اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی ال سی دی گرافیکی رنگی ELT240320ATP

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه اندازی ال سی دی گرافیکی رنگی ELT240320ATP

نوشته اصلی توسط جواد شفقتی
    سلام دوستان

IO های این LCD با 5 ولت سازگار نیست ؟ (ttl) من با میکروی غیر L تست کردم ، نتونستم .یعنی سوخته ؟! :cry:
    آخه بعضی IC ها با Compatible هستن .
    برنامه آقای آرمین نشد .
    یه کامند ساده واسه تست سالم بودن وجود داره ؟ یه سوال و جواب با سیستم
    ممنون
    یا 5 ولت سازگار نیست اما نبایدم مشکل شدیدی واسش پیش بیاد جز کم شدن عمر lcd وگرنه بعید می دونم اینطوری بسوزه . از منم نسوخته،با این نرم افزار سازگار نبود . یعنی مدلش فرق داشت . میکرو اگر L باشه بهتره چون رنج کاری L توی 3.3 هست . backlight شما که نسوخته ؟؟
    ضمنا توصیه میکنم عکسی که آقا ارمین از lcdشون توی صفحات اول موضوع گذاشتنو ببینیدو عین اون بخرید که به مشکل من دچار نشید . از من اینبار عین عین اونه .
    کامند ساده واسه چی ؟آ‌ خوب اگه بخواد جواب بده با همین برنامه هم باید جواب بده . یه کم از دستوراتش کم کنید و مثلا فقط دستور رسم مستطیل رو بگذارید تا ساده بشه oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majidmajid
      آقایون من بالاخره با خرید یه Lcd جدید الان که ساعت 2 نیمه شبه به جواب رسیدم . این دفعه خریدمش 13 تومان . با L هم راه اندازیش کردم که دیگه هیچ جاش عیب نکنه .
      حالا چند تا مورد که از آقا آرمین خواهش می کنم جواب بده :
      1 - نمیشه به جای ذخیره عکس توی flash از eeprom استفاده کنیم که خالی نمونه و flash پر نشه ؟ آخه با این اوصاف فقط میشه یه عکس کوچیک روی lcd نمایش داد
      2 - عکس نمایش داده شده خیلی نورش کم و زیاد میشه (یه جورایی بند می خوره) اما مثلا یه مستطیل توپر تکرنگ اینطور نیست . چرا ؟؟
      3 - نمیشه واسه نوشتن text یه جوری آدرس دقیق پیکسل شروع رو برای نوشتن داد . اینطور که من متوجه شدم فقط مضربای همون 8*16 که ابعاد فونت تعریف شدست رو میگیره . مثلا ادرس (5و5) رو میبره در (80و40) پیاده می کنه . درسته ؟ فکر کنم واسه تصحیحش توی برنامه توی
      lcd_write_pixel(((int)x_text*8)+width_counter,((in t)y_text*16)+length_counter,forground_color);
      باید 8* و 16* برداشته بشه . نه ؟
      4 - تاچ اصلا کار نمی کنه و دائما عددهای خیلی بزرگ عجیبی که دائم هم تغییر می کنند نمایش داده میشه . میشه در مورد تاچ و پایه هاش و هسته اصلی برنامش یه کم توضیح بدید که چطور با adc کار می کنه ؟
      فعلا همینا به ذهنم رسید گفتم بررسی بشه بد نیست . بازم میگم دمت گرم آقا رامین . تا همینجاشم فوق العاده بود . حال کردم :applause:
      جواب ها :
      1 - چرا میشه ولی با تابعی که من نوشتم نمیشه کار کرد . باید یک سری تغییرات داخلش داد . بعدا هم eeprom ای وی ار 2 کیلو بیشتر نیست . باهاش میشه فکر کنم یه عکس 5 در 5 نشون داد :mrgreen:
      2 - منظورتون رو متوجه نمیشم . یعنی چی نورش کم و زیاد میشه ( یه جورایی بند می خوره ) .
      3 - اون روشی که شما میگید شاید جواب بده ولی توی تابعی که من نوشتم اگه دقت کرده باشید ، تک تک بیت های بایت های یه کاراکتر رو چک می کنم اگه یک بود روشن و اگه صفر بود خاموش می کنم .
      4 - به احتمال زیاد اتصالات رو درست برقرار نکردید . این تاچ ها رو خیلی باید دستکاری کرد تا به نتیجه رسید . هسته اصلی برنامه هم توی فایل هدر touch&itsfunction.h هست . دو سه تا تابع بیشتر نیست که یکیش adc امجام میده ، یکی کارهای اولیه ی برنامه رو انجام میده و اون یکی هم مقدار x و y رو میگیره . شاید تابع touch_init(); رو اول برنامت نذاشتی !

