اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل موتور DC

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کنترل موتور DC

منظورم در مورد دقت کنترل نحوه اندازه گیری بود شفت اینکودر باید پالس رو ببینه دیگه حالا حساب کنید که شیار ما کوچیک باشه یا بزرگ مسلما روی پالس های تولیدی اثر می زاره این اثر می تونه خوب یا بد باشه ! حالا ما این شیار رو چطور ایجاد کنیم که دقت مطلوب رو هم داشته باشه.
    فرض کنید من به جای شیار از یه نیم دایره استفاده کنم چه اتفاقی می افته و اگر بیام از از یه سوراخ ریز استفاده کنم؟ حتی اگر از چند سوراخ هم استفاده کنم شرایط دیگه ای پیش می اد.
    خواست+ تلاش كرد= توانست

دیدگاه

سلام
      اگر دقت برات مهمه باید از انکودرهای آماده استفاده کنی،این انکودر های دست ساز کاربرد نداره،اما اگر دقت خیلی بالا نیست و زیاد هم نمی خوای هزینه کنی از انکودر های موس استفاده کن
      در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
      مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

می شه در مورد اینکدور موس بیشتر توضیح بدید. اصلا متوجه نشدم؟
        بعد یه موضوع دیگه ای هم که بود اینکه آیا باید موتور و اینکدور با هم مچ بشن یعنی مدل خاصی از موتور باید باشه؟
        «« ولی باز منظور من رو متوجه نشدید»»
        خواست+ تلاش كرد= توانست

دیدگاه

سلام
          برای انکودر موس مراجعه کنید به تاپیک کنترل پاندول معکوس ،من از یک انکودر موس اونجا استفاده کردم
          موضوع مچ شدن نیست(البته توجه کنید که برای یه موتور بزرگ صنعتی نمیشه از انکودر موس استفاده کرد!!!!!)،موضوع اینه که شما چه دقتی رو بخواید،مثلا خروجی پالس برای هر دور 500 پالس باشه یا 1500 تا!!!
          البته با استفاده از گیربکس شما میتونید این دقت رو کم زیاد کنید
          لطفا منظورتون رو بیشتر توضیح بدید

دیدگاه

بعد از مطرح کردن موضوع موس یه قضیه ای به ذهن من رسید:
            البته موس اپتیک:
            اگر ما از موس اپتیک به جای شفت اینکودر نوری استفاده کنیم می تونیم لرزش های عمودی موتور رو هم سنس کنیم و یه کنترلی هم روی اون داشته باشیم. و علاوه بر اون می تونیم دور موتور رو هم بشماریم.
            اما سوالی که پیش می اد چطور پالس های عمودی و افقی موس اپتیک رو می شه از هم جدا کرد؟
            (( قضیه دقت رو بعدا بحث کنیم))
            خواست+ تلاش كرد= توانست

دیدگاه

سلام
              با موس نوری که نمیشه تعداد دور رو بدست آورد!
              موس های نوری (تا اومجا که من می دونم) از سطح عکس میگیره (تعداد زیاد) بعد با چیپ DSP که داره و تحلیل هایی که روی این تصویر ها میکنه تشخیص میده که موس در چه جهتی حرکت میکنه،حالا شما از این چطوری میخواید استفاده کنید؟؟؟

دیدگاه

متوجه اشتباهم شدم ( ولی شاید بشه در آینده از این عملکرد موس استفاده کرد.)
                برای کنترل لزرش موتور باید از چندتا شفت اینکدور نوری استفاده کنیم ، یا شفت اینکودر های دو بعدی هم هست؟ ( منظورم شفت اینکودر های نوری هست )
                من یه منبع خوب برای کنترل موقعیت موتور هم نتونستم پیدا کنم که با این پروژه مچش کنم که البته داستان کنترل موقعیت هم برای خودش عالمی داره :nerd: ولی خوب بد نیست یواش یواش اون رو هم وارد پروژه کنیم.

