اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : همه چیز درباره المان های خنک کننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

راستی یادم رفت بگم که چند روز پیش رفتم دنبال یک المان TEC بدرد بخور
    خلاصه رفتم تمام مغازه های الکترونیکی رو زیر و رو کردم
    هرچی نگاه کردم دیدم نببابا همه از این معمولی ها دارن که 4*4سانت هست و مشخصاتشم TEC1-12706 بود.
    یکی میداد 10تومن یکی هم میداد 15تومن و...... :angry:
    واسه خرید اینترنتی رفتم توی سایت ها مثل جهان کیت و غیره...... هیچ کس سفارش نمی گرفت .انگار به خاطر دلار گرون شده بود.
    هیچی با نا امیدی برگشتم توی خیابون و توی یکی از مغازه های سعدی پیداش کردم oo: ....
    اونم قوی ترین مدلی که حتی توی سایت ها ندیدم بفروشن !
    المان TEC توی ایران چند مدل پیدا میشه از جمله : 04 و 06 و 08 که 08به زور پیدا میشه حالا فکر کنید من نه 08 یا 10 ,بلکه 12 رو پیدا کردم :eek:
    اصلا باور نکردنی نبود برام . یک TEC دوازده آمپری با اندازه 5*5 سانتی متر!!!! ( TEC1-12712 )
    قیمتش هم یخورده زیاد بود .
    35هزار تومن بود .خریدمش و اومدم خونه و روی واترکولینگم بستمش

اینم تصاوبر المانم

اینم روی واتر کولینک

برای تغذیه اون هم از پاور معروف ( طلایی دوفن ) کامپیوتر استفاده کردم
    اما پاور کم می آورد !!!! 6آمپر بیشتر نمیداد!!!
    سیم زرد و مشکی اون حسابی داغ میشه . حتی سیم مولتی مترم که 10آمپر رو ساپورت میکنه برای اندازه گرفتن 6آمپر جریان داغ میکرد.
    اما با همین نصف جریانی که میکشه بد جوری سرد میکنه!!!!!
    سرد که هیچی ....منجمد میکنه توی 3سوت....1---2---

اینم برفکش توی نیم ساعت

اینم نمای دیگه

اگه مورد توجهتون قرار بگیره من تصاویر خیلی بهتری از برفک زدنش برتون میزارم
    هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

پاسخ : همه چیز درباره المان های خنک کننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

خیلی عالی شده :applause: :applause:
      یه کم در مورد اینکه چه کاربرد هایی هم داره صحبت میکنید؟(البته به جز خنک کردن پردازنده ها که قبلا اشاره کردید)
      اینکه مثلا شما 72 وات انرژی بهش دادید اینم 72ژول رو در هر ثانیه از این ور به اونور منتقل میکنه یا جور دیگه حساب باید کرد؟
      [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
        خیلی عالی شده :applause: :applause:
        یه کم در مورد اینکه چه کاربرد هایی هم داره صحبت میکنید؟(البته به جز خنک کردن پردازنده ها که قبلا اشاره کردید)
        اینکه مثلا شما 72 وات انرژی بهش دادید اینم 72ژول رو در هر ثانیه از این ور به اونور منتقل میکنه یا جور دیگه حساب باید کرد؟
        کوچیک همه دوستای عزیزمم هستم که اینقدر لطف دارند ^^
        کاربرد های زیادی داره
        -ساخت یخچال با سرمای فوری برای ماشین
        -استفاده برای آب سرد کن
        -استفاده برای آب گرم کن
        -استفاده برای یخ ساز
        -استفاده برای کولر
        -استفاده برای خنک کننده واسه پردازنده ها و آیسی های پر اتلاف گرمایی
        -خلاصه استفاده برای خنک کردن انواع چیزایی که به خنک شدن نیاز دارن
        البته برای من فعلا حکم سرگرمی رو داره

