اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

{ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

یه سوال

برای دو سوئیچ اگه بخوایم از IR2110 استفاده کنیم ، وضعیت دو سوئیچ چطوریه؟ NOT هم دیگه هستند؟!(سوال کاملا ابتدایی)
    کنترولری نیست که کنترولرش داخل خودش باشه ؟
    در مورد این یکی خیلی راغب نیستم از 3845 استفاده کنم! (دید خریدار اینه که این که مثل همون قبلیاس فقط دو تا قطعه اضافه شده پس شما کاری نکردی!!!! )

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط A-Ice Man
      یه سوال

برای دو سوئیچ اگه بخوایم از IR2110 استفاده کنیم ، وضعیت دو سوئیچ چطوریه؟ NOT هم دیگه هستند؟!(سوال کاملا ابتدایی)
      در مورد این یکی خیلی راغب نیستم از 3845 استفاده کنم! (دید خریدار اینه که این که مثل همون قبلیاس فقط دو تا قطعه اضافه شده پس شما کاری نکردی!!!! )
      آقای وزیری گفت که باید با هم روشن شه
      پس باید ماسفت پایینی رو خود 3845 روشن کنه و یه سیگنال هم از گیت پایینی داد به ورودی های ساید بالایی و از خروجی قسمت های ساید 2110 برای ماسفت بالایی استفاده کرد.
      3845 خیلی خوبه از آی سی های مد ولتاژی خیلی بهتره

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
        خیلی ممنون جناب وزیری
        البته کارت اسکوپ دارم ولی تا 800 ولت بیشتر نمیشه باهاش گرفت تازه رو پراب ضرب در ده :mrgreen:
        بابا خوب میگیره دیگه. اسکوپ من هم تو ضربدر ده میتونه تا 800 رو نشون بده. تازه اگه از نصفه پایینی موج بگذریم. اگر بخوایم سیکل کامل رو ببینیم که میشه 400 ولت.
        حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
        به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

یه سوال

عزیزم مبانای تمایل های ما رغائب شما نیست )))
          اقای منتظری زحمت پاسخ رو کشیدن.

K.Show

دیدگاه

من یه نمونه شماتیک فوروارد دو سوئیچ کشیدم... البته احتمال یاد اشتباه زیاد داره!
            دوستان بی زحمت نظرتون رو بگید
            ممنون
            فایل های پیوست شده

دیدگاه

من یه نمونه شماتیک فوروارد دو سوئیچ کشیدم... البته احتمال یاد اشتباه زیاد داره!
              دوستان بی زحمت نظرتون رو بگید
              ممنون
              اقا مهدی هیچ چی مشخص نیست شماتیک نصفه افتاده :surprised: نصفش نیست اگه می تونی عکس بزار
              راستی یه مطلب مهمی که بهش ببرخوردم این بود که برای قسمت تغذیه گزیلاری محاسبات ترانس باید مثل فلای بک انجام بشه نه فوروارد چون با همون تعداد دور پیچیدم ولی ولتاژ تغذیه کم بود آی سی خوب کار نمی کرد.

sigpic

دیدگاه

چون نقشه بزرگه نمیشه عکس درست ازش گزاشت
                این عکسش:

فایل شماتیک رو هم که با آلتیوم کشیده شده رو هم انچ کردم
                ممنون
                فایل های پیوست شده

دیدگاه

پاسخ : ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئی&

خوب اول نوع سیستم تغذیه گزیلاری باید فلای بک باشه که اینجا فوروارد هست. یعنی نقطه سیم پیچ اگزیلاری باید پایین باشه
                  در خروجی یه دیود سه پایه راحت می تونه کار کنه دیگه نیاز به دو تا دیود نیست.
                  2110 و یا 2113 نمی تونه هر دو خروجی رو با هم روشن و خاموش کنه و با اینکار می سوزه برای روشن و خاموش کردن ماسفت پایینی باید از خود 3845 استفاده کرد. :mrgreen:
                  مقدار مقاومت آر12 هم خیلی کمه 1.2 کیلو !! فکر کنم باید ده برابر بشه :mrgreen:
                  تا اینجاشو من بلد بودم بقیش با جناب وزیری .

sigpic

دیدگاه

منظورد اینجوریس دادا؟اینجوری که یکم ناجوره!

