اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

سلام.....
    اگه هدف از این تاپیک اینه که تصمیم بگیرین سمت کدوم میکرو برای یادگیری برین
    به نظر سمت همشون برید :eek: :eek:
    به نظر من مسئله اصلی توی کار با میکروکنترلرها اینه که شما چه انتظاری از میکروتون دارید و بر اساس اون نوع میکرو و شرکت سازنده رو انتخاب کنید و برای یاد گیری به عنوان مثال میگم شما اصول کلی مثلا تایمر رو بدونید دیگه تایمر ایکسمگا و ارم و dsp نداره فقط اسم رجیسترها با هم متفاوته و حالا چندتا اپشنم کمتر یا بیشتر داره وگرنه اصول کلی یکی هستش بنابراین به نظر من بهترکه با همشون کار کنید و یاد بگیرید که تو پروژههای مختلف دستتون باز باشه و حق انتخابهای بیشتری داشته باشید
    البته نظر منه.... :biggrin: :biggrin:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,10159.0.html
    Engineering is the art of making what you want from things you can get.
    اموزش DSP ...........................
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=29824.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=32324.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بعد هر سختی آسانی نیز هست
      با این نوشته ها فقط مارو در دو راهی قرار دادید الان ما باید کدوم رو یاد بگیریم اگر قصد داشته باشیم با مگا 16 و 32 خداحافظی کنیم
      کدوم راحتتره
      در ضمن اون افرادی که میان میگند نمیدونم فلان قطعه ارزونتره باید بگم که شاید ورودی و خروجی های کمی داره ورودی و خروجی ها تاثیر زیادی توی قیمت داره . شما اگه تونستید یک میکرو با تعداد ورودی و خروجی های مثلا 32 پایه پیدا کنید که هم قیمت مگا 16 باشه . عمرا که بتونید پیدا کنید . نمی تونید توی ارم ها یک چنین چیزی پیدا کنید .
      از طرفی هم شما به هیچ وجه نمی تونید توی سری مگا ها فرکانس بالا تر از 32 مگا پیدا کنید . بیشترینشون همین ایکس مگا می باشد . ولی فرکانس کاری زیاد تاثیری توی قیمت نداره .
      نیاز کاربر مهمه .

خلاصه مدت زیادی است که موندم برم به سمت ارم یا ایکسمگا :eek:
      اما ارم هم منو گیج کرد آخه چند نوعه بعضی ها میگن فقط نوع ال پی سی شو برو . و به سمت سری at91 نرو :mrgreen: این در صوتیه که من کتاب at91 رو تهیه کرده ام .
      دوست عزیز زمینه کاربرد و پروژه هدف عامل اصلی انتخاب است
      مثلاً در تولید برد کنترل یک یخچال با تیراژ مثلاً 5000 عدد در ماه که براحتی با یک عدد ATMEGA8 و چند خط برنامه نویسی در کدویژن یا اصلاً بسکام قابل پیاده سازی است
      آیا توجیهی دارد که از ARM استفاده کنیم ؟
      در حالی که کاملاً به AVR مسلط هستیم و زیر و بم آن را میدانیم و قیمت چندانی هم ندارد و براحتی در دسترس است !
      بسیاری از دوستان در مد دانشجویی و hobby یا حداکثر نمونه کاری هستند و تحلیل هایشان بر مبنای همین زمینه ها و شور و اشتیاق جوانی و یادگیری و بروز بودن و ... است
      در حالی که در صنعت و تولید هزاران هزار محصول و پروژه وجود دارد
      که با همین MEGA8 بدبخت و فلک زده 8 بیتی که چه عرض کنم با AT89C2051 به نظر خیلی ها فسیل هم قابل پیاده سازی و تولید انبوه و فروش و رسیدن به سود دهی است