و جواب سوال آخر شما هم اینکه : درسته حدود 70وات داره کار میکنه اما تا 180 وات قدرت داره !!!
        یعنی حداکثر ولتاژ -15ولت- با حداکثر جریان -12آمپر- =180وات خروجی
        شما فکرش رو بکنید با اون منفی چهل درجه سرما تولید میکنم که توی کمتر از 10ثانیه آب رو ی خودش رو منجمد میکنه

دستم خیس بود زدم بهش
        یهو درجا انگشتم چسبید :surprised:
        هرچی کشیدم کنده نشد و دستم داشت بی هس میشد :cry2:
        زود دستگاه رو خاموش کردم و انگشتم رو نجات دادم
        شاید باور نکنید اما امکان نداره بتونید حتی تا 20ثانیه اول که داره سرد میشه دستتون رو روش نگه دارید!
        هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

چند تا تصویر دیگه هم از عملکرد مدار میزارم :wow:
          یک هیدسینگ خورشیدی رو باهش فریز کردم
          این نمای کل دستگاه

این هم هیدسینگ خورشیدی قبل از انجماد

دقایقی پس از روشن کردن دستگاه

اینم دقایقی دیگر پس از گذشت دقایق گذشته قبلی

و اینک حاصل دست رنج

نمای کناری

به نظرم اگه همین رو داخل کلمن بزاریم ,یک یخچالی یا فریزری از آب دربیاد :agree: :nerd:

راستی اگه از این تصاویر و خوشتون اومده باشه براتون فیلمش رو هم پلود میکنم و میزارم

\|/_\/_

دیدگاه

:applause: خیلی عالی از آب در اومده. :applause:
            راستی از چه پمپی برای واتر کولینگ استفاده کردید؟
            اگه جای هیت سینک یه فلزی بزارید که ظرفیت گرمایی اون معلوم باشه و دماش رو هم اندازه بگیرید میشه خیلی دقیق تر محاسبه های مربوط به توان و بازده رو انجام داد.
            به نظر من الان این سیستم یه مشکل داره و اون اینه که صفحه یا هیت سینک اون یخ میزنه. همون طور هم که میدونید یخ عایق هستش و بعد از یخ زدن انرژی فقط صرف گرم کردن آب خنک کننده میشه.اگر یه فکری برای این موضوع بشه دماهای منفی و کولر رو هم میشه باهاش ساخت.

دیدگاه

:applause: خیلی عالی از آب در اومده. :applause:
              راستی از چه پمپی برای واتر کولینگ استفاده کردید؟
              اگه جای هیت سینک یه فلزی بزارید که ظرفیت گرمایی اون معلوم باشه و دماش رو هم اندازه بگیرید میشه خیلی دقیق تر محاسبه های مربوط به توان و بازده رو انجام داد.
              به نظر من الان این سیستم یه مشکل داره و اون اینه که صفحه یا هیت سینک اون یخ میزنه. همون طور هم که میدونید یخ عایق هستش و بعد از یخ زدن انرژی فقط صرف گرم کردن آب خنک کننده میشه.اگر یه فکری برای این موضوع بشه دماهای منفی و کولر رو هم میشه باهاش ساخت.
              مرسی شاهین جان .شرمنده میکنی
              در صفحات 2یا سه توضیح داده بودم و عکس هایی هم از پمپش گذاشته بودم ولی عکس هاش پاک شده و یکی مونده که دوباره میزارم ببین

پمپ آب آکواریم هست

دماسنج هم که ساختم .فقط باید پیداش کنم .تا دمای 50- درجه رو اندازه میگیره .
              اون هم مشگلی نداره و یخ هم به خاطر خودم ایجاد شد :redface:.
              آخه یک لحضه دستگاه خاموش شد و برفک ها آب شد و وقتی روشنش کردم یخ زد :cry:

حالا فیلمش هم پلود میکنم تا نیم ساعت دیگه میزارم ببینید.
              راستی از اینکه با علاقه و دقت این مطالب رو دنبال میکنید خیلی خوشحالم و از همه ممنونم