اینم هست که از ترانس پالس استفاده کرده!:

به نظر شما کدوم روش بهتره؟ترانس پالس یا IR ؟! (اصولی تر و کم درد سر تر)

دیدگاه

منظورد اینجوریس دادا؟اینجوری که یکم ناجوره!
                      اینم هست که از ترانس پالس استفاده کرده!:
                      به نظر شما کدوم روش بهتره؟ترانس پالس یا IR ؟! (اصولی تر و کم درد سر تر)
                      بله حالا شد البته باید ورودی LIN ای سی رو هوا باشه و به چیزی وصل نباشه
                      این مدار هم خوبه
                      ترانس پالس بزاری دیگه خیلی راحت تر میشه برای گیت پایینی که مستقیم وصل میشه و برای گیت بالای از یک ترانس پالس استفاده میشه کرد. دردسر تغذیه آی سی و ... هم نداره
                      من دارم اون مداری که گفتم رو طراحی می کنم.
                      برای تغذیه آی سی به نظرت از ترانس 50 هرتز استفاده کنم و یا از یک مدار سوئیچینگ آماده . تازه میشه ال ای دی درایور هم بزارم oo: :mrgreen: :biggrin: :wow:
                      این مداری که ساختم قسمت تغذیه گزیلاریش خیلی اذیت می کنه
                      دیوتی سایکل کم میشه ولتاژ رفرنس ای سی کم میشه بعد الکی ولتاژ خروجی میره بالا بعد وقتی جریان می کشم دیوتی سایکل زیاد میشه و ولتاژ این هم زیاد میشه و ای سی می سوزه :eek: یعنی داستانی داره حالا قصد دارم تغذیه ای سی رو کلا جدا بدم . نظرت ؟

sigpic

دیدگاه

بله حالا شد البته باید ورودی LIN ای سی رو هوا باشه و به چیزی وصل نباشه
                        این مدار هم خوبه
                        ترانس پالس بزاری دیگه خیلی راحت تر میشه برای گیت پایینی که مستقیم وصل میشه و برای گیت بالای از یک ترانس پالس استفاده میشه کرد. دردسر تغذیه آی سی و ... هم نداره
                        من دارم اون مداری که گفتم رو طراحی می کنم.
                        برای تغذیه آی سی به نظرت از ترانس 50 هرتز استفاده کنم و یا از یک مدار سوئیچینگ آماده . تازه میشه ال ای دی درایور هم بزارم oo: :mrgreen: :biggrin: :wow:
                        این مداری که ساختم قسمت تغذیه گزیلاریش خیلی اذیت می کنه
                        دیوتی سایکل کم میشه ولتاژ رفرنس ای سی کم میشه بعد الکی ولتاژ خروجی میره بالا بعد وقتی جریان می کشم دیوتی سایکل زیاد میشه و ولتاژ این هم زیاد میشه و ای سی می سوزه :eek: یعنی داستانی داره حالا قصد دارم تغذیه ای سی رو کلا جدا بدم . نظرت ؟
                        oo:
                        میخوام یه جوری این رو نزارم! ترانس پالس رو هم باید سرچ کنم و در موردش یکم تحقیق کنم چون چیزی در موردش بلد نیستم
                        الان دارم روی تاریخ شمسی به میلادی کار میکنم!!!!نیم ساعت دیگه هم باید روی یه برنامه PLC کار کنم!!!!(چقدر همه کار بهم میاد! )

دیدگاه

ترانس پالس زیاد درد سر نداره مخصوصا این آماده هاش :mrgreen:

سلام
                          جناب وزیری
                          من تصمیم گرفتم چون دو تا خروجی دارم از دو تا ای سی استفاده کنم.
                          یعنی کلا دو تا فوروارد جدا ولی روی یک برد
                          می خوام برای تغذیه هم یه ترانس کوچولو بزارم تا از شر سیم پیچ گزیلاری خلاص شم خیلی اذیت می کنه وقتی جریان زیاد می کشی ولتاژ گزیلاری میره بالا و آی سی می سوزه وقتی هم که بی باره ولتاژ تغذیه اش کم میشه و بعد ولتاژ رفرنس خودش هم کم میشه :angry:
                          و بعد میشه از یک پل دیود و لاین فیلتر و خازن صافی مشترک استفاده کنم ؟؟؟؟
                          یعنی یه خازن صافی بزرگ بزارم برای هر دو
                          بعد مشکلی تو قسمت دی سی لینک پیش نمیاد ؟؟؟
                          به نظر شما به جای سیم پیچ اگزیلاری از ترانس 50 هرتز کوچولو استفاده کنم یا یه مدار سوئیچینگ آماده بزارم و یا حتی از این ال ای دی درایور های ارزون که 12 ولت 1 آمپر میده استفاده کنم :mrgreen: درایور پاور ال ای دی ده وات :biggrin:

sigpic

دیدگاه

خب اقا ما دیر رسیدیم کلی حرفیدین!!
                            از پست 65 شروع میکنم جواب میدم. اون شماتیک رو من نزاشتم. نکنه اسم ice man هم مهدیه؟؟؟ بعدشم اقا ناصر گاهی ما تو متابع فلایبک هم اگزیلاری رو فوروارد میگیریم. اینجا که جای خود داره. انرژی داخل ترانس خیلی کمه. در دیوتی سایکل کم اصلا تقریبا انرژی وجود نداره. پس اگزیلاری فلایبک منطقی نیست. شکا در حالت فوروارد اگر دیدی ولتاژت کمه باید تعداد دورت رو زیاد کنی. اگزیلاری فلایبک وقتی انرژی ذخیره شده خیلی کمه مشکلساز میشه.
                            پ 66 اقای ice man عزیز. اون زمینی که وصلش کردی به درین پایینی باید وصل بشه به سورس بالایی. اینجوری حتما سوییچ خواهد ترکید. در ضمن اگر از دیود خاموشساز سریع استفاده میکنید در گیت باید یک مقاومت کوچکتر با دیود سری بکنید. یا یک مقاومت با خود گیت سری بکنید. اینطوری که شما کشیدید خاموشسازی به حالت فورس انجام میشه و ممکنه به سوییچ یا 2110 اسیب بزنه.
                            پ 67. 2110 به تنهایی میتونه هر دو سوییچ رو روشن و خاموش بکنه. خدا بگم چی بشی یه ساعته دارم رو کاغذ خطخطی میکنم متوجه استدلالت بشم نفهمیدم را میگی نمیشه. خازن هایساید بعد از اولین پالس توسط دیود پایینیش شارژ میشه.(حین تخلیه ترانس دیود روشن میشه) جدا بدید اثر مایلری سوییچ پایینی وارد 2110 میشه و ممکنه یه وقت باعث بد شکل شدن شکل هایساید بشه. همیشه باعث خرابی نمیشه ولی عدم همخواتی زمانی سیگنالها (2110 یه تاخیر به هایساید میده که در لوساید اعمال نشده) میتونه در شرایط بد بار باعث سوخت و سوز بشه.
                            پ68. ترانس پالس مزایایی داره و معایبی. تو منابعی که قراره توشون گاهی دیودتی سایکل تا 0.5 درصد هم پایین بیاد توصیه نمیه چون سوییچ رو میتونه وارد ناحیه خطی بکنه. در عوض ایزولاسیون معرکه ای داره. خروجش منفجر هم بشه کنترولر اسیب نمیبینه. من برای راهاندازیش همیشه از tc4428 استفاده میکنم.
                            پ69. اگر قراره از ترانس پالس استفاده بشه پس چرا مزیتی که داره رو از خودتون میگیرید. پایینی رو هم از ترانس پالس بدید دیگه. چرا پایینی رو مستقیم وصل میکنید؟؟ من خودم برای تغذیه مدارهایی که میسازم و توان و ولتاژ و جریان متغیر زیادی دارن تغذیه جدا میزارم. ولی شما تو حالت فوروارد میموندی و با زیاد کردن تعداد دور ولتاژ رو بالا میبردی کارت راه میفتاد.
                            پ70. ترانس پالس طراحیش خیلی راحته. اکسلنت ایت (همون که منابع فول و هالف بریدج و پوشپول طراحی میکرد) رو باز کن. از دو تا توپولوژی برای ترانس پالس میتونی استفاده بکنی. فولبریدج و پوشپول. ولتاژ ورودی تو بده مثلا 12 ولت. (هر چی که واقعا داری میدی) خروجی رو هم مشخص کن فرکانس و .... جریان رو هم حدود 0.5 امپر هم بگیری بسه. با یه هسته کوچیک حساب کن. میشه ترانس پالس. دقیقا ترانس پالس یه ترانس نوع فوروارده.