شما باید مبنا را بر یادگیری اصول و ارکان طراحی و استفاده از سخت افزار و برنامه نویسی بگذارید وقتی شما می توانید به صورت اصولی و حرفه ای با زبان سی برنامه بنویسید
      مدتی وقت گذاشتن و یادگیری سخت افزار و رجیسترهای یک میکروکنترلر دیگر کار چندان سخت و دشواری نمی باشد
      پس مبنای یادگیری خود را بر میکروکنترلری بگذارید که شروع آن و یادگیری آن برای شما ساده ، آسان و جذاب است و سرعت پیشرفت بالاتری دارید
      و نفرات مسلط بر آن و منابع یادگیری آن حتی منابع فارسی بیشتری در کنار شما هستند

دیدگاه

با ایکس مگا کار ما راه می افتد..
        کامپایلر رایگان با کلی کد و کتابخانه رایگان دارد..
        آموزش های فراوان دارد..
        نمونه کد های فوق العاده راهگشا..
        فرصت مطالعه یک میکرو جدید را نداریم..
        مثل اقیانوس به عمق 30 سانت نشویم بهتر است..
        فاکتور درآمد برای ما متعهل ها اهمیت بیشتری دارد..
        کارهای صنعتی ایران با مگا و نهایتا با ایکس مگا انجام میشود..
        در تیراژ بالا با توجه به سود بالای الکترونیک تفاوت چندانی احساس نمیشود..
        شما مطمئن باشید اگر نیاز مبرم به میکرویی مانند اس تی ام در بازار کنونی بود همه کوچ میکردند(لابد نیازی نیست که کوچ نمیکنند)
        تنها مورد استفاده آرم سیستم های اچ ام آی یا سیستم های ریل تایم است که با وجود بورد های آماده لینوکسی کسی به سراغ طراحی مدارات فرکانس بالا نمیرود
        نمونش یک عدد رسبپری پای که برای یک سیستم اچ ام ای استفاده کردم و قیمتش 160 تومن
        و دلیل آخر
        حسی که با در دست گرفتن یک ایکس مگا به من دست میدهد با صد عدد اس تی ام دست نمیدهد

دیدگاه

این بحث که کدوم میکرو بهتره،هیچوقت راه بجایی نمی بره ومثل بحث بیسیک و سی هستش که یه عده میگن این خوبه و اون بد ولی خیلیهاشون اگر بپرسی چرا ؟جواب بدرد بخوری نمی تونن بدن،
          St avr xmega nxp رو هیچکدومشو ما نساختیم
          ما فقط استفاده کننده هستیم
          پس هرکی با هرچی که بنظرش بهتره بایستی کار کنه
          تو ایران قیمت قطعات منطقی نیست و زیاد ربطی به پشنهای میکرو نداره
          هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