\|/_\/_

دیدگاه

کارت ایول داره داش مهران :biggrin:
                من امروز کل وقتم رو گذاشتم رو سیستم واتر وارمینگ و به هیچ کاری نرسیدم (آبگرمکن گرامی سوراخ شده بود!!)
                :biggrin:

در صورتی که سیال بر روی سطح سرد جریان داشته باشه به راحتی میشه انواع و اقسام وسایل رو باهاش ساخت. نمونش آبسردکن کنار خیابون! اون برفک زدن و یا یخ زدن تنها به این دلیله که سطح خنک شونده کوچیک هست و سرما در یک نقطه باقی میمونه. به راحتی میشه با یه سیستم کنترل دما هزار جور کار ازش کشید :biggrin:
                راستی جریان رو اندازه گرفتی ببینی چقدره؟
                درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                بدرود . . .

دیدگاه

سلام
                  خیلی خیلی جالبه :wow: :wow:
                  یعنی اینا تا 6امپر رو میکشه اگر بهش 1 امپر بدی چی میشه ؟
                  من یه پاور کامپیوتر دارم که روش نوشته تا 15 امپرو رو میده ولی وقتی بهش یه لامپ وصل می کنم نورش کمه ولی بهش که یه وسیله کامپیوتر مثل هارد رو وصل می کنم امپر و برقش بیشتر میشه چی کارش کنم میشه حداکثر امپر رو گرفت ؟ سیم هاش هم که به هم وصل می کنم یه صدایی میده دیگه هم برق نمی ده :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan m
                    سلام
                    خیلی خیلی جالبه :wow: :wow:
                    نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                    کارت ایول داره داش مهران :biggrin:
                    من امروز کل وقتم رو گذاشتم رو سیستم واتر وارمینگ و به هیچ کاری نرسیدم (آبگرمکن گرامی سوراخ شده بود!!)
                    :biggrin:

اول از همه ,از شما تشکر میکنم و ممنونم .از همه هم دوباره به خاطر این لطفتون سپاسگذاری میکنم :cry2:

نوشته اصلی توسط erfan m
                    یعنی اینا تا 6امپر رو میکشه اگر بهش 1 امپر بدی چی میشه ؟
                    من یه پاور کامپیوتر دارم که روش نوشته تا 15 امپرو رو میده ولی وقتی بهش یه لامپ وصل می کنم نورش کمه ولی بهش که یه وسیله کامپیوتر مثل هارد رو وصل می کنم امپر و برقش بیشتر میشه چی کارش کنم میشه حداکثر امپر رو گرفت ؟ سیم هاش هم که به هم وصل می کنم یه صدایی میده دیگه هم برق نمی ده :cry2:
                    نه این تا 12 آمپر میکشه ولی پاور کامپیوترم کم میاره
                    اون پاور شما هم در برابر اظافه بار یا اتصال کوتاه محافظت شدس و ولتاژ رو قطع میکنه

در صورتی که سیال بر روی سطح سرد جریان داشته باشه به راحتی میشه انواع و اقسام وسایل رو باهاش ساخت. نمونش آبسردکن کنار خیابون! اون برفک زدن و یا یخ زدن تنها به این دلیله که سطح خنک شونده کوچیک هست و سرما در یک نقطه باقی میمونه. به راحتی میشه با یه سیستم کنترل دما هزار جور کار ازش کشید :biggrin:
                    راستی جریان رو اندازه گرفتی ببینی چقدره؟
                    این سیستم اصلا باریک یا گشاد ,پهن یا نازک نمیشناسه
                    هرچی بزاری روش به سرعت منجمدش میکنه :evil:
                    خودتون توی این تصاویر مشاهده کنید

این به افتخار ECA

و نمایی دیگه

این هم مدلی دیگه

و همچنین این

یکی دیگه هم هست

اینم موند

اینم نشون میدم تا قدرت واقعیش رو ببینید( ببخشید هیدسینگ پهن تر نداشتم )

50دقیقه بعدش

و بازم هست

اینم زاویه دیگش

و ساعتی بعد...

و همچنین...