دیدگاه

1 - حواسم نبود . نصفه شب بود دیگه :rolleyes: خوب پس چکار کنیم ؟؟؟ راهی نیست ؟
        2 - ولش کنید حالا فعلا خیلی مهم نیست . باید ازش فیلم بگیرم بگذارم تا بعد بررسیش کنیم
        3 - آقا من هر کاری کردم جواب نداد . لطف می کنید خودتون یه چکی بکنید ؟ من متوجه اصل موضوع شدم اما نمی دونم چرا درست کار نمیکنه ؟؟؟
        4 - بازم باهاش بازی می کنم ببینم چی میشه . پس نرم افزار اشکالی نداره تو این زمینه ؟

دیدگاه

آقا آرمین من دیگه دارم دیوانه میشم
          TOUCH کار نمیکنه . یه راهنمایی شدید بفرمایید .
          Yd و Xl دو تا پایه ای هستند که ما باید ولتاژ رو از اونا بخونیم . درسته ؟ به ترتیب هم به pa0 و pa3 وصل میشن . درسته ؟
          Xr و Yu دو تا پایه ای هستند که ما باهاشون به touch ولتاژ میدیم.درسته ؟ که باید به ترتیب به pa1 و pa2 وصل بشن . درسته ؟
          پس چرا کار نمیکنه ؟؟؟؟ :angry: منتظرراهنمایی شما هستم .

دیدگاه

سلـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــآم به همگی دوستان من
            بچه ها من از روز اول که اقای FAM ایم LCD رو معرفی کردن تا الان دارم این تاژیک رو می خونم و می بینم

دوستان تمامیه مشکلاتی که دارین و این قدر هی میاین سرتون رو به در و دیوار میزنین دلیلش اینه که حاضر نیستین 2 ساعت و قت بزارین و دیتا شیت رو بخونین
            کاری که من و اقا ارمین حد اقل 3 روز کامل روش وقت گزاشتیم

دوستان سوالاتی رو که میژرسید جوابش خیلی ژیچیدس
            مثلا میگین چه طوری یه ژیکسل 5*7 رو که محتویات یک فونت رو داره رو یه X Y داخل صفحه نمایش بدم
            خوب این میشه ترکیبی از پر کردن بافر و ادرس دهی و رایت کردم روی GRAM و ست کردن رجیستر RAM برای ادرس

حالا این دوستانی که دیتاشیت رو خوندن هر چه قدر خودشون رو تاب قری بدن نمی تونن تو 10 خط هم به شما حالی کنن چون اصلا نمی دونن باید از کجا شروع کنن که شما سر در بیارین(مگر از 0بگیم واسطون :mrgreen

خوب ژس یه زحمت بدین و 3 ساعت نا قابل بشینین دیتا شیت رو بخونین و با کدهای ما مقایسه کنین تا بفهمین ما چی نوشتیم و چی کارا کردیم واقا ارمین چه قدر به خودش فشار اورده :mrgreen:

بعدش دیگه وقتی بگین تا اینجاش رو می فهمم اینجا به بعدش رو نه میدونیم که باید بگیم گیر کار کجاست

در مورد 8 بیتی هم عمرا فکرشو نکنین چون با 16 بیتی با خدازدگی داره یه صفحه رو تازه با رنگ خالی (خدا به داد برسه اگه پای یه مموری هم وسط باشه)پر می کنه
            علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

دوست من ، اگر منظورتون منم اگه دیتا شیت رو نخونده بودم همین یه خورده تغییریم که توی سورس آقا آرمین دادم نمی تونستم بدم . واسه من کدهایی که آقا آرمین نوشتند تحلیلش تو بعضی مواقع گیج کننده بود نه همه جاشو همه چیزش . ضمنا کدنویسی بعضی چیزا مثل همین محل قرار گیری نوشته روی صفحه ربطی به دیتا شیت نداره و کاملا دست برنامه نویسه . من با بافر و ... مشکل نداشتم . با قسمت آدرس دهی پیکسل روی صفحه که چیز ساده ای
              هم هست مشکل داشتم که دارم روش کار می کنم و به زودی هم حلش می کنم / بگذریم

آقا آرمین بالاخر ه من تاچ رو راه انداختم . 2 تا مشکل داشت و یه warning :icon_razz:
              1 - فکر کنم فلت تاچ من یه کم مشکل داره چون تا خمش می کنم پشت lcd راه می افته و تا بازش می کنم از کار می افته و این مشکل اساسی بود
              2 - کدهایی که شما توی main برای تاچ نوشتید فقط برای landscape کار می کنه و من چون اول توی مد portrait کار می کردم میزد بیرون صفحه و خراب می شد. حالا ان شا الله خودم واسه portrait عوضشون می کنم
              3 - که همون warning هستش کامنت توی بخش مربوط به تاچه که جاهای -x,-y,+x,+y اشتباهه و اینم یه کم منو گمراه کرد

به هر حال تاچ راه افتاد اما دقتش خیلی کمه . اولا دور محل تماس نقاط پخش میشه و ثانیا بعضی جاهای lcd رو اصلا نمیگیره (سمت چپ بالا) یا مثلا گوشه سمت راست بالا وقتی حرکت کنیم یه خط موازیش به فاصله 30-40 پیکسل پایینش همزمان رسم میشه !!!

