اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال در مورد تولید PCB به روش پرینت و اتو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چند سوال در مورد تولید PCB به روش پرینت و اتو

نوشته اصلی توسط amintanharpd
    دوستان من عددی نیستم در مقابل همتون ولی اون چیزی که من عملی تست کردم 2 موضوع مهم توش رعایت شده بود یکی اینکه پرینت لیزری که میگرفتم با کیفیت 600dpi یا بالاتر بود دوم اینکه 20 دقیقه بااتو ماشین بازی میکردم روی لایه ی مسی تا برنگ زرد در میومد که خوب همه میدونید و موقع کندن کاغذ هیچ مشکلی براش پیش نمیو مد
    دوستان من عددی نیستم در مقابل همتون )))مسلمه که نیستی :rolleyes: :icon_razz: :rolleyes:

یکی اینکه پرینت لیزری که میگرفتم با کیفیت 600dpi یا بالاتر بود

این 600dpi که گفتی ثابت یا قابل تنظیم هست؟؟اگر قابل تنظیم هست از کجا باید تغییرش بدی؟

یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسنی کاخکی
      بابا چقدر شما سخت گرفتین!
      یک کاغذ پشت برچسب(همون کاغذهای زرد)
      یک پرینتر لیزری (ترجیحا HP و کارتریج شارژ نشده)
      یک برگه پوسته آب نرم (برای ساییدن روی برد)
      یک اتو (ترجیها معمولی)
      تو کمتر از سه دقیقه میشه برد رو زد و نه نیاز به گرم کردن برد داره و نه نیاز به خیسوندن تازه از کاغذش هم میشه چندین بار بدون خراب شدن استفاده کرد
      برای اسید هم تو یه تاپیک دیگه گفتم که ترکیب جوهر نمک و آب اکسیژنه برد رو کمتر از چند ثانیه (زیر 20 ثانیه) در می آره

من با همین روش اتو برای ای سی VS1003 برد میزنم (به اندازه مگا 8 SMD ولی 48 پایه)
      اگه دوست دارین فیلم از روش اتو با اسد کاری خودم بزارم؟
      سلام دوست عزیز میشه نقشه تبدیل این آی سی vs1003رو برا من بفرستی هرچی تونت میگردم چیزی پیدا نمیکنم
      ممنون میشم :rolleyes:
      دو چيز شما را تعريف مي کند :

1. بردباريتان در زماني که هيچ چيز نداريد

2. نحوه ي رفتارتان وقتي همه چيز داريد ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ربات شاهرود
        سلام دوست عزیز میشه نقشه تبدیل این آی سی vs1003رو برا من بفرستی هرچی تونت میگردم چیزی پیدا نمیکنم
        ممنون میشم :rolleyes:
        بفرما
        http://s1.picofile.com/file/7461660107/vs1011.lyt.html
        پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسنی کاخکی
          آقا خیلی خیلی دستت درت نکنه خیلی حال دادی بازم ممنون :icon_razz:
          دو چيز شما را تعريف مي کند :

1. بردباريتان در زماني که هيچ چيز نداريد

2. نحوه ي رفتارتان وقتي همه چيز داريد ...

دیدگاه

توی شهر ما اسید فیبر مسی پیدا نمی شه بنظرتون از جوهر نمک و آب اکسیژنه استفاده کنم در ضمن آب اکسیژنه رو توی داروخانه میشه پیدا کرد
            Esmaeili_led@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی1368
              توی شهر ما اسید فیبر مسی پیدا نمی شه بنظرتون از جوهر نمک و آب اکسیژنه استفاده کنم در ضمن آب اکسیژنه رو توی داروخانه میشه پیدا کرد
              سلام
              اسید که بدرد نمیخوره ما تمام این راهها رو رفتیم .
              بهترین محلول برای پاک کردن فیبر ،جوهر نمک و آب اکسیژنه هست .فقط حواست باشه گازشو استنشاق نکنی که گلوتو شدیدا می سوزنونه
              یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

