اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات کوتاه خودرا در اینجا مطرح کنید {پاسخ فوری در انجمن LED}

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوالات کوتاه خودرا در اینجا مطرح کنید

نوشته اصلی توسط atefe.eng
    با سلام
    تورو خدا زود یکی بگه مقاومت آب چند اهمه؟
    خیلی سریع
    الآن توی اتاق پروژه م
    :cry: :cry:
    مقاومت آب بستگی به ین های موجود تو خودش داره...هرچی ین بیشتر باشه آب رساناتر میشه و احتمالا مقاومتش کمتر میشه
    اندازه نگرفتم تاحالا و نمیشه هم اندازه گرفت ! چون فاصله میخ های اهمتر از هم در آب روی مقادیری که نشون میده تاثیر داره !
    و اگه سوال امتحانی هست که باید خود اساتید این مقدار رو در صورت سوال ذکر کنند

حتی برخی از اساتید ما لطف میکردند مین فورمول سوال رو هم میدادند

ولی به صورت پیش فرض اگه مقدار مقاومت آب رو بدونی یه حستجوی کوچیک تو گوگل مشگلت رو حل میکنه
    هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

پاسخ : سوالات کوتاه خودرا در اینجا مطرح کنید {پاسخ فوری در انجمن LED}

سلام آقای چمنی جواب منو نمی دید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mak3798
        سلام
        ممنون که جوابم رو دادید
        مشکلی که داشتم سر این بود که نمی دونستم اگه منبع جریان بیشتری بده مدار فقط اون جریانی رو که می خواد ازش می گیره و مشکلی پیش نمیاد!
        فقط یه سوال برام میمونه:
        من هرجایی دیدم اومدن واسه شاخه ها از مقاومت های 180 اهم و 5تا ال ای دی و یا روشهای دیگه استفاده کردن
        ولی من همونطور که قبلا گفتم اومدم 6تا 6تا قرمزا رو سری کردم با یه مقاومت 1 اهمی. جایی ندیدم از 1 اهمی استفاده کنن
        آخه از 1 اهمی استفاده کردن هم جریان رو کاهش میده هم کار سریعتر پیش میره
        این مشکلی داره یا نه؟
        ممنونم که جوابم رو میدید
        هردو روش درسته
        شما هم که مقاومت یک اهم گذاشتی به هر led شما 12 میلی آمپر و 1998میلی ولت میرسه که خیلی خوبه
        البته
        بزارید led ها 10یا 20 دقیقه مداوم و به دور از وزش باد بمونند
        سپس به آنها و پشت آنها دست بزنید
        اگه گرما احساس کردید
        حتی یه ذره
        یعنی جریان زیادی داره وارد اونها میشه و به زودی درخشندگیشون از بین خواهد رفت
        در غیر این صورت مشگلی نیست
        هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوالات کوتاه خودرا در اینجا مطرح کنید

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
          مقاومت آب بستگی به ین های موجود تو خودش داره...هرچی ین بیشتر باشه آب رساناتر میشه و احتمالا مقاومتش کمتر میشه
          اندازه نگرفتم تاحالا و نمیشه هم اندازه گرفت ! چون فاصله میخ های اهمتر از هم در آب روی مقادیری که نشون میده تاثیر داره !
          و اگه سوال امتحانی هست که باید خود اساتید این مقدار رو در صورت سوال ذکر کنند

حتی برخی از اساتید ما لطف میکردند مین فورمول سوال رو هم میدادند

ولی به صورت پیش فرض اگه مقدار مقاومت آب رو بدونی یه حستجوی کوچیک تو گوگل مشگلت رو حل میکنه

ممنون
          با فاصله ی یک سانتی مت دو الترود از هم میخواستم
          پیدا کردم
          شکر خدا مدارمم به جواب رسید
          یا حسین غریب مادر
          توئی ارباب دل من
          یه گوشه چشم تو بسه
          واسه حل مشکل من

دیدگاه

کسی نمیدونه جواب این سوال رو ! ... :smile:

نوشته اصلی توسط supernova_us
            سلام

یکی از دوستان یک مداری که برای درایو تعداد زیادی led پاور یک وات هست توسط یک ماسفت قدرت و ترانزیستور داریو اون که با pwm کنترل میشه رو اگه بده خیلی ممنون میشم ..

با تشکر :nice:

دیدگاه

سلام
              دوستان بعد از سری کردن ال ای دی ها با هم برای موازی کردنشون از چه سیمی استفاده کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mak3798
                سلام
                دوستان بعد از سری کردن ال ای دی ها با هم برای موازی کردنشون از چه سیمی استفاده کنم؟
                سلام
                از سیمهای مفتول مخابراتی !
                البته بستگی به تعداد شاخه هاتون داره
                اگه تعداد شاخه ها زیاد باشه که:

هر 65تا شاخه رو با سیم مفتول مخابراتی بهم وصل کن
                و هر شاخه 65 تایی رو با سیم مفتول های مهتابی به هم متصل کن
                اینطوری افت اجریان یا تلفات حرارتی روی اتصالات نخواهید داشت

این راه اصولیش بود
                ولی اکثرا برای صرفه جویی اقتصادی و زمانی ،تمامی تابلو را با همان سیم مخابراتی بهم متصل میکنند.

