اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال در مورد تولید PCB به روش پرینت و اتو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چند سوال در مورد تولید PCB به روش پرینت و اتو

نوشته اصلی توسط کوروش بزرگ
    درود
    دوستان بالاخره چه روشی رو بریم یکی یه توضیح بده من تا حالا pcb نزدم از کجا شروع کنم :angry:
    سلام
    بنظر من روش اتو خوب هست
    من تا الان هر بردی که خواستم به روش اتو زدم الانم دارم 1 برد SMD رو میزنم
    این عکس بردی که دو سه روز پیش زدم و بردی که الان دارم میزنم
    http://upload7.ir/uploads//20d060fd0...cbb9da7e78.jpg
    http://upload7.ir/uploads//85bf3dde5...0aa15082d9.jpg
    http://upload7.ir/uploads//2d0c43931...46bc92eab1.jpg

دیدگاه

اینکه روش اتو رو میخوام انجام بدم که مشخصه :eek:
      منظورم نوع کاغذ و مراحل اتو و اسیدکاریش بود
      در روزگاري که لبخند ادم ها بخاطر شکست توست برخيز تا بگيرند.........

دیدگاه

اینکه روش اتو رو میخوام انجام بدم که مشخصه :eek:
        منظورم نوع کاغذ و مراحل اتو و اسیدکاریش بود
        من کاغذ گلاسه استفاده میکنم
        دوستمون توی پس بالا توضح دادن
        منم بگم:
        با نرم افزار التیوم یا پرتوس طرحتون رو پیرینت میگیرید(خواستید پرینت بگیرید بگید راهنماییتون کنم که اشتباهات منو تکرار نکنید)
        فیبرتون خوب سمباده بزنید تا یک دست بشه
        طرح پرینت شده بگذارید روی فیبر
        اتو رو بگذارید روش تا به فیبر بچسبه خوب اتو بزنید که طرح رو تقریبا بشه دید
        این مرحله رعایت کنید واقعا مهم هست(گرم کردن اب):
        حتما اب گرم باشه که فیبر میگذارید داخلش تا راحت کاغذ کنده بشه(اول به مدت 15 دقیقه بگذارید توی اب تا کاامل طرح رو بشه دید)
        بعد اروم با ناخون 1 جا کاغذ خط بندازید و دست بکشید روش تا کاغذ اروم اروم کنده بشه
        این مرحله مهمه حتما حتما رعایت کنید :
        اب رو گرم کنید بعدا اسید بریزید فیبر رو بگذارید داخلش خوب حرارت بهش بدید من فیبری که عکسش گذاشتم توی 10 دقیقه اسید کاریش تمام شد.اب اکسیژنه خوبه به شرطی که نکات ایمینی و رعایت بشه
        بعد از پایان اسید کاری سمباده بزنید تا جوهر ها پاک بشن و مس دیده بشه
        ________
        هر سوالی بود درخدمتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد مومنی تزنگی
          من کاغذ گلاسه استفاده میکنم
          دوستمون توی پس بالا توضح دادن
          منم بگم:
          با نرم افزار التیوم یا پرتوس طرحتون رو پیرینت میگیرید(خواستید پرینت بگیرید بگید راهنماییتون کنم که اشتباهات منو تکرار نکنید)
          فیبرتون خوب سمباده بزنید تا یک دست بشه
          طرح پرینت شده بگذارید روی فیبر
          اتو رو بگذارید روش تا به فیبر بچسبه خوب اتو بزنید که طرح رو تقریبا بشه دید
          این مرحله رعایت کنید واقعا مهم هست(گرم کردن اب):
          حتما اب گرم باشه که فیبر میگذارید داخلش تا راحت کاغذ کنده بشه(اول به مدت 15 دقیقه بگذارید توی اب تا کاامل طرح رو بشه دید)
          بعد اروم با ناخون 1 جا کاغذ خط بندازید و دست بکشید روش تا کاغذ اروم اروم کنده بشه
          این مرحله مهمه حتما حتما رعایت کنید :
          اب رو گرم کنید بعدا اسید بریزید فیبر رو بگذارید داخلش خوب حرارت بهش بدید من فیبری که عکسش گذاشتم توی 10 دقیقه اسید کاریش تمام شد.اب اکسیژنه خوبه به شرطی که نکات ایمینی و رعایت بشه
          بعد از پایان اسید کاری سمباده بزنید تا جوهر ها پاک بشن و مس دیده بشه
          ________
          هر سوالی بود درخدمتم
          از توضیحاتت ممنونم
          من پرینتر ندارم میخوام ببرم بیرون برام پرینت بگیرن ترسمم از همینه که درست و حسابی پرینتش در نیاد هزینه خرید پرینتر هم ندارم
          میخوام از لیبل یا همون برچسب که جنسش هم فک کنم همین گلاسه باشه استفاده کنم همونکه دوستمون بصورت برچسب و بدون آب طرحشو رو انتقال داد
          برای اسیدکاریش هم به این اسیدهای مخصوص مدارچاپی اعتباری نیست سرعت خورندگیش پایینه اذیت میکنه به نظرم :read:

