنه - رسانندگی گرمایی آهن خیلی خیلی پایینتر از آلومینیوم است.... آلومینیوم نصف مس است ولی انگار آهن چند برابر پایینتر است...
                      قبلا در همین تاپیک جدول رسانندگی فلزات را قرار دادم...
                      با یک هیتسینک کوچک و یک ورقه آلمینیوم و چسب یا جوش میتوانید به راحتی یکی طراحی کنید - ولی ایر کولینگ با هیتسینکهای گازی سی پی یو خیلی بهتر و راحت تر حرارت را عبور میدهند و مشکل
                      جریان اندازی مایع کولانت را با پمپ و آب بندی مسیر.... را ندارند...
                      سلام
                      ارادت
                      راستش من تهران نیستم اصفهان هم چیزی من پیدا نکردم نمی دونستم تهران موجوده اگر نه قیمتش به نظر مناسب هست

بله با هیت سینک گازی موافقم اما برای یدونه tecخوبه تعداد زیاد تر شد هم هزینه بالا میره هم جمع و جور کردنشون و.......سخت میشه

حق با شماست رسانایی آهن حدود یک سوم آلومینیوم است اما من نمی خواستم آهن را مستقیم به tecوصل کنم قبلا کار مشابه انجام دادم .خیلی خلاصه قوطی آهنی را بر می دارید(پروفیل قوطی) یک طرف را حالت پنجره مانند برش می دهید سوراخکاری می کنید سر و ته قوطی را جوش می دهید و 3تا تیغه تو قوطی می گذارید(به قول دوستمون همون مارپیچ داخل بلاک)و بیرون و داخل قوطی را کامل رنگ اپوکسی می کنید بعد یک تیکه ورق مس یا آلومینیوم تا حد ممکن ضخیم بر می دارید مطابق سوراخهایی که قبلا روی قوطی زدید سوراخ می کنید دور ورق را چسب آکواریوم زده و می چسبونید به قوطی
                      داخل سوراخها پرچ می زنید اگر ضربه نخوره و درست رنگ شده باشه عمری حداقل 5ساله نه زنگ میزنه نه کوچکترین نشتی میده .تضمینی :mrgreen:

حالا بحث آهن شد جالبه بدونبد چند سال پیش آمپلی مسجدی ساخت حدود 20سال پیش را باز کردم به جای هیت سینک اومده بود حلب پنیر بزرگها را کرکره مانند کرده بود و برش زده بود که حالت پره مانند بشه و دما را بهتر دفع کنه پنیرشم تبریزی بود :mrgreen: بالای 15سال تو مسجد کار کرده بود .البته 3تا آمپ داشتند به تناوب ازشون استفاده میشد

کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                      ولتر

دیدگاه

سلام روبوایکیو پکیجش رو با فن و هیت سینک داره
                        http://www.roboeq.ir/products/detail/%D9%BE%DA%A9%20%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%A A%D9%88%D8%B1%20%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9/

[آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
                        [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
                        [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
                        [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
                        صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

با تشکر من 30 صفحه این تاپیک رو خوندم منتها من تهران نیستم دوست عزیز
                          و با تشکر از دوست دیگمون ولی قیمت این سایت هم بسیار بالاست.
                          اگه بخوام یه چیز تقریبا درست درمون بسازم یه هیت سینگ cpu دارم.اون مغزی مسیش رو درمیارم.یه سوراخ از کنارش میزنم تا مرکز.یه سوراخ هم از بالا میزنم تا اون سوراخ قبلی.
                          تقریبا L مانند میشه.و دو سر سوراخ ها رو یه قلاویز و 2 تا سرشیر گاز میزنم.به همین راحتی.جنسش هم مس هست.

ولی یه فکرایی دیگه ای به سرم زده راجع به کم کردن رطوبت.منتها باید اول ازمایش کنم اگه جواب بده کلا بیخیال تک میشم.

