اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار و اشتغال در برق و الکترونیک

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کار و اشتغال در برق و الکترونیک

نوشته اصلی توسط محمد صادق ساعی
    ممنون از دلداریتون
    خوب حالا که روحیه ی تازه ای گرفتم در مورد پروژه چه نظری دارید؟
    به یک مصداق خاص نمی توانم اشاره کنم، اما مثال هایی را می توانم برای شما ذکر کنم. یکی از جنبه هایی که انجام پروژه های آنالوگ را مشکل می کند و ارزش انجام آن را بالا می برد، هنگامی است که به سمت مرزهای بالا و پائین ولتاژ و جریان و فرکانس (از نظر مقدار و دقت) حرکت می کنیم. مثلا ساخت یک منبع تغذیه 5-0 ولت ممکن است کار بسیار ساده ای به نظر برسد و ارزشی هم از نظر اقتصادی نداشته باشد. اما اگر در صورت مسئله قید شود که دقت تغییرات خروجی باید در حد 0.5 میلی ولت باشد، آنگاه همین صورت مسئله می تواند از نظر سختی انجام کار و ارزش اقتصادی به کلی متفاوت شود. در بررسی موارد مختلفی که از جنبه آنالوگ و دیجیتال بصورت توام دارای سختی انجام باشند به حوزه های مختلفی برخورد می کنیم که چند مثال از آنها در اینجا ذکر می شود. یکی از مثال های مهم، انواعی از درایورهای قدرت هستند که در مقادیر بالای ولتاژ و جریان عمل می کنند. علاوه بر بخش خروجی قدرت که به دلیل ولتاژ و جریان های بالا، مسائل مختلفی برای جواب گرفتن از آن وجود دارد (و کوچکترین اشتباهی منجر به از بین رفتن مدار در یک لحظه خواهد شد)، از جنبه پردازشی هم در برخی درایورهای پیشرفته، به سرعت های بالایی برای پیاده سازی روش های مبتنی بر الگوریتم های پیچیده کنترلی نیاز وجود دارد که از عهده امثال AVR و XMEGA و میکروکنترلرهای با هسته ARM7 و مانند آن خارج است.
    به عنوان مثالی از یک بخش کوچک و مرتبط با این نوع پروژه ها، اخیرا یک IC با نام IR2175 را از خارج وارد کرده ام که به عنوان سنسور جریان در مدارات پل مورد استفاده در درایورهای قدرت استفاده می شود و خروجی آن PWM است. از آنجایی که فرکانس خروجی PWM این IC حدود 130 کیلوهرتز است، با یک محاسبه ساده مشخص می شود که برای یک دقت قرائت 10 بیتی به کلاکی بیش از 130 مگاهرتز نیاز است و این جدا از پردازش های لازمی است که باید روی این جریان اندازه گیری شده صورت بگیرد و الگوریتم هایی که باید پیاده شود تا کل سیستم به درستی عمل کند.
    در مرزهای ولتاژ و جریان های بسیار کوچک و دقیق هم پروژه های مختلفی مطرح می شود که در سنسورها و کاربردهای مهندسی پزشکی و بسیاری موارد دیگر، مصداق پیدا می کند. الکترونیک فرکانس بالا و مدارات RF هم یکی از حوزه های بسیار مشکل و تخصصی است که البته به ابزارهای خاص و گرانقیمتی نیاز دارد، ولی به همان نسبت هم می تواند ارزش افزوده های فوق العاده ای را در پیوند با بخش پردازش و دیجیتال تولید کند. کاربردهای صوتی و تصویری، منابع تغذیه و شارژها و ups و لیزر هم چند مثال دیگر هستند که تخصص های آنالوگ و دیجیتال می توانند با آنها مرتبط و در انجام آن موثر باشند.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

