اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

{ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت یک منبع تغذیه فوروارد ساده با ای سی UC3845

نکته ی جالب!
    این عکس یه نمونه سوئیچین 5 ولت 10-15 آمپره!!!صنعتیه یعنی!
    جالبه کاملا فلایبکه!!!!(سیم پیچ هاش رو چک کردم!)

به نظر شما کار اون دو تا ترانزیستور کنار 3842 چیه؟
    شمارش هم a1015 هست

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ساخت یک منبع تغذیه فوروارد ساده با ای سی UC3845

نوشته اصلی توسط A-Ice Man
      ممنون آقای وزیری
      چند تا سوال!
      شما میگید مقدار سیم پیچ دیگاوسینگ رو بیشتر بپیچیم ، چقدر بیشتر؟1 دور؟2 دور؟
      یه سوال دیگه هم در مورد سلف خروجی. مقدارش چطور محاسبه میشه؟هسته از چه نوعی باید باشه؟
      ممنون
      ببین به همون نسبتی که با سیمپیچ اولیه داره روی ولتاژ های تاثیر میزاره. چند تا مثال میزنم.
      -----------------------------------------------------------------
      اولیه 100 دور و دیگاوسینگ 100 دور. ولتاژ ورودی 300 ولت.
      در این صورت ولتاژ سوییچ دقیقا 2 برابر میشه. 600 ولت. 300 تا دی سی لینک 300 تا هم القای دیگاوسینگ
      ولتاژ دیود هم دو برابر میشه. 600 ولت 300 تا ولتاژ دی سی لینک و 300 تا القای سوییچ.
      ---------------------------------------------------------------------
      اولیه 100 دور و دیگاوسینگ 50 دور. ولتاژ ورودی 300 ولت.
      در این صورت ولتاژ روی سوییچ میشه 900 ولت. 300 ولت خود دی سی لینک و 600 ولت دیگاوسینگ. (به این دلیل که دیگاوسینگ داره روی دی سی لینک تخلیه میشه و دی سی لینک 300 ولته.(با در نظر گرفتن نسبت دیگاوسینگ به اولیه که یک به دو هستش 600 ولت القا میشه روی سوییچ.)
      ولتاژ روی دیود میشه 450 ولت. 300 ولت خود دی سی لینک و 150 ولت هم القای اولیه به دیگاوسینگ.(با توجه به نسبت تبدیل اولیه به دیگاوسینگ که دو به یک هستش ولتاژ اولیه به صورت یک دوم روی دیگاوسینگ القا میشه . 150 ولت)
      ----------------------------------------------------------------------
      اولیه 100 دور. دیگاوسینگ 200 دور. ولتاژ ورودی 300 ولت.
      در این صورت ولتاژ روی سوییچ میشه 450 ولت. 300 ولت روی دی سی لینک و 150 ولت القای دیگاوسینگ.(در این حالت به دلیل اینکه دیگاوسینگ روی دی سی لیننک تخلیه میشه و همولتاژشه و با توجه به اینکه نسبت دیگاوسینگ به اولیه دو به یک هستش نصف دی سی لینک القا میشه روی اولیه. پس میشه 150 ولت)
      ولتاژ روی دیود هم میشه 900 ولت. 300 تا دیسی لینک و 600 تا هم القای دیگاوسینگ .( 300 تای تخلیه دیگاوسینگ دو برابر میشه میاد روی اولیه.
      -------------------------------------------------------------------
      با دقت به موارد بالا دیدید که مورد سومی بهینه تر از بقیه بود.( البته با نسبت کوچکتر. نسبت 2 زیاده) چون دیود 1000 ولتی فت و فراوونه. ولی ماسفت 1000 ولتی کم هست. عموما ماسفت ها 500 ولتی 600 ولتی و 900 ولتی هستن. 500 که کلا رد میده اینجا. در حالت سوم میتونیم از 600 ولتی استفاده بکنید. (به دلیل مقاومت کمتر حالت روش تلفات کمتری نسبت به 900 ولتی خواهد داشت) ولی میدونید که تلفات یک دیود 600 ولتی تفاوت زیادی با یک دیود 900 ولتی نداره. همچنین حالت سوم اسپایک های کوچکتری هم داره.

در تمام موارد بالا موضوعی رو فراموش کردم. دیود دیگاوسینگ هم اسنابر لازم داره.