نوشته اصلی توسط طراح
            قضاوت در مورد دلیل استفاده از یک میکروکنترلر بر اساس نسبت قیمت و امکانات آن بیشتر از منظر کارهای موردی و تکی و پروژه ای می تواند موجه باشد. اما فاکتورهای دیگری در این رابطه وجود دارد که در فعالیت های تولیدی و با سرمایه گذاری در مقیاس بالا خود را نشان می دهد که در این شرایط بحث چند هزار تومان کمتر و بیشتر برای قیمت یک میکروکنترلر ممکن است اصلا مهم نباشد. در یک فعالیت تولیدی بر اساس یک میکروکنترلر مشخص ممکن است میلیون ها تومان مدارچاپی سفارش داده شده باشد یا هزاران خط کد نوشته شده باشد و یا با صرف هزینه های زیاد، ساز و کار مشخصی بر اساس مشخصات آن میکروکنترلر شکل گرفته باشد. در این شرایط هر گونه تغییر در وضعیت موجود ممکن است مستلزم صرف هزینه های مالی و زمانی بسیار سنگینی باشد که تفاوت قیمت میکروکنترلر در مقابل این هزینه ها می تواند کاملا بی اهمیت باشد.
            برای تفهیم بیشتر و به عنوان یک مثال، از بردی بر مبنای AVR در یک فعالیت تولیدی استفاده می کنم که در حال حاضر ده ها عدد از آن بصورت مونتاژ شده و آماده موجود است و تنها کافی است AVR آن خریداری و در سوکت آن نصب شود و کد سنگینی هم برای این سخت افزار نوشته شده که در طول زمان بهینه و تست شده و به خوبی جواب خود را پس داده است. در این شرایط اگر میکروکنترلری معرفی شود که قیمت آن یک دهم AVR و توانایی آن ده برابر آن باشد، در مقایسه با سرمایه گذاری انجام شده برای بردهای موجود، قیمت میکروکنترلر موضوع بسیار کم اهمیتی است که اصلا در انتخاب آن تعیین کننده نمی باشد. نکته جالب تر این است که حتی اگر این بردها تمام شوند و نیاز به تولید مجدد باشد، در این شرایط کدی که در چند هزار خط نوشته شده اهمیت می یابد و ممکن است زمان لازم برای نوشتن مجدد کد و تطبیق آن با خانواده جدید و تست و ... باعث شود که باز هم از همان AVR (علیرغم قیمت بیشتر و امکانات کمتر) استفاده شود.
            نتیجه اینکه همیشه نمی توان بر مبنای مقایسه قیمت و امکانات قضاوت کرد که استفاده از یک خانواده اشتباه است و فاکتورهای مختلفی فراتر از قیمت واحد می تواند در این مورد موثر باشد.
            اتفاقا توی تولید با تیراژ بالاتر که فاکتور قیمت پر اهمیت تره(اگه امکانات اضافی هم روش باشه که چه بهتر)! نمی دونم چرا اینجوری فکر کردید!
            کسی که مثلا برای یه پروژه 100 میلیون تومنی کد می نویسه باید بدونه که چطور کدنویسی کنه! مثلا فانکشنال و چند لایه باشه. اجازه بدید یه مثال بزنم. فرض کنید توی سال 88 به شما یه پروژه ضبط صوت ماشین رو می دن و شما اینو درست میکنی(طراحی و کدنویسی). خب توی اون موقع که از کاست مغناطیسی استفاده میکردیم کل چیزی که ضبط صوت داشت یه 7سگمنت بود. خب واقعا یه 8051 یا AVR هم برای این کار کافی بود. حالا امروز صاحب پروژه(کارفرما یا...) از شما می خواد که پروژه رو ارتقا بدی و قراره همون ضبط صوت، فلش مموری یا CD یا DVD بخونه و یه نمایشگر رنگی 3.2 هم داشته باشه واسه افکتها و نمایش اطلاعات(چیزهایی که امروزه از دنیای امبدد انتظار داریم). یا حتی یه دستگاهی که توی پزشکی کاربرد داره و قراره الان یه انترفیس گرافیگی براش بذارن و ارتقائش بدن. دوباره می خوایید با AVR یا 8051 ارتقائش بدید؟ یا نمیشه یا اگه بخوایید انجامش هم بدید کلی هزینه اضافه باید بکنید. درست میگم؟
            اگه نکاتی رو که گفتم رعایت کرده باشید خیلی راحت میشه کدها رو پورت کرد به میکروی جدید. البته درسته که AVRهای 32بیتی ها موجود هست ولی واقعا اگه بخوایید یکی هم قد و قواره مثلا STM32F103RET6 پیدا کنید واقعا گرون میشه. از طرفی اگه بخوایید یکی هم قیمت STM32F103RET6 پیدا کنید مثلا AT32UC3A1128-AUT واقعا ضعیفه! حافظه فلش و رم کم + پشتیبانی کم از اینترفیس ها + پریفرال های کم(مثلا ADC نداره!) دیگه واقعا چی باید بگم؟ کافیه یه سر به بخش های XMEGA یا AVR32 سایت های پشتیبانی اتمل بزنید تا بدونید که چقدر مشتریشون کمه! و در عوض استقبال از ARM رو نگاه کنید! درسته که هنوز توی ایران 8بیتی های AVR خوب رو دور هستن ولی این بخاطر علت هایی هستش که هم شرم آوره و هم مسخره. مثلا امبددکار ایرانی 2 خط انگلیسی بلد نیست بخونه. یا اصلا نمی دونن این دو چه فرقی با هم دارن. اصلا ARM چی هستش! نه فقط برقیها! اتفاقا برقی ها و کامپیوتری ها خوبن، رشته های دیگه که افتضاحه!

