اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار و اشتغال در برق و الکترونیک

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کار و اشتغال در برق و الکترونیک

نوشته اصلی توسط محمد صادق ساعی
    سلام و عرض ادب
    با احترام بنده پس از مطالعه ی کل مطالب بالا یک سوالی به ذهنم رسید که با اجازه می پرسم و اون اینکه از دوستان گرامی و به خصوص جناب کی نژاد بنده برای پروژه 3 واحدی کارشناسی الکترونیک چه تجهیزی می تونم اراءه بدم که یک چیز با ارزش برای رزومه هم در آینده به حساب بیاد؟
    4 تا 5 ماهی فرصت دارم و با avr و fpga و matlab و... آشنایی قابل قبولی دارم و فوق العاده (تکرار می کنم فوق العاده)علاقمند به طراحی مدارات آنالوگ و حتی میکس (آنالوگ - دیجیتال) .
    قبلا" از پاسختان متشکرم
    :applause:
    سلام داداش
    یعنی میخوای ما یک پروژه مناسب به شما معرفی کنیم که در آینده برای خودتون و جامعه هم مفید باشه
    آیا درست منظورتونو فهمیدم
    مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

سلام
      بله. ایرادی داره؟
      چون بنده ذهن خیلی خلاقی ندارم . از این رو پرسیدم و اینکه دوستان با تجربه هستند و توی صنعت مشغولن و می دونن چه چیز می تونه واقعا" بکار بیاد.
      ممنون
      مولای من
      نخواهمت که بگریی ولی به گریه دعا کن که وقت رفتن ایام انتظار بیاید

یا رب الحسین بحق الحسین اشف صدر الحسین بظهورالحجه

دیدگاه

سلام
        بله. ایرادی داره؟
        چون بنده ذهن خیلی خلاقی ندارم . از این رو پرسیدم و اینکه دوستان با تجربه هستند و توی صنعت مشغولن و می دونن چه چیز می تونه واقعا" بکار بیاد.
        ممنون
        نه داداش ایرادی نداره من فقط خواستم بدونم که آیا درست متوجه شده ام یا نه :mrgreen:
        پیشنهاد اول : من به شما پیشنهاد میدم رو چیزهایی که احتمال خطر هست یا مردم توی اونها خیلی احتیاط می کنند کار کنی
        به عنوان مثال روی یک سنسور گاز کار کن که اگز گاز نشتی بکنه به موبایل طرف زنگ بزنه و در ضمن در محل نیز یک بوقی ایجاد بشه
        این کارو شاید در آینده خودم هم برم دنبالش , البته این فقط یک مثال بود امید است که خنده دار نبوده باشه این مثال من
        و یا اینکه سیستم هایی بسازی که توی صرفه جویی تاثیر مثبتی داشته باشه این صرفه جویی تازه گیها خیلی مهم شده و شما باید این سیستم و طوری بسازی که مقرون به صرفه هم باشه تا همه بتونند استفاده کنند و کاراییشم خوب باشه البته بازم اگر خنده دار نباشه به طور مثال زمانی که ما از این خونه به این خونه میریم برق و خاموش نمی کنیم گه گاهی و .... حالا اگر یک سیستمی باشه که کاملا به طور واقعی هوشمند باشه و این کارو توی همه جا انجام بده خیلی عالی میشه البته این دومی خیلی سختره تا اون اولی
        یکمی حرفام خنده دار بود ولی زیادم بد نبود توش میتونی به یک نتیجه هایی برسی :mrgreen:
        مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

سلام
          ممنون .
          چرا خنده دار شما دقیقا" به نکاتی که امروزه حایز اهمیت هستند اشاره کردید . خودم هم مورد دوم رو روش خیلی فکر کردم (سیستم هایی که در صرفه جویی تاثیر گذارند) چند تا فکر هم دارم ولی یه چیز کار درست می خوام. و همون ایده و فکرش مهمه که نمی یاد ...
          باز هم ممنون
          مولای من