در مسافرت کاری اخیر خود با مجموعه افرادی همراه بودم که تک تک آنها ممکن است از نظر ضریب هوشی و سطح سواد در یک حد عادی و نه چندان غیر معمول قرار داشتند، اما عملکرد مجموعه این افراد به نتایجی منجر می شد که به عنوان خروجی دستگاهی با قیمت های بین 10 تا 50 میلیون تومان را تولید کنند و بفروشند. از جمله نکات قابل استفاده برای دوستان از امثال این افراد این بود که اولا به شدت بصورت یک تیم منسجم عمل می کردند و هرکس کار خود را به خوبی بلد بود و به درستی آن را پیاده می کرد. و دیگر اینکه بحث ادعا و من بودن و مانند آن در کار نبود و هرکس بنا به نیاز به اصطلاح گوشه کار را می گرفت و هدف موفقیت کل مجموعه بود. یک مورد قابل توجه دیگر وجود نظم و ترتیب و یک ملاحظه دوطرفه بین نیروها در همه سطوح بود که در زمان کار به خوبی کار می کردند و در زمان استراحت به میزان کافی استراحت می کردند. خلاصه آنکه بخشی از آنچه عقل و خرد جمعی در تمام دنیا برای موفقیت در کار به آن رسیده که یکی از اجزای آن کار گروهی و پرهیز از تکروی و به فکر شخص خود بودن است، در این مجموعه هم مشاهده می شد و نتیجه آن موفقیت قابل توجه در کار برای کسانی بود که از نظر سطح تحصیلات آکادمیک از بسیاری از افراد بیکار و صاحب مدرک پائین تر بودند، اما به دلیل عملکرد درست در مراتب بالایی از موفقیت و به نتیجه رسیدن در کار قرار داشتند.
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

سلام
        ممنون از اینکه تجربیاتتون رو بدون هیچ چشم داشتی در اختیار دیگران قرار میدید.
        این ها باعث دلگرمی و صد البته تلاش دو چندان ماست.
        با سپاس
        مولای من
        نخواهمت که بگریی ولی به گریه دعا کن که وقت رفتن ایام انتظار بیاید

یا رب الحسین بحق الحسین اشف صدر الحسین بظهورالحجه

دیدگاه

برای کسی که فارغ التحصیا رشته برق هستش
          برای شرع به کار باید از کجا شروع کنه تا بتونه یه تجربه کاری خوب داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط a.star2
            برای کسی که فارغ التحصیا رشته برق هستش
            برای شرع به کار باید از کجا شروع کنه تا بتونه یه تجربه کاری خوب داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
            دوست عزیز اگر بگی در چه مقطعی هستی دوستان بهتر میتونند کمکتون کنند :agree:
            مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

اتفاقی که اخیرا در بازار مرتبط با الکترونیک قابل مشاهده است، مشکلاتی است که در زمینه قطعات و دستگاه های وارداتی ظهور کرده و کار تولید را به شدت با موانع مضاعف روبرو کرده است. علت این امر به دلیل وجود تحریم ها و گران شدن ارز و موارد اینچنینی است. اما یک جنبه مفید هم در همین وضعیت نابسامان وجود دارد که در اینجا در قالب مثالی به آن اشاره می کنم.
              یک نوع درایور موتور در کارهای من مورد استفاده دارد که اصولا از خارج وارد می شود و قیمت چندان بالایی هم ندارد. بنابراین تمام مصرف کنندگان برای درایور مذکور اقدام به تهیه نسخه چینی آن می کنند. اما من از ابتدا به دلایل شخصی با دانش فنی این کار درگیر شدم و اقدام به طراحی و ساخت درایور خاص خود کردم که البته در طولانی مدت و در تعداد بالا از نظر مالی حتی از جنس چینی هم برای من به صرفه تر بوده است. در طول کار برای یکسری از طرح ها هم از همان نسخه چینی استفاده کردم و بنابراین استفاده توام از تولید شخصی و محصول خارجی در دستور کار قرار گرفت. اما اتفاقی که اخیرا افتاده این است که همان محصولات چینی هم به دلایلی برای وارد شدن به مشکل برخورد کرده است و بنابراین کلیه کارهایی که به آن وابسته بوده به همان نسبت در مضیقه قرار گرفته است. اما برای کارهای دیگری که به محصول با دانش فنی شخصی وابسته است، تا وقتی قطعات خام برای ساخت آن وجود داشته باشد هیچ مشکلی به وجود نمی آید. این مسئله حتی این انگیزه را ایجاد کرده که فعالیتی را برای جایگزینی محصول چینی و تسخیر بازار آن به جریان اندازم و با این مشکلات، تولیدکنندگان داخلی حتی ترجیح می دهند با قیمت بالاتر نیاز خود را از داخل تامین کنند.
              منظور از این موارد این است که استراتژی تهیه ماژول های آماده و جمع کردن آنها و خودداری از به اصطلاح اختراع دوباره چرخ، ظاهرا در شرایط فعلی زیر علامت سوال قرار گرفته است و به دلیل مشکلات ایجاد شده برای واردات و به نوعی خارج شدن بسیاری از رقبای خارجی از صحنه رقابت، وارد شدن در جزئیات ساخت بسیاری از ماژول ها و دستگاه ها (که قبلا کار غیر قابل توجیهی بود) اکنون به سمت توجیه پذیر شدن پیش می رود و این امر می تواند فرصتی باشد برای ذهن های خلاق و افراد با پشتکار و کوشا که از این فرصت به خوبی استفاده کنند.