راستی یه سری تغییراتم توی کدهای ارسال نوشته دادم که bug کد شما رو رفع کردم . اونم سری بعد می گذارم که نظرتونو بگید .
              موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majidmajid
                دوست من ، اگر منظورتون منم اگه دیتا شیت رو نخونده بودم همین یه خورده تغییریم که توی سورس آقا آرمین دادم نمی تونستم بدم . واسه من کدهایی که آقا آرمین نوشتند تحلیلش تو بعضی مواقع گیج کننده بود نه همه جاشو همه چیزش . ضمنا کدنویسی بعضی چیزا مثل همین محل قرار گیری نوشته روی صفحه ربطی به دیتا شیت نداره و کاملا دست برنامه نویسه . من با بافر و ... مشکل نداشتم . با قسمت آدرس دهی پیکسل روی صفحه که چیز ساده ای
                هم هست مشکل داشتم که دارم روش کار می کنم و به زودی هم حلش می کنم / بگذریم

آقا آرمین بالاخر ه من تاچ رو راه انداختم . 2 تا مشکل داشت و یه warning :icon_razz:
                1 - فکر کنم فلت تاچ من یه کم مشکل داره چون تا خمش می کنم پشت lcd راه می افته و تا بازش می کنم از کار می افته و این مشکل اساسی بود
                2 - کدهایی که شما توی main برای تاچ نوشتید فقط برای landscape کار می کنه و من چون اول توی مد portrait کار می کردم میزد بیرون صفحه و خراب می شد. حالا ان شا الله خودم واسه portrait عوضشون می کنم
                3 - که همون warning هستش کامنت توی بخش مربوط به تاچه که جاهای -x,-y,+x,+y اشتباهه و اینم یه کم منو گمراه کرد

به هر حال تاچ راه افتاد اما دقتش خیلی کمه . اولا دور محل تماس نقاط پخش میشه و ثانیا بعضی جاهای lcd رو اصلا نمیگیره (سمت چپ بالا) یا مثلا گوشه سمت راست بالا وقتی حرکت کنیم یه خط موازیش به فاصله 30-40 پیکسل پایینش همزمان رسم میشه !!!

راستی یه سری تغییراتم توی کدهای ارسال نوشته دادم که bug کد شما رو رفع کردم . اونم سری بعد می گذارم که نظرتونو بگید .
                موفق باشید
                خیلی خوبه !
                اون اشکال هایی رو هم که گرفتید هم یه تشکر . باور کنید نوشتن چنین برنامه هایی یه خورده خسته کننده برام بود ، کامل هم نبود ، مشکل هم زیاد داشت که انشا الله به کمک شما و بقیه ی دوستان رفع میشه .
                ال سی دی تون رو هم روی یه سطح صاف محکم بچسبونید که چنین مشکل هایی براتون پیش نیاد . امید جون این مسئله رو پیش بینی کرده بود . :nice:

دیدگاه

گفتم یه نمونه عکس بگذارم در رابطه با تاچ . قراره با تماس با هر نقطه یه نقطه ترسیم کنه و با کشیدنش خط رسم بشه اما مثه اسپری عمل می کنه . از شما هم همینطوره آقا آرمین یا تاچ من مشکل داره ؟؟

دیدگاه

دوست من این بیچاره که الان داره خوب کار میکنه
                    این تاچ مقاومتیهوخازنی نیست که روش حساب پیکسلی باز کردی

به نظر من که الان قابل قبوله

شما نمی خوای ادرس پیکسل بدی که. شما میانگین میگیری دوست من.اینم خطاش در حد میانگین قابل قبوله

دیدگاه

اینم یه تست دیگه که سعی کردم همه جای تصویر رو با رسم دایره از طریق تاچ پر کنم اما گوشه های بالای تصویر رو ببینید :

ضمنا به یک نکته جالب هم در رابطه با پست قبلیم (پراکندگی نقاط) پی بردم . هر چی قلمو محکمتر روی lcd فشار بدید نقاط دقیقتر رسم میشن و هر چه نرمتر بینهایت افتضاح میشه !!! جالبه . نه ؟ :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omega_adiban
                        دوست من این بیچاره که الان داره خوب کار میکنه
                        این تاچ مقاومتیهوخازنی نیست که روش حساب پیکسلی باز کردی