سلام
                یکبار دیگر کل مراحل را ببین :
                وسایل مورد نیاز :
                1) اتو ( بدون بخار استفاده شود ، با درجه بسیار داغ)
                2) پرینتر لیزری
                3) فیبر مسی
                4) کاغذ روغنی ( نازکتر بهتر است ، می توان از کاغذ روغنی رنگی از لوازم التحریر تهیه کرد یا کاغذ مجلات روغنی را A4 کرد)
                5) اسید مدار چاپی ( پرکلرودوفر= Fe CL3 وسایل آزمایشگاهی دارند یا سایت های لوازم الکترونیکی هم می فروشند)
                6) برنامه ای همانند proteus ( اول بر روی کاغذ معمولی چاپ کنید تا خطاها خذف شوند)
                مراحل انجام کار :
                پس از چاپ برد یا هر تصویری بر روی کاعذ روعنی نازک با پرینتر جوهر لیزری ، طرف چاپ شده کاغذ را بر روی فیبر مسی خام ثابت کرده ( با چسب ) و اتوی داغ را به مدت 15 تا 20 یا بیشتر با دقت و آرامش بر روی تمام قسمت های چاپ شده بکشید (بهتر است که در لحظه اول چند دقیقه اتو را ثابت بروی برد فشار دهید ) بعد اتمام مراحل اتو کردن برد ، برد را به آرامی در آب گذاشته و چند دقیقه صبر کرده تا کاغذ خیس شود سپس به آرامی بر روی کاغذ دست بکشید تا کم کم کاغد نازک و نازک تر شود و نهایتا محو شدد بعد از تمیز کردن برد به آرامی آن را در محلول اسد غلیظ با آب جوش قرار داده و آن را در هرف پلاستیکی که اسید هست غوظه و کرده و به آرامی تکان دهید بعد از 10 -20 که برد اماده شد آن را با آب بشویید و با سیم ظرف شویی و مایع ظرف شویی برد مسی را نمایان کنید در آخر جای قطعات را بیرون آورید و لحیم کاری کنید.
                :read:

دیدگاه

سلام با اینکه 120 روز از آخرین پست میگذره
                  دوستان همونطور که قول داده بودم فیلم از مراحل چاپ توسط خودم به روش اتو رو میگذارم
                  فقط یک نکته اینکه من داشتم کار میکردم و دوستم فیلمبرداری میکرد در مرحله ای که آب اضافه کردم دوستم فیلمبرداری نکرد برای همین دوباره سکانس رو گرفتیم!برای همین مقدار آب بیشتر شد و هوا هم به شدت سرد بود به همین دلیل برد کمی دیرتر اسید کاری شد!
                  اگه باور ندارین یه فیلم دیگه بگیرم ....!
                  فیلم هم کیفیتش رو پایین آوردم تا همه بتونن دانلود کنند
                  http://www.4shared.com/video/OuWf_CPa/Untitled2.html
                  این کاغذی که استفاده شده چیه؟ دقیقا چیه؟ حتی تو آب هم ننداختن ایشون هیلی واسم جالبه
                  کاغذ زرد روغنی یا همون کاغذ لیبل نیست این
                  مشخصات کاغذش چیه؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : چند سوال در مورد تولید PCB به روش پرینت و ا&

نوشته اصلی توسط وحید نصیری

والا اونجور که روی بطری اسیدت نوشته فکر کنم اون اصلا اسید نباشه!!!!!! :mrgreen:
                    مثل اینکه فلاکس لحیم کاری باشه؟!!!!!!
                    زمانی که خریدی فروشنده گفت چی؟ قیمتش چقدر بود؟ اصلا مطمئنی اسیده؟

در کل من اصلا با این اسید مایع ها حال نمیکنم. مسخره ها گرفتن آب بستن به نافش و رقیقش کردن و گرون تر هم میفروشنش!
                    یه بسته از همون پودری ها بخر اونوقت میفهمی اسید یعنی چی!(حدود 500 تا 1000 تومنه)
                    موقع کار باهاش با آب داغ مخلوطش کن و توی ظرف هم که فیبر رو انداختی دائم و بطور ملایم تکونش بده. زیر 10 دقیقه درمیاد.
                    یکی از دوستان(جناب aliila) گفتن با تیزاب هم میشه. من فردا میرم اگر شد آمارش رو میگیرم ببینم چطوره. شاید از شر این اسید مسخر خلاص شدیم.
                    با سلام
                    دوست عزیز در مورد کار با تیزاب خیلی دقت کن گازهای خروجی شامل اکسید و دی اکسید نیتروژن هستند که بسیار سمی و خواب آئر هستش
                    حتما قبل از کار با تیزاب یک تهویه مناسب در نظر بگیر