نوشته اصلی توسط aie_saber
            دقیقاً جناب کی نژاد حرف شما بسیار مهم است ، بسیاری از دوستان در تحلیل های خود فاکتور تولید انبوه و عوامل موثر و دخیل در آن را در نظر نمی گیرند
            حتی ما در یکی از بردهای دوستان از یک نوع میکروکنترلر بسیار قدیمی شرکت TOSHIBA استفاده می کنیم
            دقیقاً به خاطر اینکه:
            1- کار تولید این سری از بردها از چند سال پیش تا الان کاملاً روی غلطک افتاده است و در ماه چیزی حدود 2000 عدد برد مونتاژ می شود
            2- برنامه کاملاً جواب خود را داده است و اصلاً نیازی به تغییر ندارد و مشتری بسیار بسیار راضی است
            در حالی که این میکروکنترلر چیزی حدود 3 برابر یک MEGA8 قیمت دارد و مستقیم از استوک دارهای توشیبا در کشورهای مختلف به مقصد چین و سپس ایران خریداری می شوند
            نمی دونم این پروژه چی هستش ولی فکر کنم مشتری شما نمی دونه که پروژشش رو میشه خیلی عالی ارتقا داد یا نمی دونه که میشه با هزینه های کمتر هم انجامش داد. معمولا توی پروژه های امبدد یه چیزی مثل پردازنده یا ماکروکنترلر بردها بیشترین قیمت رو نسبت به سایر اجزائ مدار دارند و البته در بعضی موارد باعث سبکتر شدن و کمتر شدن اجزائ جانبی توی مدار میشه که از هزینه هاش کم میکنه(چیزی که به وفور داریم روزانه می بینیم). معمولا توی تولید محصولات تیراژ بالا حتی هزار تومن هم خیلی مهمه واسه صاحب طرح چه رسد به اینکه بشه با خرید یک-سومی کلی هزینه رو کم کرد. اطلاعات بیشتر از اون پروژه بدید.
            نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
            اخ قربون دهنت مشکل منم همینه زورم میاد بشینم برنامه ای که از اون در avr جواب گرفتم و فوت ابم با سری های دیگر تست کنم :cry:
            به من اعتماد کن. شروع کن به یادگیری STM32! منم هر کمکی که از دستم بر میاد برات میکنم. اگه ببینی که وقتی یه برنامه رو که واسه یه STM32 مینویسی مثل چاقو که توی کره فرو میره پروگرم میشه(خیییللییی ساده و راحت) و بسیار عالی هم میشه دیباگ کردش دیگه این حرف رو نمی زنی.
            ... شما اگه تونستید یک میکرو با تعداد ورودی و خروجی های مثلا 32 پایه پیدا کنید که هم قیمت مگا 16 باشه . عمرا که بتونید پیدا کنید . نمی تونید توی ارم ها یک چنین چیزی پیدا کنید .
            این میکروی ATMEGA16A شما. قیمتش $5.35 هستش. درسته؟ من خیلی سعی کردم که آبروی داری کنم(آبروی شما رو نگه دارم :mrgreen. بخاطر همین این رو ارائه میدم که قیمتش $5.15 هستش. -> STM32F100VBT6B اطلاعاتش رو با مگا16 ای که دلت رو بهش خوش کردی مقایسه بکن. حالا چی میگی؟ :biggrin: تازه با یه Cortex-M0 کوچولو هم میشد جواب شما رو بدم. مثل: STM32F030C6T6 قیمتش هم ناقابل! فقط $1.77! نظرتون چیه؟ :twisted:

نوشته اصلی توسط ali833
            سلام.....
            اگه هدف از این تاپیک اینه که تصمیم بگیرین سمت کدوم میکرو برای یادگیری برین
            به نظر سمت همشون برید :eek: :eek:
            به نظر من مسئله اصلی توی کار با میکروکنترلرها اینه که شما چه انتظاری از میکروتون دارید و بر اساس اون نوع میکرو و شرکت سازنده رو انتخاب کنید و برای یاد گیری به عنوان مثال میگم شما اصول کلی مثلا تایمر رو بدونید دیگه تایمر ایکسمگا و ارم و dsp نداره فقط اسم رجیسترها با هم متفاوته و حالا چندتا اپشنم کمتر یا بیشتر داره وگرنه اصول کلی یکی هستش بنابراین به نظر من بهترکه با همشون کار کنید و یاد بگیرید که تو پروژههای مختلف دستتون باز باشه و حق انتخابهای بیشتری داشته باشید
            البته نظر منه.... :biggrin: :biggrin:
            من زیاد موافق نیستم. باور کنید ARMهای شرکت ST همه کارهای شما رو ساپورت میکنه. ارزونتر و بهترشون رو پیدا نمیکنید.
            نوشته اصلی توسط aie_saber
            دوست عزیز زمینه کاربرد و پروژه هدف عامل اصلی انتخاب است
            مثلاً در تولید برد کنترل یک یخچال با تیراژ مثلاً 5000 عدد در ماه که براحتی با یک عدد ATMEGA8 و چند خط برنامه نویسی در کدویژن یا اصلاً بسکام قابل پیاده سازی است
            آیا توجیهی دارد که از ARM استفاده کنیم ؟
            در حالی که کاملاً به AVR مسلط هستیم و زیر و بم آن را میدانیم و قیمت چندانی هم ندارد و براحتی در دسترس است !
            بسیاری از دوستان در مد دانشجویی و hobby یا حداکثر نمونه کاری هستند و تحلیل هایشان بر مبنای همین زمینه ها و شور و اشتیاق جوانی و یادگیری و بروز بودن و ... است
            در حالی که در صنعت و تولید هزاران هزار محصول و پروژه وجود دارد
            که با همین MEGA8 بدبخت و فلک زده 8 بیتی که چه عرض کنم با AT89C2051 به نظر خیلی ها فسیل هم قابل پیاده سازی و تولید انبوه و فروش و رسیدن به سود دهی است

شما باید مبنا را بر یادگیری اصول و ارکان طراحی و استفاده از سخت افزار و برنامه نویسی بگذارید وقتی شما می توانید به صورت اصولی و حرفه ای با زبان سی برنامه بنویسید
            مدتی وقت گذاشتن و یادگیری سخت افزار و رجیسترهای یک میکروکنترلر دیگر کار چندان سخت و دشواری نمی باشد
            پس مبنای یادگیری خود را بر میکروکنترلری بگذارید که شروع آن و یادگیری آن برای شما ساده ، آسان و جذاب است و سرعت پیشرفت بالاتری دارید
            و نفرات مسلط بر آن و منابع یادگیری آن حتی منابع فارسی بیشتری در کنار شما هستند
            اگه ارزونتر و بهترش باشه چرا که نه!
            منم قبلا مثل شما بودم ولی الان مخالفم.