\|/_\/_

دیدگاه

آقای چمنی همونطور که قبلا گفتم من ال ای دی ها رو با مقاومت 1 اهمی سری کردم
                  توی قسمت آموزش انواع روشها آقای باغبانزاده گفتن که برا فلاشر از ماسفت بجای ترانزیستور استفاده کنید!
                  من هر کانالم تقریبا 300 - 400 میلی آمپر خسش
                  می خواستم بدونم در حد جزئی تفاوت ماسفت و ترانزیستور چیه؟
                  اگه من ماسفت استفاده کنم مثل ترانزیستور فقط کافیه یک مقاومت 1 کیلو بزارم سر راهش یا نه چیز دیگه هم می خواد؟
                  ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mak3798
                    آقای چمنی همونطور که قبلا گفتم من ال ای دی ها رو با مقاومت 1 اهمی سری کردم
                    توی قسمت آموزش انواع روشها آقای باغبانزاده گفتن که برا فلاشر از ماسفت بجای ترانزیستور استفاده کنید!
                    من هر کانالم تقریبا 300 - 400 میلی آمپر خسش
                    می خواستم بدونم در حد جزئی تفاوت ماسفت و ترانزیستور چیه؟
                    اگه من ماسفت استفاده کنم مثل ترانزیستور فقط کافیه یک مقاومت 1 کیلو بزارم سر راهش یا نه چیز دیگه هم می خواد؟
                    ممنون
                    دوست عزیز اگر از ترانزیستور BJT مثلا TIP41 که یک ترانزیستور قدرت هم هست استفاده کنید ولتاژ تغذیه تابلو شما به اندازه ولتاژ بیس_امیتر افت میکنه که این باعث میشه نور ال ای دی ها کم بشه..برای رفع این مشکل شما باید از ماسفت استفاده کنید که اون افت ولتاژ بیس _ امیتر رو نداشته باشید..من IRFZ44 رو بهتون پیشنهاد میکنم که یک ماسفت هست..توان اون هم خیلی بیشتر از TIP41 هست..من به هر کانال 500 عدد ال ای دی قرمز وصل کرده بودم و IRFZ44 به راحتی جریان مورد نیاز رو تامیین میکرد بدون کمترین تلفات حرارتی..همین تعداد رو شما به TIP41 وصل کنی،صرف نظر از افت ولتاژ،به یک خنک کننده هم احتیاج دارید.برای استفاده از IRFZ44 هم فقط کافیه گیت رو با یک مقاومت 1K به میکرو وصل کنی،سورس مستقیم به زمین و درین رو به شاخه منفی ال ای دی هایی که قراره درایو بشن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mielec
                      دوست عزیز اگر از ترانزیستور BJT مثلا TIP41 که یک ترانزیستور قدرت هم هست استفاده کنید ولتاژ تغذیه تابلو شما به اندازه ولتاژ بیس_امیتر افت میکنه که این باعث میشه نور ال ای دی ها کم بشه..برای رفع این مشکل شما باید از ماسفت استفاده کنید که اون افت ولتاژ بیس _ امیتر رو نداشته باشید..من IRFZ44 رو بهتون پیشنهاد میکنم که یک ماسفت هست..توان اون هم خیلی بیشتر از TIP41 هست..من به هر کانال 500 عدد ال ای دی قرمز وصل کرده بودم و IRFZ44 به راحتی جریان مورد نیاز رو تامیین میکرد بدون کمترین تلفات حرارتی..همین تعداد رو شما به TIP41 وصل کنی،صرف نظر از افت ولتاژ،به یک خنک کننده هم احتیاج دارید.برای استفاده از IRFZ44 هم فقط کافیه گیت رو با یک مقاومت 1K به میکرو وصل کنی،سورس مستقیم به زمین و درین رو به شاخه منفی ال ای دی هایی که قراره درایو بشن.
                      آقا حیف که این کلید تشکر رو نمیشه 1000 بار زد!
                      ممنون
                      پس اگه از ماسفت استفاده کنم احتیاجی به هیتسینگ ندارم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mak3798
                        پس اگه از ماسفت استفاده کنم احتیاجی به هیتسینگ ندارم؟
                        دلیلی نمیشه
                        اما جون شما حدود 400-500میلی آمپر نیاز دارید....رو اون ماسفت فشاری نمیاد
                        داغ نخواهد کرد
                        البته میتونید واسه اون جریانی که نیاز دارید از uln2803 استفاده کنید
                        8تا خروجی نیم آمپری داره و سرعت سوئیچ خیلی بالایی هم داره
                        فقط واسه pwm فکر نکنم زیاد جوابگو باشه...واسه فلاشر خوبه
                        قیمتش هم فکر نمیکنم هنوز به 1000تومن رسیده باشه!

\|/_\/_

دیدگاه

ممنون بابت جوابتون

من یه فلاشر 25 کاناله می خوام بسازم

با 25 تا ماسفت irfz44
                          25تا مقاومت 1 کیلو
                          و یه میکرو atmega16

پس این ترکیب خوبیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mak3798
                            ممنون بابت جوابتون

من یه فلاشر 25 کاناله می خوام بسازم

با 25 تا ماسفت irfz44
                            25تا مقاومت 1 کیلو
                            و یه میکرو atmega16

پس این ترکیب خوبیه؟
                            آره ولی واسه مقاومت
                            چون از 12ولت استفاده میکنید
                            بهتره 10کیلو بزارید
                            یکی از عواملی که ترانزیستور یا ماسفت باعث میشه بیخودی یا به سرعت گرم شوند همین مقاومت هست که اشتباهأ کم اهم میزارند معمولا

\|/_\/_

دیدگاه

من برا تابلو 12 ولت استفاده می کنم
                              و برای فلاشر از 5 ولت
                              بازم 10 کیلو بزارم؟

دیدگاه

پاسخ : سوالات کوتاه خودرا در اینجا مطرح کنید

اگه با 12ولت میخواین ترانزیستور یا ماسفتتون رو روشن کنید که مقاومت 10کیلو
                                اگه هم 5ولت که مقاومت 1 کیلو اما بهتره 4.7کیلو بزارید

\|/_\/_

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X