دیدگاه

بنام خدا
                اول اینکه باید پیشرفت در امر تولیدات را درنظر بگیریم به ویژه در صنعت ساخت قطعات الکترونیکی که نیازی اساسی برای رشد وطرقی در عرصه علوم دارد چراکه جهان باسرعت رو به پیشرفت و هر دوسال علم جهان دوبرابر میشه که این خود نشان دهنده ی جهانی اطلاعاتی است
                به نظر بنده تاوقتی که زمینه ای برای تولید نباشه یا اینکه مرکزی برای تحقیق بر روی پروژهای برق و الکترونیک نباشه درس خوندن حتی با مدرک دکتری فایده ای ندارد
                که حالا متاسفانه یا خوشبختانه درکشور ما زیاد به امور صنعتی توجهی نشد واین خود شاید به تنهایی میتواند یکی از علل روند کاری دراین زمینه باشد مثلا دوست عزیزمان طراح به نکته تولید اشاره کردند ببینید ما باید متناسب بازمان پیشرفت کنیم مخصوصا دراین دنیا حالا با وجود تحریمها ودرتنگنا قراردادن کشور ازسوی دولتهای خارجی درصنعت پیامدهایی را بی شک خواهد گذاشت اما مسئله اینجاست ایا فکر این قسمت از کار را یعنی قطع وابستگی به واردات را ایا کسی انجام نداده بود ایا وقتی دانشجویی طرحی را ارائه میدهد ودرصورت نبود امکانات مورد نیاز باید قطعاتی را تهیه کند که در کشورنیست پس باید چکاری را انجام دهد
                پیشرفت علوم را درعرصهای مختلف باید دید ضعف ما به نظر من اینه که رشتهای فنی و مهندسی درمقابل دیگر رشتها مظلوم واقع شده اند و بهای چندانی به این رشتها که پیش برنده چرخهای عظیم صنعت هستند داده نشد مگر درهمین چندسال اخیر ازطرفی باز سازی یک چرخه که تکنولوژِی ان دست خود ما نسیت کار راحتی نیست مثلا موتورخودرو-plcها.درایوها و.... تولید دراین شرایط انهم دررشته برق و الکترونیک نیاز به یک فکر خلاق دارد که به تمام استعدادها جهت بدهد دارد چون هرکسی درزمینه مربوط دارای نگرش خاصی است
                خودم در زمینه ی پیزو الکتریکها تحقیقی را از دوران دانش اموزی دنبال کردم که تا مرحله ی عملی پیش رفت اما بدلیل نبود کریستال نمک روشل طرح ماند.از ان موقع تصمیم بر این گرفتم یا طرحی را ندهم یا اگر دادم دنبال قطعه نباید گشت وان را به صورت ایده بفروشم-درهمین جا اشاره کنم به زمان دانشجویی که سر کلاس کار آفرینی و پروژه بودیم واز یک فردی دعوت شدکه قبلا درهمون دانشگاه دانشجو بود تا درمورد طرحهایی که ارائه داده بود در زمینه الکترونیک توضیح دهد
                که یکی از طرحها ایشون دستگاهی بود که لجن کف استخرهای پرورش ماهی رو جمع میکرد مثل جاروبرقی و بعد سبک میشدو روی اب میومد.که به نظرم خیلی وقت صرف این دستگاه کرده بود چون خودش هم میگفت زمان دانشجوییم زیاد تحقیق کردم دنبال قطعات برای اجرای طرح بودم ودرکل موفق شدم بعد از این اختراع چند اختراع دیگه رو انجام داد که این روند سرعت درساخت وسایل مورد نظرش به عوامل سازنده یا ماده اولیه که همان قطعات است بستگی داشت. دراین عرصه ما باید راه میا نبر را انتخاب کنیم ودیگر پا جای پای دگر کشورها نگذاریم در تولیدمنظورم اینکه ما علم را به این خاطر می خوایم که پول دار بشیم همین چون به نیازمون دست پیدا کردیم علم برای ما بی معنی میشه در صورتی که علم راه دست یابی به پایهای صنعت و ثروت برای یک جامه است
                و این را باید دانست( اگر مدرکی را داشته باشیم و نتونیم کاری داشته باشیم ان مدرک حتی ارزش یک بلیط سینما رانداره(هوندا))
                واما درخصوص کار با توجه به شرایط امروزی وسرعت انجام کارها کسانی بهتر جذب بازار کار میشوند که خلاق باشند ودرراه و روش مدیریتی علمی یکتاز باشند منظور از مدیریت علمی اینکه دارای اطلاعات عمومی درحوزه کاری خودش باشه البته اگر شرایطی غیر ازاین نباشد

