اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ریموت کنترل IR یک کاناله - قابل برنامه ریزی با هر نوع کنترل خانگی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ریموت کنترل IR یک کاناله - قابل برنامه ریزی با هر نوع کنترل خانگی

سلام به همه دوستان خودم
    دیگه میخوام کار با میکرو رو با جدیت شروع کنم.(با میکرو هنوز کار نکردم). اخیرا یه پروگرمر stk300 درست کردم، با یه مگا 8 تستش کردم، تونست با میکرو ارتباط برقرار کنه، پس میرم سراغ پروژه!
    اولین پروژه مو میخوام از طرحی شروع کنم که دست یافتن بهش دیگه برام عقده شده. چقدر آخه توی سایت خودمون و نت بچرخم. بیشترشون یا کد نشده بودند یا فرستنده مخصوص خودشون رو داشتند.
    من یه گیرنده کوچولو میخوام که ممکنه ازش چنتا درست بکنم و جاهای مختلف خونه ازش استفاده کنم ولی باید به، فقط یک کلید خاص روی کنترل مثلا تلویزیون پاسخ بده.
    همچین چیزی رو فقط و فقط تو مجله الکتور پیداش کردم که دقیقا همون آرزوی من رو طراحی کرده اند ولی مثل همیشه یه مشکل هست که مانع دست پیدا کردن به این آرزوی دیرینه ام شده.و اون استفادشون از میکرو ATtiny22 هست که نتونستم از بازار، و فروشگاه سایتمون و فروشگاههای اینترنتی پیداش کنم. آخه سورس فقط یه فایل هگز است و متن برنامه موجود نیست که مثلا برای tiny13 یا mega8 تغییر بدیم. :sad:
    چقدر بده آدم تا یکقدمی هدفش بیاد بعد تو گلوش گیر کنه و . . .
    طرز کارش اینطوریه که یکی از پایه های میکرو رو با یه کلید فشاری زمین میکنیم، بعد یکی از دگمه های کنترل خودمون رو فشار میدیم، کد مربوطه وارد حافظه میشه، بعد اون کلید رو ول میکنیم و اینبار با فشار فقط همون کلید خاص یکی از پایه های میکرو روشن و خاموش میشه.همیشه هم امکان تغییر کلید دیگری برای فرمان هست.
    نقشه منبع رو میذارم، هر گونه پیشنهاد دوستان،اعم از تغییر برای یه میکرو دیگه، یا نوشتن یه برنامه مستقل به شرط ارائه متن برنامه، و یا . . . مورد قبول است :biggrin:
    فایل هگز هم بیست خط بیشتر نیست!
    لطفا اگه اطلاعات دیگه هم نیازه، بگید!

پاسخ : ریموت کنترل IR یک کاناله - قابل برنامه ریزی با هر نوع کنترل خانگی

اگه واقعا میخوای با میکرو کار کنی تا یاد بگیری دیگه نباید وابسته به هگز دیگران و ... باشی
    خودت بشین بنویس توی بسکام با دستور pulsin میتونی از یکی از پایه های میکرو فرکانس یه پالس رو بخونی
    تو help بسکام بگردی دقیقش هست
    بعد باید توی eeprom ذخیره کنی کار زیاد مشکلی نیست شروع کن من و دوستان کمکت میکنیم

دیدگاه

مگه شما ساختار کدینگ ریمون کنترل تلویزیون مورد نظرت رو داری؟
      خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید نجفی
        آقا حمید، نمیدونم با من بودید یا دوست دیگه مون!
        ولی اگه با من باشید که، توی این مدار ساختار کدینگ اون کنترل فرستنده مورد نیاز نیست. چون این مدار فقط یک نوع تکرار کننده هست. یک سری کد های ناشناس RC5 رو دریافت و ذخیره میکنه و دفعه بعد اگه عین همین کد ها رو دریافت کرد یکی از پایه هارو بالا یا پایین میکنه.

خودت بشین بنویس توی بسکام با دستور pulsin میتونی از یکی از پایه های میکرو فرکانس یه پالس رو بخونی
        تو help بسکام بگردی دقیقش هست
        مرسی از توصیه ات. از امروز این help بسکام رو مرور میکنم ببینم میتونم چیزی سردر بیارم.
        ولی فعلا یه راهنمایی عملی اگه برای این مورد ، ارائه میدادید خیلی خوب بود.