نوشته اصلی توسط Rezash86
            با ایکس مگا کار ما راه می افتد..
            کامپایلر رایگان با کلی کد و کتابخانه رایگان دارد..
            آموزش های فراوان دارد..
            نمونه کد های فوق العاده راهگشا..
            فرصت مطالعه یک میکرو جدید را نداریم..
            مثل اقیانوس به عمق 30 سانت نشویم بهتر است..
            فاکتور درآمد برای ما متعهل ها اهمیت بیشتری دارد..
            کارهای صنعتی ایران با مگا و نهایتا با ایکس مگا انجام میشود..
            در تیراژ بالا با توجه به سود بالای الکترونیک تفاوت چندانی احساس نمیشود..
            شما مطمئن باشید اگر نیاز مبرم به میکرویی مانند اس تی ام در بازار کنونی بود همه کوچ میکردند(لابد نیازی نیست که کوچ نمیکنند)
            تنها مورد استفاده آرم سیستم های اچ ام آی یا سیستم های ریل تایم است که با وجود بورد های آماده لینوکسی کسی به سراغ طراحی مدارات فرکانس بالا نمیرود
            نمونش یک عدد رسبپری پای که برای یک سیستم اچ ام ای استفاده کردم و قیمتش 160 تومن
            و دلیل آخر
            حسی که با در دست گرفتن یک ایکس مگا به من دست میدهد با صد عدد اس تی ام دست نمیدهد
            همونطور که قبلا هم گفتم امبددکار درست و حسابی توی مملکت کم داریم. تا حدودی هم وضعیت مملکت و دوز و دغل بازی توی این موضوع دخیل هستن که ایرانی ها بیشتر به AVR تمایل دارن. البته سو تفاهم نشه که بگم شماها بی سواد هستید.
            نوشته اصلی توسط DDR3
            این بحث که کدوم میکرو بهتره،هیچوقت راه بجایی نمی بره ومثل بحث بیسیک و سی هستش که یه عده میگن این خوبه و اون بد ولی خیلیهاشون اگر بپرسی چرا ؟جواب بدرد بخوری نمی تونن بدن،
            St avr xmega nxp رو هیچکدومشو ما نساختیم
            ما فقط استفاده کننده هستیم
            پس هرکی با هرچی که بنظرش بهتره بایستی کار کنه
            تو ایران قیمت قطعات منطقی نیست و زیاد ربطی به پشنهای میکرو نداره
            آره خییلی منتقی نیست ولی نه اونقد که بگیم AVR اون ور ارزونتره و اینجا گرونتر! مثلا همین سه میکرویی که در بالا مقایسه کردم رو توی موزر هم نگاه کنید:
            AT90USB1287-MU
            و
            ATmega2561-16AU
            و
            STM32F103RET6
            تازه اگه بدون USB بخوای هنوز ارزونتره. مثلا:
            STM32F103RET6TR

دیدگاه

دوستان توجه کنید که نباید یک میکرو مثل مگا8 رو با یک میکروی رده بالا یا میان رده آرم مقایسه کنید
              بلکه همونطور که اشاره شد باید اون رو با Cortex-M0 ها و میکرو های سبک مقایسه کنید.

دیدگاه

Rohalaminعزیز
                حرفهای شما منطقیست
                شما و خیلی از دوستانی که هر روز با بهتر شدن میکرو ها تغییر مسیر میدهید از دو زاویه قابل بررسی هستید
                1.پدیت هستید و میتوانید کارهای خیلی خیلی خاص را انجام دهید،در ضمن همیشه یک قدم از دیگران جلوترید که باعث اعتماد به نفس شما خواهد شد.(بسیار قابل تحسین است)
                2.گویا درگیر کارهای پر تیراژ، اجرایی سنگین، نصبیات فراوان و غیرو نیستید..(وقت آزاد فراوانی دارید)
                یک مهندس طراح معمولا پس از یک دوره کار تحقیقاتی بسیار فشرده و فراوان وارد بازار شده و شدیدا خود را درگیر کارهای متعدد میکنند و بعد از گذشت چند سالی رو به واردات یا کار کردن با برند های مختلف وارداتی میکنند...چرا؟؟؟؟
                زیرا به طور ممتد در کنار کار خود حسرت دانش های نداشته را میخورد...
                این بشرطی خوب است که از دانسته های بسیار ارزشمند حال خود غافل یا آنها را ساده نپندارد.