درپایان نمیدونم تونستم کمکی کنم

باسپاس فراوان
                در اين دنيا فقط محال،محال است

دیدگاه

سلام دوستمون درست گفتند
                  البته همه گفته های دوستان درسته
                  ولی خوب هیچ عملی با ازرش تر از این نیست که توانایی داشته باشی علمتو جامه ی عمل بدی
                  خیلی زمان ها دیده شده که یک فوق دیپلم یا دیپلم توانایی داشته علمشو جامه ی عمل بده ولی یک لیسانس و فوق لیسانس و دکتر فقط دنبال این بودند که برند تو دانشگاهها درس بدند آخرش هم چیز خاصی به دانشجویان یاد نمیدند فقط اون جا هرفهای بیخود میزنند و به استاد بودنشون مینازند

البته استاد هایی هم هستند که واقعا استاد ند و برای دانشجو واقعا ارزشمند و کمک وسیعی واسه پیشرفت علم محصوب میشند ولی خوب همه ما دانشجو بودیم و همه ما استاد داشتیم چند تا از استاداتون این شکلی بودند ؟ واقعا خیلی کمند . بعضی هاشون از خود ما چیز یاد میگیرند تا ما از اونها
                  به نقل قول پایین توجه کنید من خیلی ممنونم از طراح که یک چنین چیزی رو ذکر کردند
                  .
                  نوشته اصلی توسط طراح
                  در مسافرت کاری اخیر خود با مجموعه افرادی همراه بودم که تک تک آنها ممکن است از نظر ضریب هوشی و سطح سواد در یک حد عادی و نه چندان غیر معمول قرار داشتند، اما عملکرد مجموعه این افراد به نتایجی منجر می شد که به عنوان خروجی دستگاهی با قیمت های بین 10 تا 50 میلیون تومان را تولید کنند و بفروشند. از جمله نکات قابل استفاده برای دوستان از امثال این افراد این بود که اولا به شدت بصورت یک تیم منسجم عمل می کردند و هرکس کار خود را به خوبی بلد بود و به درستی آن را پیاده می کرد. و دیگر اینکه بحث ادعا و من بودن و مانند آن در کار نبود و هرکس بنا به نیاز به اصطلاح گوشه کار را می گرفت و هدف موفقیت کل مجموعه بود. یک مورد قابل توجه دیگر وجود نظم و ترتیب و یک ملاحظه دوطرفه بین نیروها در همه سطوح بود که در زمان کار به خوبی کار می کردند و در زمان استراحت به میزان کافی استراحت می کردند. خلاصه آنکه بخشی از آنچه عقل و خرد جمعی در تمام دنیا برای موفقیت در کار به آن رسیده که یکی از اجزای آن کار گروهی و پرهیز از تکروی و به فکر شخص خود بودن است، در این مجموعه هم مشاهده می شد و نتیجه آن موفقیت قابل توجه در کار برای کسانی بود که از نظر سطح تحصیلات آکادمیک از بسیاری از افراد بیکار و صاحب مدرک پائین تر بودند، اما به دلیل عملکرد درست در مراتب بالایی از موفقیت و به نتیجه رسیدن در کار قرار داشتند.
                  واقعا علم همینه و یا این از علم خیلی بالاتره که بتونی علمی رو که داری جامه ی عمل بدی
                  آیا به نظر دوستان نطم در کارها علم نیست
                  آیا به نظر دوستان هماهنگ کردن کارها علم نیست
                  این ها هم علمه که باید باشه و یک نفر داشته باشه که توانایی داشته باشه عملی رو که داره به 100 برسونه و جامه ی عمل بده

مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

ببینید علم فقط به این که کسی بیاد مدرک بگیره و سر کاره بره بعد به چند نفر دستوربده یا به عنوان صاحب کار نظارت داشته باشه نیست
                    به نظر من یک دانش اموز که بتونه از زمان استفاده کنه ودرشرایط اقتصادی اش بتواند نیاز خودش را بر طرف کنه دارای یک استراتیژی خاص و برنامه ریزی خاصی است که در اینده جواب ان را خواهد دید چرا که طعم ریسک را چشیده ودر برابر ازمونهای دیگر موفق تر خواهد شد اما واردحاشیه نشیم موضوع اشتغال دربرق و الکترونیک هست.
                    با اینکه برق چیزی حدود130سال هست که وارد کشور ماشده وبا توجه به تحولات اخیر درزمیینه برق و زیر شاخهای ان که بعدها جداشد جهان را تخصصی کردو چرخ پیشرفت بشر را یکباره دچار دگرگونی در صنایع کرد.حالا این خود بماند که دران زمان ادیسون نیروگاهی را درشهر نیویورک ساخته بود که دران زمان120ولت تولید میکرد.چرا؟چون 120ولت دران زمان خیلی بوده چراکه پیدایش این علم درهمون موقع بوده ولی چون به نظر من ادیسون تمام براوردهای تئوریش درست از اب بیرون امد توانست اینده را درست تجسم کندوساخت این نیروگاه را شروعکند- پس یکی دیگه ازعوامل پیشرفت اینکه ما بتونیم اینده راتجسم کنیم که ایا این جهان باید اینگونه ادامه یابد یا تغییر میکند که اگر پاسخ تغییر است باید این را از خودمان بپرسیم که چه کسی انرا تغییر خواهد داد؟چه علمی
                    دقیقا همان فکر ویلییام بیل گیتس سوم که اینده را درست تجسم کرد ودرسن 13 سالگی تونست یک برنامه رایانه ای رابنویسه وبا این که به هاروارد راه یافته بود که دررشته حقوق ادامه تحصیل دهد علاقه اش و فکر جهانی نو ان را دوباره پای رایانه کشید کسی که حتی مدرکش رو هم نگرفت از هاروارد خوب یکی دیگه از عوامل پیشرفت نیز همینه که ما بیایم واینده را تجسم کنیم تا بتوانیم تولید علم داشته باشیم ودر مورد پاراگراف بالا یه چیز دیگه نیز مشخصه که علاقه فردی گیتس باعث شد که طرقی کنه؟جالب توجه اینه که گییتس با اینکه از ریاست مایکرووسافت میخواهد کناره گیری کنه اما هنوز به فکر یک ایده ی جدیده که بتونه جهان رو برای بار دیگر متحول کنه
                    پس عامل اینده نگری در رشتهاست که اگر ما این اینده نگری را درست به دوستان واشنایان بفهمانیم که به نظر من70درصد کار تولید را انجام داده ایم مخصوصا دررشته ی خودمون که واقعا نیاز به یک استارت کلیدی و محکم داره بالاخره کسانی باید زیر چرخهای صنعتی و اقتصادی له بشوند تا جامعه ی خودشون را نجات بدهند درامور تولیدی درزمینه برق و الکترونیک باید این رو بگم که اگر ازهمان چند سال پیش یه سری شرکت به وجود میامدن که دانشجو هارابورسیه کنند برای اینده خودشون اینروند به وجود نمیامد---
                    شما این طوری فکر کنید که با توجه به وسعت بی کران کشور عزیزمان ایران و هم چنین اب وهوای چهارگانه ای که داره برای دانشگاهاش یک تعریف خاص داشته باشه مثلا دانشگاهای برق و الکترونیک بخش مرکزی و کویری بیان رو انرژی بینهایت خورشید کار کنند مسئله ای که خیلی مهمه در بخش تولید انرژی و شما هم میدونید بیابان دارای گرمای طاقت فرسا با شدت نور بالااست-یا اینکه دانشگاهای نقاط کوهستانی شما دربخش تولید انرژی الکتریکی با توربین بادی یادرزمینه نیروگاهی بیش تر تلاش کنید-درمناطق اب خیز بیان روی ابهای جاری بحث کنند این کار علاوه بر اینکه روحیه دانشجو را تغییر میدهد و دچار تحولی می کند که احساسش به ان میگفته جرقه پیشرفت را شروع میکنه
                    این کار خیلی مفیدتره تا اینکه ما بیایم و یک درس2واحدی درقالب کاراموزی به دانشجو بدیم تا در تابستان بره ودر مورد رشته اش کاری را انجام بده و یاد بگیره این یاد گرفتتن برای تولید انهم دریک ماه یادگرفتن درست وحسابی نمیشه یا اینکه شما بعد از گرفتن مدرک لیسانس واردبازار کار میشوید که باید حداقل یک ماه بعنوان شاگرد کار کنید که این هم درست نیست-پس اگر ما رشتهایمان را تخصصی کرده ایم برای تولید بایددانشجو نیز سطح علومش به اندازه همان تخصص ها بالا برود-که به نظرمن در اینجا شاید بورسیه سازی کار درستی باشه درمورد یک اینده شغلی و امنیت شغلی تا فرد بتونه دراین سیستم به خلاقیت و نواوری چه به صورت مستقل وچه بصورت شرکتی ددست پیدا کنه.
                    درمورد منظم سازی نظم خودش یک علم به نظر من شما تا منظم نباشید نمیتوانید تولید را انجام بدهید که این خودش مشکلی مثل اختلالات روحی را به دنبال میاره دقیقا مثل اینکه یک دانشجو بخواهد انتخاب واحد کنه که درسهایش را بر اساس همون برنامه ای برمیدارد که نامه ریزی کرده که اگه این گونه باشه منظم است ولی ازطرف دانشجو میادودر دقیقه ی اخر انتخاب واحد میکنه که بعضی از امتحاناتش باهم داخل یک روز میفته واز این جور مشکلات که برای خود من هم همین مشکل پیش امدو4درس را دریک روز و پشت سر هم امتحان دادم که بی نظمی را هنگامی متوجه شدم که موقع ثمره دادن بود