اینم زمانی هست که دیگه بهش رحم کردم و خواستم خواموشش کنم

حالا نظرتون راجب اینا چیه...........!
                    خیلی حال میده ...هرچی به چشم بخوره رو باهش فریز میکنم :twisted:
                    راستی.....فیلمش هم گرفتم 200مگابایت شد!
                    کانورتش کردم به یک درجه کیفی خوب .....شد 15مگابایت
                    پلود میکنم ببینین و لذت ببرید .اگه هم حجم کمتری دوست دارید بگید درستش کنم ولی کیفیتشم کمتر میشه
                    موفق باشیــــــــــد................

\|/_\/_

دیدگاه

آقای چمنی کارتون خیلی جالبه .
                      در پستی هم که درخواست پلود دوباره عکس کرده بودید باید عرض کنم که اون عکس من در مقابل تصاویر شما حرفی برای گفتن نداره

یک توضیحی هم بدهم این tecها فقط وقتی نیاز به خنک کنندگی در ابعاد کوچیک و ارزان داریم استفاده داره و اصلا برای ساختن یخچال های تجاری مناسب نیست در سایت ویکی پدیا نوشته بازده این ماژولها بین 5تا10 درصده.در حالی که سیستم کمپرسوری بازدهی 40تا 60 درصدی داره

کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                      ولتر

دیدگاه

خیلی وسوسه کننده هست :applause:
                        اینجوری پیش بره هوای مایع هم تا چند روز دیگه تولید میکنید
                        جریانی که مصرف میکنه ثابت هست یا با گذشت زمان کمتر میشه؟ اگه ولتاژ و جریانی که موقع کار داره رو هم بزارید عالی میشه.
                        اگه جای هیت سینک یه مقدار آب بریزید و دما رو هم اندازه بگیرید میشه مقدار انرژی که جابجا میکنه رو فهمید.(البته با تقریب..) خیلی این مساله برام جالبه! :mrgreen:
                        واسه من خیلی عجیبه چطور پاور کامپیوتر کم میاره!! مگه چند وات هستش؟!؟! من 50 % بیشتر از جریان اسمی از بدبخت کشیدم بیچاره باز کار میکرد. البته افت ولتاژ هم داشت!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
                          ا
                          این سیستم اصلا باریک یا گشاد ,پهن یا نازک نمیشناسه
                          هرچی بزاری روش به سرعت منجمدش میکنه :evil:
                          در یخچال فریزر ، قسمت سرد کننده رو در یک محفظه(محوطه) قرار داده و از طریق فن باد سرد از این قسمت به بقیه جاها تزریق میشه. برای جلوگیری از برفک زدن از یک سیم المنت که درون یک لوله شیشه ای قرار داده شده و با چسب اکواریوم دو سرش عایق بندی شده ( با برق220 ولت )استفاده میشه (به راحتی قابل ساخته) به این صورت که هر یک ساعت حدود یکی دو دقیقه هیتر روشن شده وبرفکها رو آب میکنه و از طریق سوراخی به بیرون میره. برای تایمر هیتر هم به فکر میکرو نیافتین چون یک تایمر مکانیکی مخصوص اینکار بنام تایمر دیفراست defrost با عمر طولانی وجود داره که شامل یک موتور بسیار کوچک 220 ولت است که هر ساعت یک دور زده و چند دقیقه ای رله خروجی هیترو وصل میکنه. این هیتر اگر در فریزر خراب بشه پس از یکی دو روز محفظه سرمایش از یخ پر شده و مسیر هوای سرد بسته خواهد شد.برای مصارف غیر استاندارد میزان بهینه گرمای هیتر (طول سیم المنت)با توجه به تایمر انتخاب شده با روش ازمون وخطا میتوان پیدا کرد. در برخی یخچالها ممکنه یک دیود با سیم المنت سری بشه که احتمالا بخاطر 110 ولت بودن رله تایمر دیفراسته.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
                            آقای چمنی کارتون خیلی جالبه .
                            در پستی هم که درخواست پلود دوباره عکس کرده بودید باید عرض کنم که اون عکس من در مقابل تصاویر شما حرفی برای گفتن نداره
                            مرسی دوست عزیز @};-
                            هرچی باشه دستگاهی هم که شما ساختیت روش زحمت و هزینه براتون داشته.
                            و همین زحمت شما برام ارزشمنده
                            پس دلیی نیست که از گذاشتن دوباره عکس مدارتون شرمنده باشید .لطف کنین و بزارید