*+*+*+*+*+*
                اقای یارمحمدی واقعا از راهنمایی هاتون ممنونم ایشالله فرصتی برای جبران پیش بیاد
                خواست+ تلاش كرد= توانست

دیدگاه

چندتا لینک جدید:
                  یه تئوری گاه مطلب در مورد موتور ها
                  http://www.engin.umich.edu/group/ctm/

اینم یه سایت دیگه که مطالب جالبی داره ( البته اگه فیلتر نشده باشه) خیلی جامع و کامل در مورد کنترل موتور ها صحبت کرده
                  http://www.discovercircuits.com/M/motor-cont.htm

یه کار دیگه:
                  من تو گوگل دنبال کنترل موقعیت می گشتم تقریبا می شه گفت تمام یافته اساسی به درد می خوره بد نیست خودتون زحمت بررسی بقیه رو بکشید یه سری اسلاید های پاورپوینت صفحه سوم هست که برای دوستانی که با PID کار می کنند فکر کنم اساسی به کارشون بیاد.
                  http://www.google.com/search?q=position+control+dc+motor&hl=fa&l r=&start=10&sa=N

اگر شد سایت هایی رو که خودم استفاده کردم و به دردم خورد رو معرفی می کنم
                  خواست+ تلاش كرد= توانست

دیدگاه

سلام
                    برای لرزش موتور بهتر از سنوسر ها مخصوص(مثل سنسورهای دزدگیر ماشین) یا سنسورهایی که توی موتور ماشین های جدید استفاده میشه (knock sensor) استفاده کنید

دیدگاه

به نام خدا
                      سلام اگر موتورت تا 8 آمپر باشه می تونی از l298 استفاده کنی واگر بیشتر باید از mosfet مثل IRFP150N که حدوده 35 امپ ور 1500 تومان قیمتش اسفاده کنی البته به صورت پل H

دیدگاه

با ذسلام می خواستم بدونم چگونه میتوان با pwmمقدار rpmرا کنترل کرد یعنی اگر بخواهیم مثلا موتور 100rpmسرعتش باشه ویا بخواهیم سرعت را مثلا 128بکنیم pwmرا باید چگونه تنظیم کرد چه رابطه ای بین
                        Pwmوrpm وجود دارد درمورد این مطلب در تاپیک وفایلهای ضمیمه توضیح ندادید با تشکر

دیدگاه

سلام
                          شما نمی تونید هیچ وقت یه رابطه مشخص بین این دوتا پیدا کنید،مثلا وقتی موتور در حالت بی باری هست یا در بار کامل یا در 50% بار کامل این ربطه میتونه کاملا متفاوت باشه!
                          برای اینکه شما روی مقدار RPM کنترل داشته باشید میتونید از PID استفاده کنید،آخرین مقاله این تاپیک رو بخونید

دیدگاه

چرا با pwm نمی شه ؟
                            اگه تو برنامه نویسی دست ببریم نمی شه؟ یه ولوم قرار بدیم و با توجه چرخش ولوم ولتاژ ورودی رو کم و زیاد کنیم . این شکلی سرعت تغییر نمی کنه؟
                            حالا اگه یه انتگرال گیر هم این وسط قرار بدیم می تونیم موقعیت چرخش رو هم تنظیم کنیم! از رابطه بدست اومده سرعت یه انتگرال می گیریم و با توجه به چرخش ولوم مربوط به اون موقعیت رو تنظیم می کنیم البته فکر می کنم برای اینکار کنترل سرعت و کنترل موقعیت از هم مجاز شن مثلا با یه کلید.

و چرا PID؟

ممنون می شم راهنمایی بفرمایید
                            خواست+ تلاش كرد= توانست

دیدگاه

سلام
                              ببینید من نگفتم با PWM نمیشه!! این PWM در واقع خروجی کنترلر شماست
                              همیشه که نمیشه یه نفر روی سر موتور وایسته و اون ولوم رو بچرخونه،پس بهتره این کارو به PID بسپریم

دیدگاه

منظور من یه نمونه بود شاید یه پک آزمایشگاهی که بیشتر با نحوه کنترل آَشنا بشن
                                خواست+ تلاش كرد= توانست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X