دیدگاه

سلام و عرض ادب
            با احترام بنده پس از مطالعه ی کل مطالب بالا یک سوالی به ذهنم رسید که با اجازه می پرسم و اون اینکه از دوستان گرامی و به خصوص جناب کی نژاد بنده برای پروژه 3 واحدی کارشناسی الکترونیک چه تجهیزی می تونم اراءه بدم که یک چیز با ارزش برای رزومه هم در آینده به حساب بیاد؟
            4 تا 5 ماهی فرصت دارم و با avr و fpga و matlab و... آشنایی قابل قبولی دارم و فوق العاده (تکرار می کنم فوق العاده)علاقمند به طراحی مدارات آنالوگ و حتی میکس (آنالوگ - دیجیتال) .
            قبلا" از پاسختان متشکرم
            اگر به موضوع خاصی علاقه مند هستید که قصد دارید آینده شغلی خود را در آن زمینه متمرکز کنید، می توانید درباره عناوین دارای وزن و بار علمی بالا از نظر تئوری و عملی در آن موضوع تحقیق کنید و فعالیت های خود را در همان راستا متمرکز کنید. اگر در این رابطه حوزه خاصی مد نظر شماست اعلام کنید تا در صورت اطلاع از عناوین مهم مرتبط با آن موضوع، مواردی را به شما توصیه کنم.
            اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

جناب آقازاده (reza_agha) در تاپیک دیگری درباره مدرک تحصیلی خود مطالبی را نوشته بودند که به نظر رسید از بابت نوعی ربط به این تاپیک، در همینجا مواردی را به ایشان عرض کنم. خدمت ایشان عرض می کنم که بحث تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک مگر چه وزن و جایگاهی در برابر تجربیات طولانی و ارزشمند شما دارد و مگر اکثریت بالای این مدارک دانشگاهی (در بهترین شرایط و با صرف نظر از مواردی مانند تقلب در امتحان و ...) در سایه چند ده شب درس خواندن در شب امتحان بدست نیامده است؟ خود شما بفرمائید که تاکنون چند ده برابر کسی که یک مدرک لیسانس یا فوق لیسانس یا حتی دکترا گرفته، در حوزه کاری و تخصصی خود وقت گذاشته اید که من مطمئنم که این عدد، بسیار قابل توجه و غیر قابل مقایسه است. یکی از مشکلات جامعه ما این است که بسیاری تمام تلاش و همت خود را در زندگی برای اثبات برتری بر هر کس که مقدور باشد، صرف می کنند. در بحث علم و دانشگاه:
              من دانشجو هستم، پس بر تو که دانشجو نیستی
              در مقطع کاردانی ناپیوسته هستم، پس بر تو که پیوسته هستی
              دانشجوی کارشناسی هستم، پس بر تو که کاردانی هستی
              دانشجوی دانشگاه آزاد هستم، پس بر تو که غیر انتفاعی هستی
              دانشجوی دولتی هستم، پس بر تو که دانشگاه آزاد هستی
              دانشجوی روزانه هستم، پس بر تو که شبانه هستی
              استاد دانشگاه دولتی هستم، پس بر تو که استاد دانشگاه آزاد هستی
              از خارج کشور مدرک گرفته ام، پس بر تو که از ایران مدرک گرفته ای
              و ...
              برتری دارم.
              و این روحیه که می توان به عنوان نوعی بیماری اجتماعی از آن یاد کرد، بر تمام انگیزه ها و فعالیت های بسیاری از ما سایه افکنده است. یکی از تبعات این نگرش، حاکم شدن "اصالت مدرک" بجای "اصالت توانمندی" است و بجای آنکه مدرک تحصیلی تنها به عنوان نشانه و معیاری برای دانایی و توانمندی تلقی شود و اصالت خود را از آن بگیرد، خود به یک هدف و ارزش مستقل تبدیل شده است. اگر بخواهیم با این ملاک معیوب قضاوت کنیم، شما با این همه تجربه و اطلاعات به دلیل نداشتن مدرک دانشگاهی نسبت به یک فرد دارای مدرک دانشگاهی (ولی در واقع کم اطلاع و بی تجربه) دارای صلاحیت کمتری در اظهار نظر هستید.
              اما بر اساس آنچه عقل جمعی در جوامع پیشرفته به آن رسیده و بدان عمل می شود، اصالت با دانایی و توانایی و تجربه است و مدرک دانشگاهی فقط نشانه ای در این موارد تلقی می شود و به خودی خود ارزشی ندارد. بر همین اساس، شما که چندین برابر فردی که دارای یک مدرک دانشگاهی است در کار خود وقت گذاشته اید و به همین دلیل دارای تخصص و توانمندی بسیار بالاتری هستید، به همان نسبت هم در حوزه تخصصی خود دارای صلاحیت بالاتری برای اظهار نظر هستید.
              من درباره شخص خودم عرض می کنم که اگر اطلاعات و تجربیاتم را به هزار قسمت تقسیم کنم، شاید در حد یک قسمت آن را از بخش تحصیل و دانشگاه کسب کرده ام و اندک اطلاعات و تجربه ای که دارم، حاصل هزاران ساعت فعالیت و مطالعه و کار عملی بوده است که ربطی به دانشگاه و مدرک تحصیلی و مانند آن ندارد. در مورد شخص شما هم اگر از من سوال کنند در بین کاربران حال حاضری که در سایت ECA می شناسم، 3 نفر را از نظر صلاحیت علمی بر اساس پست های آنها انتخاب کنم، شخص جنابعالی قطعا یکی از آن افراد خواهید بود و عنوان "همکار علمی" برای شما بیش از هر شخص دیگری مناسب و برازنده است.
              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