دیدگاه

از توضیحاتت ممنونم
            من پرینتر ندارم میخوام ببرم بیرون برام پرینت بگیرن ترسمم از همینه که درست و حسابی پرینتش در نیاد هزینه خرید پرینتر هم ندارم
            میخوام از لیبل یا همون برچسب که جنسش هم فک کنم همین گلاسه باشه استفاده کنم همونکه دوستمون بصورت برچسب و بدون آب طرحشو رو انتقال داد
            برای اسیدکاریش هم به این اسیدهای مخصوص مدارچاپی اعتباری نیست سرعت خورندگیش پایینه اذیت میکنه به نظرم :read:
            شما اگر میخواید برید بیرون پرینت بگیرید بهتره چندتا پرینت بزنید(اگر نکاتی که میگم رعایت بشه مطمعنا هیچ مشکلی پیش نمیاد.)
            با لیبل و ... بنظر خودم یکم دردسرش بیشتر هست و دقت بیشتری نیاز هست
            من تا امروز با اسید مشکلی نداشتم و کارهام انجام دادم بنظرم فقط اون حرارته مهم هست که باید به اسید داد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد مومنی تزنگی
              شما اگر میخواید برید بیرون پرینت بگیرید بهتره چندتا پرینت بزنید(اگر نکاتی که میگم رعایت بشه مطمعنا هیچ مشکلی پیش نمیاد.)
              با لیبل و ... بنظر خودم یکم دردسرش بیشتر هست و دقت بیشتری نیاز هست
              من تا امروز با اسید مشکلی نداشتم و کارهام انجام دادم بنظرم فقط اون حرارته مهم هست که باید به اسید داد.
              با لیبل چه دردسری داره؟ تو اون فیلمی که دوستمون نشون داد که خیلی خوب طرح منتقل شد

دیدگاه

با لیبل چه دردسری داره؟ تو اون فیلمی که دوستمون نشون داد که خیلی خوب طرح منتقل شد
                من نظر خودم گفتم دوست عزیز

دیدگاه

خب گفتید خواستم پرینت بگیرم بهتون بگم ، چه چیز هایی باید رعایت بشه؟

دیدگاه

کلللی نوشتم پاک شد
                    واستید از اول براتون بنویسمش

دیدگاه

چند نکته:

1_ از کاغذ گلاسه نازک استفاده کنید.

2_ از پرینت لیزری کیفیت بالا استفاده کنید.

3_ اگر بتونبد، از اتوهای معمولی استفاده کنید (نه انواع اتو بخار)

4_ به ویژه در مراحل اولیه، کاغذ نباید کوچکترین تکانی بخورد.

5_ بعد از حرارت دادن یکنواخت و کافی، فیبر را به همراه کاغذ چسبیده به آن، در آب داغ قرار دهید.

دیدگاه

اول:
                        طرحتون نیاز نیست MIRROR (برعکس) کنید.
                        گر نوشته ای روی بردتون دارید اونو MIRROR کنید.(در التیوم دوبار روی نوشته کلیک کنید و تیک MIRROR) بزنید
                        دوم:
                        برای پرینت گرفتن تنظیماتی باید انجام بشه:
                        وارد گزینه PAGE SETUP... بشید
                        MONO رو بزنید که طرح کاملا مشکی بشه
                        گزینه PORTRAIT رو بزنید
                        از قسمت SIZE گزینه A4 بزنید
                        SCALE MODE رو روی دومی بگذارید
                        SCALE رو روی 1 بگذارید
                        گزینه PREVIEW بزنید
                        کلیک راست کنید
                        گزینه CONFIG ... بزنید
                        تیک گزینه HOLES بزنید( برای اینکه پدها تو خالی بشن و هنگام سوراخکاری مته لیز نخوره)
                        روی TOP OVERLAY کلیک کنید روی HIDE بزنید تا اون شکل قطعات که هنگام طراحی کشیدید مخفی بشن
                        OK بزنید
                        بعدم PRINT بگیرید

دیدگاه

درود
                          ممنون بابت توضیحات دوستان
                          بالاخره امروز رفتم از لوازم تحریر لیبل + گلاسه معمولی گرفتم که برم رو هرکدوم پرینت بگیرم متاسفانه پرینتری ها تعطیل بودن امیدوارم فردا باز باشن :angry:

دیدگاه

دوستان هرجا رفتم بسته بودن مغازه ها حتی کافی نت ها چاره ای هم نداشتم باید تو همین تعطیلات میافتادم دنبالش چون میرم خدمت واسه همین وقت نمیشه زیاد بیفاتم دنبالش
                            با هزار بدبختی رفتم یجا پرینت گرفتم اما نتیجه خوب در نیومد :angry: اینم عکس هاش:
                            اندازه هاشون باهم فرق دارن من با همون 100درصد گرفتم نمیدونم شاید موقع پرینت درست تنظیمش نکرده طرف،دوتاشو با پرینتر دیجیتالی گرفت برام یکیشم با این لیزری های معمولی
                            اینو رو لیبل گرفتم

این دوتا هم رو گلاسه نازک گرفتم

دیدگاه

دوستان هرجا رفتم بسته بودن مغازه ها حتی کافی نت ها چاره ای هم نداشتم باید تو همین تعطیلات میافتادم دنبالش چون میرم خدمت واسه همین وقت نمیشه زیاد بیفاتم دنبالش
                              با هزار بدبختی رفتم یجا پرینت گرفتم اما نتیجه خوب در نیومد :angry: اینم عکس هاش:

سلام
                              خوب شده که.
                              شما اون قسمت های اضافه ببر بگذار روی فیبر اتو بکش.

دیدگاه

نه بابا کجا خوب شده الان مثلا عکسی که اعداد 1 و 2 و 3 و4 داره همون عکس سومی از نظر اندازه بنظرم بزرگ تره

اون دوتای اولی هم یکیش از سمت چپ خوب پرینت نشده مدار یکم ناقصه

یکیش هم از نظر جوهر خیلی خوب چاپ نشده منظورم اینه بین خطوط تیره شده و مسیرها یکم بهم چسبیده و واضح جدا نشده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X