سلف خروجی دقیقا یک سلف باکه. (با در نظر داشتن نسبت تبدیل) ببین فکر کن داری یه باک طراحی میکنی. نسبت تبدیل ترانست اومده مثلا 3 و ولتاژ ورودی 300 ولته و حداکثر دیتی سایکلت هم اومده 50 درصد. در این حالت اون سلف میشه یه سلف باک 100 ولت به 50 ولت. این سلف دقیقا مثل سلف باک فاصله هوایی نیاز داره.
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نکته ی جالب!
        این عکس یه نمونه سوئیچین 5 ولت 10-15 آمپره!!!صنعتیه یعنی!
        جالبه کاملا فلایبکه!!!!(سیم پیچ هاش رو چک کردم!)

به نظر شما کار اون دو تا ترانزیستور کنار 3842 چیه؟
        شمارش هم a1015 هست
        از سایز دیود خروجی واضحه که این منبع نهایتا 5 امپره که اون هم بعید میدونم باشه.( به سایز دیود میاد منبع سه امپری باشه) منابع صننعتی همشون 10 15 امپر نیستن که. دو امپری هم دارن.

K.Show

دیدگاه

تا حد زیادی متوجه شدم چی شد.
          دست شما درد نکنه از این همه توضیح :nerd:

در مورد سلف خروجی اصلا نمیدونم باک چی هست! اونو دیگه خجالت میشکم از شما بپرسم :redface:
          ---

در مورد ترانزیستور . پس دیگاوسینگ رو دو برابر بگیریم میشه ترانزیستور 700 ولتی گزاشت.
          ترانزیستور 7nc80z چطوره؟ 700 ولتی 6.2 آمپره یا مثلا 5n60c هم حدود 650 هست.
          ---
          با این تفاصیر خازن ورودی هم باید بالاتر از 450 ولت بزاریم درسته؟

بازم ممنون :nerd:

دیدگاه

تا حد زیادی متوجه شدم چی شد.
            دست شما درد نکنه از این همه توضیح :nerd:

در مورد سلف خروجی اصلا نمیدونم باک چی هست! اونو دیگه خجالت میشکم از شما بپرسم :redface:
            ---

در مورد ترانزیستور . پس دیگاوسینگ رو دو برابر بگیریم میشه ترانزیستور 700 ولتی گزاشت.
            ترانزیستور 7nc80z چطوره؟ 700 ولتی 6.2 آمپره یا مثلا 5n60c هم حدود 650 هست.
            ---
            با این تفاصیر خازن ورودی هم باید بالاتر از 450 ولت بزاریم درسته؟

نخسته برادر )) باک سادس. با یه سرچ تو همین تاپیکا و تو نت خیلی قشنگ دستگیرت میشه داستانش چیه. از منابع غیر ایزولس.
            گفتم که دو برابر نگیر. دیود هزارولتی رو تو 900 ولت خوب نیت به کار ببری. چون برق شهر هم که فیکس 300 ولت نیست. تا 350 هم بالا میره. بشه 350 دیگاوسینگ از 1000 هم میره بالاتر. نسبت رو طوری بگیر که دیگاوسینگ از ناحیه خطر خارج بشه. دیگه حداکثر بشه 900 ولت. ماسفت بعد ببین تو همون حداکثر ولتاژ ورودی با نسبتی که به دست اوردی چند ولت روی ماسفتت میفته. فک کنم 700 کافی باشه ولی حساب کنی بهتره.

نه دیگه برادر چرا بزرگتر بزاری. این سوال رو اقای منتظری هم پرسید. جوابی که بهشون دادم رو کامل بخونید.

K.Show

دیدگاه

آقا دستت درد نکنه حسابی
              کاری که من میکنم یه نمونه شماتیک میکشم و میزارم ببینیم خوب هست یا نه.
              آقای منتظری که معلوم نیست کجا رفت
              برای اینکه دستمون راه بیافته یه 12 ولت 6 آمپری فکر کنم خوب باشه.

دیدگاه

آقا دستت درد نکنه حسابی
                ما هستیم در خدمتتون
                من راجع به توپولوژی ها و منابع سوئیچینگ یه تاپیک ساختم که لینکش در امضام وجود داره حتما بخون در مورد باک و ... همه رو کامل توضیح دادم. اگه نگاه کنی بد نیست.
                ما فعلا بریم المان ها رو محاسبه کنیم برمی گردیم ان شا الله. :mrgreen:

sigpic

دیدگاه

آقا دستت درد نکنه حسابی
                  دستمون راه بیفته؟؟؟ ای داد بیداد )))))
                  بکش. منم تا شب فکر نکنم بتونم بیام.