جناب کی نژاد این مواردی که فرمودید در دو جا بهشون برخوردم (البته موارد نقض هم داره) : 1- اساتید و هیئت علمی هایی که کار عملی انجام ندادند و عمرشون رو روی تئوری محض گذاشتند. 2- افراد کم سوادی که از رشته تحصیلی افراد فقط اسم آن را می دونند.

البته نباید منکر شد که شرایط عمومی برای دانشجویان دانشگاه های معتبر و سراسری خیلی بهتر از بقیه دانشگاههاست.
                در کل امیدوارم شرایطی برقرار می شد که افراد باتجربه و باسوادی مثل آقای آقازاده به دانشگاهها راه پیدا می کردند تا افرادی مثل من بدون بدست آوردن تجارب ارزشمند از دانشگاه فارغ نشند.

در مورد اصالت مدرک هم که فرمودید به جز استخدام های دولتی با هر کارفرمای دیگری که سروکار داشتم دنبال کار بوده نه مدرک و اگه بخوام مقایسه کنم اگر دو شخص داشته باشیم که تجربه ندارن در صورتیکه یکی کاردانی و دیگری ارشد باشه ، کسی که مدرک کاردانی داره برتری و شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل داره!
                It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                  اگر به موضوع خاصی علاقه مند هستید که قصد دارید آینده شغلی خود را در آن زمینه متمرکز کنید، می توانید درباره عناوین دارای وزن و بار علمی بالا از نظر تئوری و عملی در آن موضوع تحقیق کنید و فعالیت های خود را در همان راستا متمرکز کنید. اگر در این رابطه حوزه خاصی مد نظر شماست اعلام کنید تا در صورت اطلاع از عناوین مهم مرتبط با آن موضوع، مواردی را به شما توصیه کنم.
                  سلام و عرض ادب
                  ممنون از توجه تان
                  موارد آشناییم همین ها هستند که عرض کردم . ولی کلا" به اینکه به دنبال موارد جدید یادگیری باشم علاقمند هستم .
                  حالا نظر شخص شما چیه؟
                  یعنی همون موردی که خودتون فرمودید: "عناوین دارای وزن و بار علمی بالا از نظر تئوری و عملی" ؟
                  شما که تجربه ی خوبی دارید از نظر شما چه موردی هست که هم این ارزش رو داشته باشه و هم آینده بکار بیاید.
                  با سپاس فراوان
                  مولای من