پس یک برنامه ریزی درست یا فاکتوری ازیک برنامه ریزی درست لازم برای کار هست

مسلط بودن برعلوم مورد بحث وشیوه مدیریتی نکته دیگه است

و خلاقیت ونواوری درشیوه مدیریتی وکارافرینی جز جداناپذیری هستند.که ما باید درمورد رشته های مورد بحث به انها دقت کنیم.

حالا نظر شما درمورد بورسیه سازی چیه؟ایا میتونه بخشی از نیاز مارا جواب بده؟

دیدگاه

مصرف علم
                      یکی از عبارت هایی که در محیط های آکادمیک و علمی ما بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، اصطلاح "تولید علم" است و اینکه ما باید در جهت تولید علم کوشش کنیم و ارائه مقالات و مانند آن هم به عنوان نشانه ای از محقق شدن این بحث شناخته می شود. در این رابطه می توان بصورت مفصل توضیح داد که چه آفات و مشکلاتی از همین اصطلاح به ظاهر موجه گریبانگیر آموزش عالی ما و به تبع آن صنایع و بازار کار آن( که باید خوراک علمی خود را از دانشگاه بگیرند) شده است و چه استعدادهایی در دانشگاه های ما تمام انرژی خود را بی جهت مصرف کرده و می کنند تا روی موضوعاتی کار کنند که سرسوزنی به حال این مملکت مفید نیست. اما بطور خلاصه و به عنوان یک دیدگاه شخصی معتقدم که ما بسیار بیشتر از آنچه به موضوعی به نام تولید علم نیازمند باشیم، به "مصرف علم" و استفاده از دانسته های موجود نیاز داریم. به عبارت دیگر اگر کسری از همین مطالبی که در کتابها و منابع موجود و اینترنت در اختیار ماست بتواند بکارگرفته و عملیاتی شود و اگر همین علم موجود به مرحله مصرف برسد، بدون اینکه نیازی به حتی یک بیت اطلاعات جدید باشد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و بسیاری از معضلات و ناکامی ها به سمت و سوی بهبودی پیش خواهند رفت. جریان علمی در کشورهای پیشرفته ناشی از یک پیوند عمیق بین تئوری و عمل است و به همان نسبت که مبانی تئوری در حال پیشرفت است، بازوهای اجرایی هم برای عملیاتی کردن آن تئوری ها در سطح بسیار موثر و با بودجه هایی معادل صدها میلیارد دلار فعال هستند و پیشرفتهای موجود ناشی از تعامل بین این دو بخش است. اما اتفاق جاری که امروز در دانشگاه های ما جریان دارد این است که عملا نخبگان و دانشجویان و اساتید در خدمت نیازهایی قرار گرفته اند که اکثرا برای پیشبرد مرزهای تئوری همان مجموعه های جهانی است که تئوری و عمل را بصورت توام در دستور کار خود دارند و بنابراین حاصل فعالیت های آکادمیک موجود در کشور در بسیاری از زمینه ها عملا هیچ سودی به جز انتشار یکسری مقاله و نهایتا فراهم شدن زمینه ای برای مهاجرت نخبگان ما نخواهد داشت. این البته از نتایج و تبعات بسیاری از مسائل است که پرداختن به آن از حوصله و ظرفیت این تاپیک فراتر است و قصدی هم برای پرداختن به آن نیست. اما با یک دیدگاه مثبت اندیش می توان به این مسئله پرداخت که چطور سعی کنیم اطلاعات و دانش خود را با استفاده از همین منابع موجود عمیق کنیم و چطور می توانیم این اطلاعات را به مرحله مصرف برسانیم و عملیاتی کنیم و از جنبه کار و اشتغال هم به پول و درآمد نزدیک کنیم. در این رابطه در فرصت دیگری مطالبی را به دوستان عرض خواهم کرد.