K.Show

دیدگاه

ترانس پالس زیاد درد سر نداره مخصوصا این آماده هاش :mrgreen:

سلام
                              جناب وزیری
                              من تصمیم گرفتم چون دو تا خروجی دارم از دو تا ای سی استفاده کنم.
                              یعنی کلا دو تا فوروارد جدا ولی روی یک برد
                              می خوام برای تغذیه هم یه ترانس کوچولو بزارم تا از شر سیم پیچ گزیلاری خلاص شم خیلی اذیت می کنه وقتی جریان زیاد می کشی ولتاژ گزیلاری میره بالا و آی سی می سوزه وقتی هم که بی باره ولتاژ تغذیه اش کم میشه و بعد ولتاژ رفرنس خودش هم کم میشه :angry:
                              و بعد میشه از یک پل دیود و لاین فیلتر و خازن صافی مشترک استفاده کنم ؟؟؟؟
                              یعنی یه خازن صافی بزرگ بزارم برای هر دو
                              بعد مشکلی تو قسمت دی سی لینک پیش نمیاد ؟؟؟
                              به نظر شما به جای سیم پیچ اگزیلاری از ترانس 50 هرتز کوچولو استفاده کنم یا یه مدار سوئیچینگ آماده بزارم و یا حتی از این ال ای دی درایور های ارزون که 12 ولت 1 آمپر میده استفاده کنم :mrgreen: درایور پاور ال ای دی ده وات :biggrin:
                              بله قبلا هم گفته بودم تو یک خط رگولاسیون افتضاحی به دست میاری. مشکل اگزیلاری رو تو پست قبل گفتم چیکار کنی. راه حلی که استفاده کردی اصلا مناسب نبوده. بله میشه کلا دی سی لینک رو مشترک استفاده بکنی. هیچ مشکلی پیش نمیاد. فرقی نداره از چی استفاده میکنی. تغذیه استندباید همیشه ظریب اطمینان بیشتری نسبت به اگزیلاری داره. منابع توان بالا و گرون قیمت همیشه تغذیه استندبای دارن. هر کدوم که میتونی خوب و با دوامش رو پیدا کنی استفاده کن.

K.Show

دیدگاه

ممنون جناب وزیری
                                بله اسم جناب A ICE MAN هم مهدی است :mrgreen:
                                من با 2113 تست کردم وقتی همزمان هر دو ورودی رو فعال می کنم کلا ای سی خوب کار نمی کنه یا به کما میره :mrgreen: و فکر نکنم برای سوئیچ همزمان مناسب باشه و من هم ترانس پالس رو پیشنهاد می کنم
                                برای مدار خودمم یه تغذیه جدا می زارم و خلاص . هم ترانس پیچی راحت میشه هم مشکلات دیگه رو نخواهم داشت .
                                این هم از مدار جدید بنده (خوبه ؟ ):

sigpic

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X