دیدگاه

منظور از موضوع خاص این بود که آیا شما گرایشی به هیچ زمینه خاصی در کار دارید یا برای شما فرقی نمی کند که در چه حوزه ای فعالیت کنید. مثلا در کاربردهای صوتی یا شارژها و ups و منابع تغذیه و درایورهای موتور و کاربردهای مهندسی پزشکی و ابزار دقیق و لرزه نگاری و ... همگی ممکن است به طراحی مدارات آنالوگ و دیجیتال و استفاده از ابزارهای پردازشی مانند میکروکنترلر و fpga نیاز وجود داشته باشد و آیا شما موضع خاصی نسبت به رشته مورد فعالیت خود ندارید؟

دیدگاه

سلام و باز هم ممنون
                      بنده از کارهایی که با قدرت سروکار داره کمی خوشم نمیاد و این در حالی است که می دونم تو صنعت خیلی پر کاربرده.
                      از طرفی به تجهیزات پزشکی علاقمندم و می دونم که کار کردن تو این زمینه وقت زیادی می بره و پول درآوردن و یا حتی بکار گرفتن اون تو بازار کمی مشکله.
                      تقریبا"میشه گفت توی زمینه های دیگه هم تا حالا تحلیلی نداشتم که بدونم اصلا" چطور هستند .اینکه دوست دارم یا نه و یا اینکه بکار می آیند یا خیر
                      از این رو هست که خودم هم کمی سر در گمم چون اطلاع خاصی ندارم.
                      با سپاس از الطاف دوستان
                      مولای من

دیدگاه

یکی از توصیه هایی که از سالیان گذشته به دانشجویان و افراد علاقه مند داشتم (و خودم هم همین مسیر را طی کردم) این است که حتما مجموعه ای از امکانات شامل اسیلوسکوپ، مولتی متر، منبع تغذیه، بردبورد، کامپیوتر، فانکشن ژنراتور و حداقلی از قطعات را برای ایجاد یک آزمایشگاه کوچک تهیه کنید و انواع و اقسام آزمایش ها را در حوزه آنالوگ و دیجیتال با استفاده از این امکانات انجام دهید. وجود اسیلوسکوپ در این فهرست فوق العاده مهم است و در جایی که در دست بسیاری از افراد، گوشی های موبایلی با قیمت های چندصد هزار تومان یک امر عادی محسوب می شود، تهیه یک اسیلوسکوپ برای یک فرد علاقه مند به طراحی، به اصطلاح از نان شب واجب تر است. برای شما که به مباحث آنالوگ علاقه مند هستید، این نیاز دوچندان است و بدون اسیلوسکوپ تصور پیشرفت در بحث آنالوگ تصوری خطا و بیهوده است.
                        بعد از تهیه امکانات اولیه و به عنوان یک سرمایه گذاری، تا جایی که می توانید از طریق انجام کارها و پروژه هایی که حتی می توانید خود آنها را تعریف کنید، اطلاعات تئوری و عملی خود را تقویت کنید و منتظر نباشید که حتما پولی برای کار انجام شده دریافت کنید. با قرار گرفتن در این مسیر دید شما افزایش خواهد یافت و با افزایش توانایی و تجربه به مرور راه خود را پیدا خواهید کرد.
                        برای شروع هم آزمایش هایی بر مبنای تقویت کننده های عملیاتی و به خصوص در کاربردهای صوتی می تواند نقطه آغاز خوبی باشد.