دیدگاه

سلام دوستان!
                        خلاصه میگم تا وقتتون گرفته نشه
                        دانشجوی رشته مهندسی برق،گرایش کنترل هستم که خدا بخواد تا دو-سه هفته دیگه (وسطای تیرماه) فارغ التحصیل میشم، دلم میخواد بدون الافی یه کار خوب پیدا کنم و زودتر زندگیم رو بسازم، به برنامه نویسی خیلی علاقه دارم و برنامه نویسی AVR هم کار کردم (من جمله برنامه نویسی یه ماجول GPS) ، تو برنامه نویسی استعداد و پشتکار خوبی دارم و تقریبا کاری نبوده که بخوام و نتونم جواب بگیرم و اگه تعریف از خود نباشه در حد کارای پژوهشی و دانشجویی کاربلدم.
                        اما مشکل اینجاست که نمیدونم چطور یه کار خوب پیدا کنم، از کارهای اداری و کارایی که هیچ پیشرفتی توشون نیست و فقط تکرارند واقعا خوشم نمیاد(گرچه ممکنه یه روز مجبور به انجام همین کارها بشم!)، آشنا هم ندارم که یه کار خوب بهم معرفی کنه، بدون آشنا هم باید سابقه کاری داشته باشی که ما نداریم چون تازه فارغ التحصیلیم! اما اگه یه کار خوب باشه که انگیزه واسم ایجاد کنه، واقعا واسش فکر و وقتمو میذارم.
                        حالا از شما عزیزان می خوام که یه راه خوب نشونم بدید تا من و امثال من بتونیم یه کار مناسب پیدا کنیم. :nerd:
                        با تشکر فراوان...
                        اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud9

حالا از شما عزیزان می خوام که یه راه خوب نشونم بدید تا من و امثال من بتونیم یه کار مناسب پیدا کنیم.
                          با مطالعه دقیق پست های این تاپیک می توانید به راهکارهایی برای پاسخ به سوال خود برسید. به عنوان یک توضیح تکمیلی، با توجه به اوضاع اقتصادی فعلی و کثرت فارغ التحصیلان کم تجربه و دارای اطلاعات سطحی، شغل های خوب و مناسب بیشتر در دسترس کسانی است که از دانش و توانایی بالاتری برخوردار باشند و زیربنای علمی و تجربی خود را در طول زمان ساخته باشند. مدرک تحصیلی هم در برخی موارد اهمیتی برای رسیدن به این فرصت های شغلی ندارد و اطلاعات و دانش علمی و عملی است که امکان رسیدن به جایگاه های بهتر را افزایش می دهد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud9
                            سلام دوستان!
                            حالا از شما عزیزان می خوام که یه راه خوب نشونم بدید تا من و امثال من بتونیم یه کار مناسب پیدا کنیم. :nerd:
                            با تشکر فراوان...
                            ببین دوست من
                            به نظر من تنهایی پیشرفت کردن توی صنعت خیلی مشکله , اگر بتونی یک گروه بسازی که حداقل دو نفر باشین باز بهتر می تونید توی صنعت پیشرفت کنید و فکر های مناسبتری هم به ذهنتون میرسه و شما برای پیشرفت شاید مجبور بشین ریسک هم بکنید و همین رسیکتون هم نصف میشه . به عنوان نمونه سایت eca که تنهایی چرخیده نمیشه میشه ؟ می دونم پیدا کردن همین یک نفر هم کار آسانی نیست تا برسه به دو یا سه نفر . ولی بازم میگم توی صنعت خیلی مشکله که تنهایی بتونی پیشرفت کنی و یک کاره تازه به بازار ارائه بدی که تکراری نباشه .
                            ولی اگر بشه 2 یا 3 یا 4 نفره یک گروه تشکیل بدید دیگه یک فکر ندارید بلکه 4 تا فکر دارید که مسلما بهترین فکر رو در هر لحظه میتونید انتخاب کنید و پیش ببرین و تازه بودجه هم راحتتر میتونید جمع کنید و ....