K.Show

دیدگاه

این شماتیک :

اینم صحبت برادران روسی:

که میشه این موارد رو از داخلش در آورد:
                    اولیه :
                    87 دور سیم 35
                    سیم پیچ ریست:
                    130 دور سیم 25 (1.5 برابر)
                    سیم پیچ تغذیه:
                    10 دور سیم 25 (با اضافه کردن یه خروجی 14 ولت به خروجی ها که یادم رفت داخل عکسی که گرفتم بزارم)
                    سیم پیچ خروجی :
                    سه عدد سیم 55 به تعداد 8 دور

اوکیه؟

دیدگاه

بسیار عالی
                      فقط سلف خروجی 10 میلی هانری خیلی زیاد هست حدود 100 میکرو تا 200 میکرو کافی هست.
                      واسه ماسفت هم اگر اسنابر بزاری خیلی بهتر میشه.
                      تو قبل و بعد لاین فیلتر هم یک خازن 100 نانو بزاری خیلی بهتر میشه.

sigpic

دیدگاه

خب از اول هر چی به ذهنم میرسه بگم.
                        وریستور معمولا در اولین طبقه ورودی گزاشته میشه.(قبل از ان تی سی و ای ام ای.) اول فیوز بعد وریستور بعد ان تی سی بعد ای ام ای.
                        اینجا چون نشتی ترانس دیگه خیلی کمه نیازی به مدار کلمپر نیست. میتونید از اسنابر استفاده بکنید که هزینه کمتری داره. ولی کلمپر هم میتونه کار بکنه. ولی محاسباتش با فلایبک متفاوته. چون کلا اسپایک برگشتی از این ترانس خیلی کمتر از فلایبکه.
                        تو خروجی از یک پک دیود سنتر تب استفاده کردی. mbr20100 بزار. اند دیود اول به ترانس. اند دیود دوم به منفی خروجی. سر وسط به سمت چوک. یعنی یک دیود سنتر تب کارتو راه میندازه. نیازی به دو تا دیود جدا نیست.
                        تو توپولوژی های نوع فوروارد دیگه هیچ سری از سیمپیچها به صورت معکوس بسته نمیشه. ولی در نقشه شما اگزیلاری معکوس پیچیده شده.
                        در انواع فوروارد نیاز کمتری به بار دائمی در خروجی داریم. میتونید مقاومت این بار رو خیلی بزرگتر بکنید تا راندمان بالا بره.
                        ----------------------------------
                        و ام ترانس. در فوروارد های یک طرفه(تک سوییچ و دو سوییچ) یه فاصله هوایی خیلی کوچیک گزاشته میشه. اینجا شما میل دادی که خیلی زیاده.(زیاد بشه باعث میشه نشتی ترانس هم زیاد بشه و کلا تلفات اسنابر ها و دیگاوسینگ افزایش پیدا بکنه و اسپایکها هم بزرگتر بشن)
                        این فاصله به دو دلیل گزاشته میشه. دلیل اول این که معمولا هسته ها خیلی دقیق قالب گیری نمیشن. در توپولوژی های یک طرفه مثل این که احتمال به اشباع رفتن هسته زیاده سعی میشه جانب احتیاط همیشه رعایت بشه.
                        ببینید چون هسته ها کلا خیلی دقیق قالب گیری نمیشن ممکنه ده تا ترانس که میپیچیم یکی 0.05 میل فاصله داشته باشه. یکی اصلا نداشته باشه. خب اینطوری وقتی وارد روند تولید ه میشیم اختلاف اونی که اصلا فاصبه نداره با اونی که 0.05 داره خیلی میشه. ترانسها رفتارهای کاملا متفاوتی از خودشون نشون میدن. برای حل این مشکل میان یه فاصله ای خودشون قرار میدن. مثلا 0.1 میل یا 0.15 میل یا مثل اینجا 0.2 میل. اینطوری اونی که هسته ش اصلا فاصله نداره میشه 0.2 میل و اونی که 0.05 داشت میشه 0.25 میل. و میبینیم که اختلاف این دو تا زیاد نیست. اینطوری اختلاف ترانسها در روند تولید خیلی کمتر مشکلساز میشه.
                        دلیل دوم برای گزاشتن فاصله در ترانسهای نوع یک طرفه اینه که به دلیل اینکه احتمال اشباع شدن این هسته ها زیاده باید این هسته ها یکی از دو حالتی که میگم رو داشته باشن. یا اندوکتانس زیادی داشته باشن که خیلی دیر اشباع بشن. یا یه خورده فاصله داشته باشن که با اندوکتانس کمتر هم دیر اشباع بشن. خب اندوکتانس زیاد یعنی سیمپیچ بیشتر و مسلما تلفات مسی بیشتر. پس میایم یه ذره فاصله میزاریم که اندوکتانس رو کم بکنیم و منحنی bh رو بزرگتر بکنیم. این یه ذره فاصله مشکلات کوچیکی ایجاد میکنه که راه حال های ساده ای دارن و قابل گذشتن. مثلا اینکه انرژی ذخیره شده در سلف در هر سیکل افزایش پیدا میکنه. خب یه ذره (یه ذذرررره) سیم دیگاوسینگ رو ذخیم میکنه و دیود دیگاوسینگ رو هم بزرگ میکنه. ولی بررسی که میکنیم میبینیم سیم در مقابل تعداد دوری که ازش کم شد سر به سر شد و سیم بیشتری مصرف نشد. (ضخامت زیاد شد ولی در عوض تعداد دور کم شد) و دیود هم اصلا مشکلساز نیست چون در هر دو صورت جریان از صد یا دویست میلی امپر (در این توان) حداکثر بیشتر نمیشه. پس همون دیودی که میخواستیم واسه حالت قبل استفاده بکنیم رو استفاده میکنیم.
                        --------------------------------------------------
                        خب شما فاصله رو 0.2 در نظر گرفتی. مقدارش رو کمی تغییر بده. مثلا بکنی 0.15 و 0.1 ببین یتعداد دور چه تغییری میکنه. در نظر داشته باش که هرچقدر فاصله هوایی کمتر باشه نشتی کمتر و د رنتیجه اسپایکها کوچکتر میشه. همچنین شوکهایی که به دیود دیگاوسینگ وارد میشه(همونطور که گفتم این دیود چه اتصال باز بشه و چه اتصال کوتاه باعث سوحتن سوییچ میشه پس هر چه شرایط کاریش بهتر باشه بهتره) کمتر میشه. همچنین تلفات اسنابر کمتر میشه و مسلما به دنبالش راندمان بالا میره. این فاصله رو یک بار برای امتحان 0 بکن ببین چه اتفاقی میفته. (اتفاق ناگواری میفته ) بعد انقدری بیارش بالا که ببینی تغییرات زیاد محسوس نیست. مثلا من خودم با یه هسته کوچکتر مقادیر شما رو دادم فاصله رو بیشتر از 0.1 میکردم تفاوت زیادی در تعداد دور سیمها نمیدیدم. در حد هفت هشت ده دور. پس ده دور بیشتر بپیچیم بهتره تا تلفات رو افزایش بدیم. فاصله رو تا میتونی کم کن.