به نظر من که الان قابل قبوله

شما نمی خوای ادرس پیکسل بدی که. شما میانگین میگیری دوست من.اینم خطاش در حد میانگین قابل قبوله
                        بله دوست من . می دونم از طریق میانگین محاسبه میشه و حتی نویز کنسلر هم داره اما اگه در همین حد اسپری مانند بود که خوب بود . بعضی مواقع واقعا نقاط پرتی رو میده که نمیشه روی تاچش حساب باز کرد . توی عکس اگر دقت کنید نقاط ریز زیادی هم خیلی دورتر از خطوط هست .
                        بعدشم پس چطور این تاچها روی گوشیها اینقدر دقیق و خوب جواب میدن ؟؟؟

دیدگاه

ببینید اول در مورد تاچ بگم که من هم چنین مشکلی رو دارم . نمی دونم شاید برنامه ی من مشکل داره . روش محاسبه ی x و y خودش یه داستانی داره . یه مشت فرمول و رابطه هست که حقیقتش منبعش انگلیسی بود درست متوجه نشدم . شما این پی دی اف رو توی قسمت محاسبش یه نگاه بنداز بعدا به خودمون حقق می دید که بابا همین هم از سرمون زیاده .
                          دوما این سیم تاچ باید کوتاه باشه و ترجیحا یه شیلدی هم دور و ورش داشته باشه ( برا حذف نویز 50 هرتز محیط) . فکر کنم این روش روی نویز تاثیر زیادی داره .
                          بعدا هم همین که می بینید درست و خوب جواب میده نگران نباشید .
                          در ضمن اینکه میگید قسمت بالای صفحه رو تشخیص نمی ده رو برنامه ی من مشکلی نداشت و همه ی صفحه رو درست تشخیص میداد .

دیدگاه

با اینکه من هیچی از این چیزا نمی دونم ولی اگه از گفته دوستمون omega_adiban درست متوجه شده باشم، نوع خازنیش هم هست. اگه اشتباه می کنم، به بزرگی خودتون بنده حقیر رو ببخشید .
                            موفق و سربلند باشید.
                            کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید
                              با اینکه من هیچی از این چیزا نمی دونم ولی اگه از گفته دوستمون omega_adiban درست متوجه شده باشم، نوع خازنیش هم هست. اگه اشتباه می کنم، به بزرگی خودتون بنده حقیر رو ببخشید .
                              موفق و سربلند باشید.
                              بله نوع خازنیش هم هست .البته من تو بازار ندیدم.گوشی های htc و پکت موبایل های توپ مثل apple از این نوع tuch استفاده میکنن.اگه با یه گوشی مثل htcکار کرده باشین این نکته رو به خوبی وقتی که قلم رو روی صفحه سر میدین از کار امد گوشی بهش پی میبرین.موفق باشین

دیدگاه

سلام
                                یه الگوریتم خوب واسه تاچ نوشتم
                                بعد از کالیبره کردن تاچ مستقیم X, Y که تاچ میدرو استفاده نکننین چون خیلی پخش وپلا نقطه میده یه حلقه درست کنید و میاگین 25 بار خوندن تاچ رو بزارید مقدار جدید X ,y
                                بعد از این کار یه X,Y جدید دارین ولی بازم کمی پخش و پلا جواب میده
                                ایندفه مختصات رو که از روش بالا بدست اومد و بریزید تو یه متغییر
                                و دوباره یه مختصات دیگه به روش بالا از تاچ بگیرید و این دو تا مختصات رو با هم مقایسه کنید اگه کمتر از 10 تا با هم اختلاف داشت این نقطه نقطه دلخواه و لمس شدس و گرنه دو باره بره اول الگوریتم
                                من ای الگوریتمو پیاده کردم خیلی عالی شد
                                نکته : :mrgreen: در حلقه اول هرچی تعداد نقاط میانگین گیری بیشتر بشه دقت میره بالاتر و لی سرعت میاد پایینتر
                                در حلقه دوم هر چی بازه کوچیکتر باشه دقت میره بالاتر ولی لمس نقطه سخت میشه یعنی باید موقع لمس دستتونو تکون تدید
                                موفق باشید
                                راستی تاچ من دفه اول خراب بود رفتم یه تاچ دیگه براش خریدم 1500 اگه میخوای امتحانش کنی ببین مقاومت بین x+ x- و y+ y- باید حدود 500 اهم باشه ولی دفه اول مال من زیر 10 بود

[glow=black,2,300]بردی جالب با سیستم عاملی جالب !!![/glow]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X