دیدگاه

92.08.06
                      با تشکر از دوستان عزیز و مخلص و خالص مخصوصا آقای کاخکی و mehdi_nxp
                      من تونستم با تکنیک پرینتر لیزری و پرس کارت و کاغذ زرد به کیفیت بسیار عالی برسم . کیفیت کار بحدی است که حتی از روش لامینت هم بهتره .
                      ( در روش لامینت چون با مواد شیمیایی سرو کار داریم و این مواد به شدت به درصد ها و دما و و نوع نور و سایر شرایط حساس هستند در کار های غیر حرفهای کیفیت پایین میاد )
                      عکس ها حجمش بالاست لینک گذاشتم

http://aliila1359.persiangig.com/image/pcb/92.08.06/Photo0319.jpg

http://aliila1359.persiangig.com/image/pcb/92.08.06/Photo0321.jpg

http://aliila1359.persiangig.com/image/pcb/92.08.06/Photo0324.jpg
                      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

یک توضیح هم بدم
                        در عکس دوم نشون دادم که 100٪ تونر از کاغذ زرد به فیبر انتقال یافته .حتی یک پیکسل هم نمونده . کندنش هم تا فیبر گرمه کافیه کاغذ زرد از رو فیبر کنده بشه دیگه احتیاجی به آب و کثیف کاری نیست .و عکس سوم رو زوم کنید تا کیفیت کار رو ببینید .
                        مینیم ضخامت تراک ها 8 میل و مینیم فاصله بین تراک ها 10 میل است .

دیدگاه

خیلی هم خوب.
                          اگه میشه یه لطف کن عکس از پایان کار هم (پس از اسید کاری) بزار!!!
                          Someone who can change the world
                          ELECTRONIC ENGINEER

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                            92.08.06
                            با تشکر از دوستان عزیز و مخلص و خالص مخصوصا آقای کاخکی و mehdi_nxp
                            من تونستم با تکنیک پرینتر لیزری و پرس کارت و کاغذ زرد به کیفیت بسیار عالی برسم . کیفیت کار بحدی است که حتی از روش لامینت هم بهتره .
                            ( در روش لامینت چون با مواد شیمیایی سرو کار داریم و این مواد به شدت به درصد ها و دما و و نوع نور و سایر شرایط حساس هستند در کار های غیر حرفهای کیفیت پایین میاد )
                            مدارها بعد اسید کاری
                            http://aliila1359.persiangig.com/image/pcb/1392.08.09/Photo0347.jpg
                            http://aliila1359.persiangig.com/image/pcb/1392.08.09/Photo0343.jpg

ترک های 8 میل چندتا قطعی دارن عکس دوم رو زوم کنید معلومه . فکرکنم علتش اینه که من خیلی خشن بر خورد کردم . پرینت ها و فیبر ها رو هم گذاشتم و هی
                            هم ذیگرو مالش کردن و اسید هم خیلی غلیظ بود و نسبتش مناسب نبود و تو 5 ثانیه برد رو آماده کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                              یک توضیح هم بدم
                              در عکس دوم نشون دادم که 100٪ تونر از کاغذ زرد به فیبر انتقال یافته .حتی یک پیکسل هم نمونده . کندنش هم تا فیبر گرمه کافیه کاغذ زرد از رو فیبر کنده بشه دیگه احتیاجی به آب و کثیف کاری نیست .و عکس سوم رو زوم کنید تا کیفیت کار رو ببینید .
                              مینیم ضخامت تراک ها 8 میل و مینیم فاصله بین تراک ها 10 میل است .

http://aliila1359.persiangig.com/image/pcb/1392.08.09/Photo0305.jpg

دیدگاه

درود
                                دوستان بالاخره چه روشی رو بریم یکی یه توضیح بده من تا حالا pcb نزدم از کجا شروع کنم :angry:
                                در روزگاري که لبخند ادم ها بخاطر شکست توست برخيز تا بگيرند.........

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X