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
                          بسیار عالی
                          فقط سلف خروجی 10 میلی هانری خیلی زیاد هست حدود 100 میکرو تا 200 میکرو کافی هست.
                          واسه ماسفت هم اگر اسنابر بزاری خیلی بهتر میشه.
                          تو قبل و بعد لاین فیلتر هم یک خازن 100 نانو بزاری خیلی بهتر میشه.
                          اقای منتظری تو برنامه نوشته شده. سلف خروجی 70 میکرو هانری. (البته مقدار سلف خروجی در باک رابطه خیلی نزدیکی با امپدانس خروجی و خازن خروجی داره. خازن باید بر اساس امپدانس خروجی و سلف خروجی انتخاب بشه.

K.Show

دیدگاه

سلام
                            من ترانس رو محاسبه کردم با این نرم افزار نتایج زیر رو داد به نظر شما قابل قبول هست؟
                            اولیه 45 دور
                            سیم پیچ ریست 45 دور
                            سیم پیچ اگزیلاری 5 دور
                            سیم پیچ ثانویه برای 24 ولت 5 دور با سلف خروجی بزرگ
                            سیم پیچ پانویه برای 5 ولت 2 دور با سلف خروجی کوچک
                            به نظر من که خوب هست فقط A-Ice Man عزیز شما هم اگه امکان داره یه بار با این شرایط محاسبه کن ببین من اشتباه نکردم. راستی اون مجموعه نرم افزار رو که فرمودید رو هنوز پیدا نکردم راهنمایی کن چی سرچ کنم

sigpic

دیدگاه

رو چه هسته ای برادر محاسبه کردی؟
                              احتمالا من یکی دو روز دیگه یه برد براش بزنم و عملی هم تستش کنم
                              ----
                              یادم نیست! یکی دو صفحه که بری جلو داخل همین انجمن منبع تغذیه گزاشتم

بیا اینه هاش :
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94795.0

دیدگاه

رو چه هسته ای برادر محاسبه کردی؟
                                احتمالا من یکی دو روز دیگه یه برد براش بزنم و عملی هم تستش کنم
                                ----
                                یادم نیست! یکی دو صفحه که بری جلو داخل همین انجمن منبع تغذیه گزاشتم

بیا اینه هاش :
                                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94795.0

با هسته EE55
                                من امروز مدار رو می بندم و تست می کنم.
                                راستی خیلی ممنون و متشکر :redface:

sigpic

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X