دیدگاه

سلام
                          این کارهایی رو که شما فرمودید بنده حتما" انجام خواهم داد از قبل هم همچین فکری داشتم و کمی امکانات فراهم کردم.مساله مهم اینه که بنده 25 سال دارم و فکر نکنم دیگه فرصتی اینچنین داشته باشم که تازه بخواهم اینطوری شروع کنم.
                          البته دوستی دارم که قبلا" استادم بودن ولی نه در دانشگاه ولی در حال حاضر با هم دوست هستیم و ایشون به لحاظ علمی و بخصوص از نظر آنالوگ در سطح خیلی بالایی قرار دارند و می تونم روی کمک ایشون حساب کنم . اما در هر صورت نقطه ی عطف زندگی خودم مسلما" باید خودم باشم و نمیشه از کس دیگری انتظارات بیجا داشت.
                          نظر شخص شما چیست؟
                          مولای من

دیدگاه

مساله مهم اینه که بنده 25 سال دارم و فکر نکنم دیگه فرصتی اینچنین داشته باشم که تازه بخواهم اینطوری شروع کنم.
                            اگر سن خود را مثلا 75 سال ذکر می کردید، شاید می شد چنین دلیلی را برای توجیه عدم پیشرفت تا حدی موجه دانست. اما اگر قصد پیشرفت تا مراتب عالی را در این رشته دارید، باید بیش از اینها از خود انتظار داشته باشید و وقت بگذارید. ای کاش الگوهای ما از نظر استقامت و تداوم، افرادی مانند پروفسور حسابی و ابوریحان بیرونی و کسان دیگری باشند که تا جایی که توان دارند از کوشش و تلاش دست بر نمی دارند. اما این مطلب را هم قبول دارم که در اطراف ما افرادی که خیلی زود خسته می شوند و دم از ناتوانی و بازنشستگی می زنند، فراوان هستند و گاهی طرز تفکر آنها ممکن است روی ما هم تاثیرگذار باشد.

دیدگاه

ممنون از دلداریتون
                              خوب حالا که روحیه ی تازه ای گرفتم در مورد پروژه چه نظری دارید؟
                              با سپاس
                              مولای من

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                                در حالی که در کشور ما هر شخص یا شرکتی این اجازه را دارد که هر دستگاهی با هر مشخصاتی را به عنوان یک محصول الکترونیکی تولید کند و کسی هم از او سوال نمی کند که این دستگاه مثلا چه مقدار هارمونیک به برق شهر تزریق می کند و یا چقدر انرژی مصرف می کند و مواردی از این قبیل. بنابراین برای نزدیک شدن به بازارهای جدید لازم است از نظر بالا بردن سطح دانش فنی و افزایش استانداردها، تحولی در کشور ایجاد شود تا زمینه برای بکارگیری این پتانسیل عظیم از فارغ التحصیلان و گسترش حوزه تولیدات داخلی، فراهم شود. یکی از عوامل مهم دیگر هم تکروی و فعالیت منفرد افراد و شرکت هاست. در حالی که در یک کشور صنعتی، مجموعه ای از افراد و شرکت ها به عنوان یک گروه بزرگتر عمل می کنند و با در کنار هم قرار دادن دانش و تجربیات خود، در مقیاس جهانی رقابت می کنند. اما متاسفانه در کشور ما به دلایل مختلف روحیه ای حاکم است که هر کس برای خود عمل می کند و از مجموع این انرژی های پراکنده، خروجی قابل توجهی حاصل نمی شود.
                                ضمن عرض تشکر
                                همونطور که اشاره شد متاسفانه در کشور ما به بحث گروهی و شراکت به یک دید منفی نگاه میشه اما بنده با توجه به تجربه ی کوچکی که تو این زمینه دارم متوجه شدم که شغل های صنعتی نظیر همین زیر شاخه های برق اگر هدف پیشرفت و ترقی قابل توجهی باشه نیاز مبرم به کار گروهی داره و بدون پتانسیل نیروی گروهی اکثرا در یک مقطع پیشرفت متوقف میشن.
                                خواهش دارم دوستان اگه کسی در مورد روابط و ضوابط کار گروهی همچنین نکاتی که باید تو این زمینه رعایت بشه مطلبی دارن دریغ نکنن. :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X