وقتی به کشور چین سفر میکنید و در میزان دانش آنها و نوع برنامه ریزی آنها دقت میکنید متوجه میشوید که اصرار عجیبی بر یک محصول فوق العاده ساده دارند
                هر کاری را با بهترین انجام نمیدهند چون تمامی مشتریان بهترین نیستند
                برای مثال از اجناس پر فروش آنها بک لات ها هستند که هیچ تکنولوژی فوق العاده ای در آن به کار نرفته..
                قصد آنها فقط به تیراژ رساندنست و بس، با همان سواد اندک.
                یک روز هم یک روز است
                پس..
                شرط عقل حکم میکند از ابزاری که دارید به نحو احسنت فیض ببرید اگر نیاز احساس فرمودید میتوانید سوئیچ کنید..
                تجربیات عملی بسیار گرانی که با avr داشتم ،از بابت شباهت و تکنولوژی بهتر ،بنده را اجبار به استفاده از xmega میکند.زیرا رفتار های میکرو قابل پیش بینی خواهد بود و اجرا بسیار مطمئن تری خواهد داشت.
                **ما بدون دوز کلک و با همین ایکس مگا بسیار کارهای ساده و فوق العاده ای انجام میدهیم که در آن به جای بهره بردن از پروسسور قدرت مند ، از ایده قدرتمند استفاده میکنیم و زندگی میکنیم.. :nice:
                بهتر است بجای این بحث ها به ایده های یکدیگر بپردازیم..ایده هایی نو ،کارا ،پرتوان ،راهگشا ،قابل انعطاف و جذاب
                پیشنهاد من به دوستان تحقیق در علوم مهنسی مرتبط و ترکیب آن با علم کنترل است بطوری که کارهای فراوانی است که که با یک ایده ی مناسب در آمد بالایی خواهد داشت.

دیدگاه

ماهم بازی
                  توی پروژه به سفارش صاحب کار اجبارا از nxp استفاده کردم
                  فقط به فقط بخاطر سفارش اگرنه به خودم بود با یک atmega64 پروژه تمام و کمال و کامل انجام میشد
                  حتی پیشنهاد xmega هم دادم اما قبول نکرد
                  به چند دلیل AVR مورد پسند خودم هست
                  اول محیط عالی و ساده و ریجستر های سبک AVR
                  حال xmega ی مقداری پیچیده تر اما باز هم 8 بیتی هست
                  دوم پکیج LQFP همه ارم ها مشکل افرین هست از لحیم تا گردو خاک که اصلا مورد پسند نیست
                  سوم منابع بالا AVR که واقعا برای یک nxp بخوای موضوعی رو بگردی طاقت فرسا هست و گاها اطلاعاتی جاب پیدا نمیکنی

من فکر میکنم دوستانی که اینگونه arm را پاس میدارند
                  همان هایی هستند که همیشه نسخه ویندوزشان،نرم افزار های سیستم و گوشی شان،فریم ور های موبایل و تبلتشان
                  اخرین نسخه های موجود هست
                  چون وقت و انرژی بیشتری دارند نسبت به ما اما دریغ از پروژه ای - البته توهین نشه،قیاس کردم با چندی از دوستان دوروبر خودم

شخصا تا نیاز نباشه اصلا حس اینجور پیشرفت هارو ندارم،نه اینکه نخوام،وقت وانرژی کم دارم
                  هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                  بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                  میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

بحث جالب ی شده مخصوصا پست roholaminعزیز بسیار جالب بود ،

من سوال رو این طوری مطرح میکنم
                    این همه تفاوت فاحش قیمت بین ارم و سری مگا و ایکس مگا چیه ؟؟؟؟
                    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