دیدگاه

سلام دوستان
                            من تازه به جمع شما اضافه شدم ، این مبحث بدجوری به دلم نشسته
                            من بیشتر قطعات رو تهیه کردم اما تو دوتا مورد بدجوری گیر کردم
                            1.منبع جذب حرارت ( باکس آلومینیومی )
                            2. رادیاتور دفع حرارات
                            الته تو مبحث رادیاتور با توجه به مطالعات من بیشتر دوستان رادیاتور بخاری پراید رو پیشنهاد دادن فقط اگر دوستان ابعاد کامل اون رو دارن اعلام کنن
                            اما تو مبحث منبع جذب حرارت من واقعا موندم از کجا تهیه کنم ، یه سایت پیدا کردم که گفت نداریم سایر کوچیکشم به قیمت خون آدمیزاد میداد ، ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohamad-h
                              سلام
                              ارادت
                              راستش من تهران نیستم اصفهان هم چیزی من پیدا نکردم نمی دونستم تهران موجوده اگر نه قیمتش به نظر مناسب هست

بله با هیت سینک گازی موافقم اما برای یدونه tecخوبه تعداد زیاد تر شد هم هزینه بالا میره هم جمع و جور کردنشون و.......سخت میشه

حق با شماست رسانایی آهن حدود یک سوم آلومینیوم است اما من نمی خواستم آهن را مستقیم به tecوصل کنم قبلا کار مشابه انجام دادم .خیلی خلاصه قوطی آهنی را بر می دارید(پروفیل قوطی) یک طرف را حالت پنجره مانند برش می دهید سوراخکاری می کنید سر و ته قوطی را جوش می دهید و 3تا تیغه تو قوطی می گذارید(به قول دوستمون همون مارپیچ داخل بلاک)و بیرون و داخل قوطی را کامل رنگ اپوکسی می کنید بعد یک تیکه ورق مس یا آلومینیوم تا حد ممکن ضخیم بر می دارید مطابق سوراخهایی که قبلا روی قوطی زدید سوراخ می کنید دور ورق را چسب آکواریوم زده و می چسبونید به قوطی
                              داخل سوراخها پرچ می زنید اگر ضربه نخوره و درست رنگ شده باشه عمری حداقل 5ساله نه زنگ میزنه نه کوچکترین نشتی میده .تضمینی :mrgreen:

حالا بحث آهن شد جالبه بدونبد چند سال پیش آمپلی مسجدی ساخت حدود 20سال پیش را باز کردم به جای هیت سینک اومده بود حلب پنیر بزرگها را کرکره مانند کرده بود و برش زده بود که حالت پره مانند بشه و دما را بهتر دفع کنه پنیرشم تبریزی بود :mrgreen: بالای 15سال تو مسجد کار کرده بود .البته 3تا آمپ داشتند به تناوب ازشون استفاده میشد
                              سلام محمد خان
                              بله در تهران موجود هست و از طریق اینترنتی هم انگار میفروشن....
                              به این صورت که شما میفرمایید , بله میشه و ابتکار جالبی زدید - باید من هم امتحان کنم و یکی بسازم...
                              از دست این تولیدات ایرانی فکرشون به کجا ها که نمیرسه :mrgreen:
                              آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
                              مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                              _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

با درود خدمت دوستان و اساتید بزرگ

اول از همه چیز یه گله کوچیک کنم از مدیرانی که پست بنده رو به عنوان اسپم حذف کردند و اصلا کار درستی نبود چون در اون پست یه سری مقدماتی گفته بودم اسم چندتا از کاربران رو به عنوان استاد خودم قید کرده بودم و تقدیر تشکر کرده بودم ازشون....

اوکی از اینا بگذریم ما نیز زدیم تو کار این المان های tec :agree:
                                چند روز پیش یه 08 خریدم به قیمت خدا تومن از پاساژ مهتاب خیابان سعدی.... و جای تاسف داره که این المان ها اینقدر گرونه....
                                راستش دوستانی که گفته بودن از این المان به عنوان کولر نمیشه استفاده کرد باید عرض کنم که اگر به خوبی بتونیم قسمت گرم المان رو خنک کنیم در طرف دیگه المان سرمای راضی کننده ای داریم که میتونیم ازش به عنوان یه کولر خنک کننده حرفه ای جم و جور استفاده کنیم و این رو در عمل در کار استاد چمنی دیدیم :nerd:

خب برای اینکار من چند تا عکس از قطعاتی که دارم رو تهیه کردم و با همینا قصد دارم یه سیستم خنک کننده که حد اقل بتونه یه اتاق 3*4 رو خنک کنه رو میخوام را اندازی کنم / که امیدوارم در عمل جواب بده :biggrin:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X