دیدگاه

از آنجایی که اکثر مخاطبان این تاپیک، افراد جویای کار یا شاغل به کار و متمایل به بهبود شرایط کاری هستند، شاید بد نباشد که از موضع یک کارفرما، انتظارات و مشکلات خود را نسبت به افرادی که جدیدا مشغول به کار می شوند برای دوستان بیان کنم. واقعیت آن است که بنا به مشاهدات شخصی و فیدبکی که از دیگر افراد مشابه دارم، نسل جدید افرادی که قصد شروع به کار را دارند و به اصطلاح عامیانه در مرحله صفر کیلومتر هستند بسیار ضعیف تر و ناتوان تر از افرادی هستند که مثلا در 10 سال پیش در همین مرحله قرار داشتند و این معضلی است که دلیل آن بصورت کامل بر من روشن نیست. اخیرا صحبتی با یکی از دوستان داشتم که علاوه بر مدیریت یک سیستم کاری با چندین نفر کارمند، مدیر یک هنرستان برق و الکترونیک هم هستند. ایشان بیان می کرد که نسل جدید بصورت عمومی به این معضل دچار شده که در رقابت با افراد هم رده خود در جند سال قبل، بسیار ضعیف تر عمل می کند و سطح انتظارات از آنها به مراتب کمتر از افرادی است که در زمان خود از امکانات کمتری برخودار بوده اند. حال دلیل این افت در عملکرد نیروهای کاری هرچه که باشد، حاصل آن است که افراد توانمند و با اراده و پرتلاش دارای اجر و قرب بیشتری خواهند بود و سیستم های کاری خصوصی که به کیفیت عملکرد نیروهای خود توجه دارند، فرصت های شغلی بیشتری را برای آنها فراهم خواهند کرد.

دیدگاه

مهندسین کنترل یا ابزاردقیق میدونید که به فرض ابزار دقیق و گروه کنترل در شرکتهای صنعتی به چند گروه کاری تقسیم میشوند انهایی که نصب وبرنامه ریزی رو به عهده دارند وانهایی که بخش راه اندازی هستند و چک میکنند مثلا یک سکو که روی خشکی ساخته میشه و پس از مدتی به دریا انداخته میشه پس از نصب-حالا به زبان عام بگم بروی چاه پس از نصب سکو فرایند چک کردن سکو هست توسط گروه راه اندازی که اکثرا در رشته کنترل و ابزار دقیق درسخوندن هست در این مرحله تمامی قطعات نصب شده کنترلی چک میشوند یعنی 72ساعت یک سکو کار میکنه در بخش راه اندازی تا ان چک بشه مثل:توربینهادیزلی یا گازی.حسگرها.مبدلهای فشارو.... (سکواستخراج نفت)
                                درخصوص رشته شما کسی موفق بین شما ودوستی شبیه شما که:بتونه.
                                کالیبره کردن رو بلد باشه درخصوص سنسرها و حسگرها مثل فشار سنج ها وترموکوپل و....
                                درخصوص plcاگه بتونی برنامه دقیق و بجا سوار کنی روی کار که خیلی بهتر
                                در این رشته کار زیاد هست الان فکر کنم شرکت نفت وشرکت ملی پخش فراوردهای نفتی نیرو بگیره دراین شاخه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X