نوشته اصلی توسط deremel400
                            یک توضیحی هم بدهم این tecها فقط وقتی نیاز به خنک کنندگی در ابعاد کوچیک و ارزان داریم استفاده داره و اصلا برای ساختن یخچال های تجاری مناسب نیست در سایت ویکی پدیا نوشته بازده این ماژولها بین 5تا10 درصده.در حالی که سیستم کمپرسوری بازدهی 40تا 60 درصدی داره
                            برای یخچال تجاری که به نظر من هم بی فایدست
                            اما برای یخچال فوری مثل ماشین برای استفاده شخصی فکر میکنم چیز خوبی باشه :rolleyes:
                            سیستم های کمپرسوری رو نمیشه به دلخواه هر زمانی خاموش و روشن کرد .یا حتی به راحتی جابجا کرد
                            چون به سرعت خراب میشن و میسوزند و بسیار هزینه بر خواهند بود
                            اما tec اینجوری نیست .
                            در هر صورت ممنون

\|/_\/_

دیدگاه

خیلی وسوسه کننده هست :applause:
                              اینجوری پیش بره هوای مایع هم تا چند روز دیگه تولید میکنید
                              جریانی که مصرف میکنه ثابت هست یا با گذشت زمان کمتر میشه؟ اگه ولتاژ و جریانی که موقع کار داره رو هم بزارید عالی میشه.
                              اگه جای هیت سینک یه مقدار آب بریزید و دما رو هم اندازه بگیرید میشه مقدار انرژی که جابجا میکنه رو فهمید.(البته با تقریب..) خیلی این مساله برام جالبه! :mrgreen:
                              واسه من خیلی عجیبه چطور پاور کامپیوتر کم میاره!! مگه چند وات هستش؟!؟! من 50 % بیشتر از جریان اسمی از بدبخت کشیدم بیچاره باز کار میکرد. البته افت ولتاژ هم داشت!!!
                              جریانش ثابت هست 6012mA میکشه
                              ولتاژش هم که تقریبا 11.23ولت بود

یخ زدن آب که هیچی ,مایع رادیاتور رو ریختم روش . هر قطره تا 6ثانیه یخ میزد !

پاورم نوشته تا 20آمپر 12ولتش میده . سیمش داغ میکنه !
                              برای همین از 2تا سیم زرد با 2تا سیم مشکی استفاده کردم ولی بازم گرم میشه

همینطور که قبلا گفتم تصورش رو بکنید که سیم مولتی مترم هم داغ شد !
                              اگه یک زمانی فرصت بشه باتری اسیدی آمپر بالا بهش وصل میکنم اونوقت قدرت واقعیش رو بهم نشون میده :twisted:

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan m
                                منم به هوس انداختی یکی بخرم :mrgreen: برای خریدش به چه نکاتی باید توجه کنم ارزون هم باشه :mrgreen:
                                نکته مهمش اینه که اگه برای فریز کردن میخای حداقل جریان 6آمپری (نامی) باشه
                                در پاسخ های قبل توضیحات کاملی دادم

ارزونیش هم نمیتونم تضمین کنم.هرکسی یه قیمتی میده ! سایتی هم ندیدم بفروشه
                                در کل باید یکم مغازه های الکترونیکی رو بگردی تا اونی که میخوای رو پیدا کنی.
                                اگه برات اهمیت داشته باشه دیگه نباید فکر قیمتشم بکنی

راستی اینترنتم فعلا تا چند ساعتی قطع میشه
                                من آخر شب میام سر میزنم و همچنین فیلم هم در اختیارتون میزارم.
                                موفق باشد .......

\|/_\/_

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X