دیدگاه

جناب نجفی اگه شماتیک رو به دقت ببینید یک کلید برای learning داره . بدون توجه به نوع
          ریموت کنترل و فرکانس کریر ریموت میتونید اونرو به میکرو Attiny بشناسونید .
          باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
            فایل هگز هم بیست خط بیشتر نیست!
            فایل هگز را قرار دهید تا با تبدیل آن به اسمبلی بتوان برنامه را برای mega8 یا هر شماره دیگری تغییر داد.
            اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

از این پروژه جواب گرفتین؟
              بعضی ریموت ها فرکانسشون 36khz نیست.شاید برای یک سری ریموت خاص باشه
              چیز عجیبی نیست.اگر مشکل فرکانس نباشه.میشه ابتدا پالس رو اندازه گرفت و بعد نسبت به این اندازه صفر و یک ها رو کنار هم قرار داد
              خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

آقا ماهم هستیم .
                دستور Config Rc5 = Pin بنظرتون میتونه استفاده بشه .فکر میکنم از این دستور اگه استفاده کنیم میکرو میتونه کد دریافتی رو بخونه و بعد میتونیم ذخیرش کنیم و...
                وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
                نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

با من از C بگو :biggrin:

دیدگاه

اول بهتره فرکانس رو بخونید و اگه طبق استاندارد نبود به یه روش دیگه کد رو بخونید

دیدگاه

از این پروژه جواب گرفتین؟
                      اگه تونسته بودم جواب بگیرم که مزاحم شما نمی شدم! :icon_razz:

بعضی ریموت ها فرکانسشون 36khz نیست.شاید برای یک سری ریموت خاص باشه
                      چیز عجیبی نیست.اگر مشکل فرکانس نباشه.میشه ابتدا پالس رو اندازه گرفت و بعد نسبت به این اندازه صفر و یک ها رو کنار هم قرار داد
                      آقا حمید، لطفا دیگه به فرکانس و کد فرستنده گیر نده!
                      قبلا هم گفته بودم، تو این مدار هیچ کدی از قبل توی میکرو ریخته نمیشه، که شما نگران تطبیق اون با کد فرستنده باشید. توجه نمیکنی دیگه.
                      در واقع بعد از ساخت،برنامه ریزی، توسط خود کنترل دلخواهمون انجام میگیره به پایه learn دقت کن!
                      پس خیالت از بابت تطبیق، راحت، برو سراغ برنامه نویسی :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
                        اگه تونسته بودم جواب بگیرم که مزاحم شما نمی شدم! :icon_razz:
                        قبلا هم گفته بودم، تو این مدار هیچ کدی از قبل توی میکرو ریخته نمیشه، که شما نگران تطبیق اون با کد فرستنده باشید. توجه نمیکنی دیگه.
                        در واقع بعد از ساخت،برنامه ریزی، توسط خود کنترل دلخواهمون انجام میگیره به پایه learn دقت کن!
                        پس خیالت از بابت تطبیق، راحت، برو سراغ برنامه نویسی :smile:
                        :biggrin:
                        آخه عزیز اگر ریموت شما 40KHz بود و روی مدار شما TSOP1836 بود.اون موقع چی کار میکنی؟
                        learn کردن یعنی ما الگوریتمی رو ایجاد کنیم که وقتی خط ارتباطی برقرار بود بتونیم کد دریافتی رو بسازیم و نمونه جدیدی تولید کنیم.
                        در این صورت ریموت شما باید 36KHz باشه یا قطعه عوض شه

دیدگاه

حمید آقا مگه بیشتر کنترل های موجود فرکانسشون 36کیلو نیست؟ حالا اگه 40 کیلو باشه چه تغییری باید در مدار پیشنهادی دوستمون داده بشه؟ مگه پرتکل استفاده شده در این 40 کیلو هرتزی ها همون RC5 نیست؟
                          وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
                          نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad1354
                            حمید آقا مگه بیشتر کنترل های موجود فرکانسشون 36کیلو نیست؟ حالا اگه 40 کیلو باشه چه تغییری باید در مدار پیشنهادی دوستمون داده بشه؟ مگه پرتکل استفاده شده در این 40 کیلو هرتزی ها همون RC5 نیست؟
                            نمیشه قطعی گفت

دیدگاه

آقا حمید نجفی!
                              محض اطلاع شما، گیرنده های مادون قرمزی مثل مال همین مدار ما، کارشون اینطوری هم نیست که مثلا اگه فرکانس کاریر اسمیش 36 کیلو هرتز باشه و اگه مال فرستنده شما 38 کیلو شد، اصلا کار نکنه!
                              درسته که فیلتر رزونانس داخلی برای 36 کیلو طراحی شده ولی برای فرکانسهای نزدیک هم پاسخگویی خوبی داریم.فقط ممکنه شدت خروجی اندکی تضعیف بشه، که فعلا مشکل ما این مورد نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X