بله صحبت های دو دوست عزیز Rezash86 و n340 کاملاً تایید می شود

دیدگاه

در ادامه توضیحات خوب مهندس کی نژاد ، Rezash86 و n340
                        درکارهای تجاری ( تولیدات پرتیراژ یا پروژه‌های خاص ) آنقدر مشکلات شامل: خرید مواد اولیه مرغوب ،ثبات موجودی مواد اولیه از جمله همین میکروهای خاص و اشتباهات PCB، حسابداری ، مالیات ، پرسنل ، بیمه، فروش ، خدمات پس از فروش ، بسته بندی محصول ، عدم ثبات قیمت دلار ، تحریم ها و ..... باعث خواهد شد که یک شرکت به سادگی پروژه قبلی را باز طراحی نکرده و حتی پس از اطمینان از ثبات موجودی بازار از جمله در دسترس بودن همین سری MEGA یا XMEGA پروژه جدید را آغاز کند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
                          بخاطر همین این رو ارائه میدم که قیمتش $5.15 هستش. -> STM32F100VBT6B اطلاعاتش رو با مگا16 ای که دلت رو بهش خوش کردی مقایسه بکن. حالا چی میگی؟ :biggrin: تازه با یه Cortex-M0 کوچولو هم میشد جواب شما رو بدم. مثل: STM32F030C6T6 قیمتش هم ناقابل! فقط $1.77! نظرتون چیه؟ :twisted:
                          دلمون رو خوش نکرده ایم شاید هم خوش کرده باشیم :mrgreen:
                          و واقعا اگر کسی نیاز اصلیش تعداد خروجی و ورودی باشه توی ایران به این قیمت نمیتونی پیدا کنید . دقت کنید توی ایران . :mrgreen: شما انتظار ندارید ککه من برم از خارج تهیه کنم

آقا خوب شما میگید stm کار کنیم یکی دیگه میگه lpc کار کن یکی دیگه کتاب at91 رو چاپ کرده مسلما اون هم میگه at91 رو کار کن .
                          شما که اینقدر مطمئن صحبت میکنید و زحمت می کشید و از همه ایراد میگیرید خوب لااقل مزیت های stm رو میگفتید و برتریهاش رو نصبت به دیگر سری های آرم و ایکس مگا می گفتید آیا بهتر نبود .
                          لااقل اینطوری ما مطمئن به سمت stm میرفتیم و یا مطمئن ولش می کردیم .

این طوری که نمیشه که بدون هیچ دلیلی بیای بگی این بهتره :biggrin: اون بدتره :icon_razz: اون اخخه :mrgreen: او جیززه اون ....
                          مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

یه چندنفری بعد این پست(مال خودم) پیغام دادن و گفتن که بهشون مشاوره بدم واسه شروع یادگیری یه ARM
                            خب این نشون میده که گوش بعضی از دوستان باز شده و می خوان به خودشون یه تکونی بدن. خب خیلی خوبه. من فقط می خوام بقیه هم مثل بقیه حرفه ای بشن. من مطمئنم شما می تونید. این که بگی من نمی رسم زیاد قابل قبول نیست. واقعا اگه کسی بخواد به نظر شما می تونه همچین چیزایی خللی توی کارش ایجاد کنه؟

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
                            بحث جالب ی شده مخصوصا پست roholaminعزیز بسیار جالب بود ،

من سوال رو این طوری مطرح میکنم
                            این همه تفاوت فاحش قیمت بین ارم و سری مگا و ایکس مگا چیه ؟؟؟؟
                            من فکر میکنم بخاطر اینکه هزینه طراحی یه پردازنده زیادتر از خریدنش از شرکت ARM هستش(مطمئن نیستم 100%). البته نوع شرکت هم به نظر موثر هستش.
                            دلمون رو خوش نکرده ایم شاید هم خوش کرده باشیم :mrgreen:
                            و واقعا اگر کسی نیاز اصلیش تعداد خروجی و ورودی باشه توی ایران به این قیمت نمیتونی پیدا کنید . دقت کنید توی ایران . :mrgreen: شما انتظار ندارید ککه من برم از خارج تهیه کنم

آقا خوب شما میگید stm کار کنیم یکی دیگه میگه lpc کار کن یکی دیگه کتاب at91 رو چاپ کرده مسلما اون هم میگه at91 رو کار کن .
                            شما که اینقدر مطمئن صحبت میکنید و زحمت می کشید و از همه ایراد میگیرید خوب لااقل مزیت های stm رو میگفتید و برتریهاش رو نصبت به دیگر سری های آرم و ایکس مگا می گفتید آیا بهتر نبود .
                            لااقل اینطوری ما مطمئن به سمت stm میرفتیم و یا مطمئن ولش می کردیم .

این طوری که نمیشه که بدون هیچ دلیلی بیای بگی این بهتره :biggrin: اون بدتره :icon_razz: اون اخخه :mrgreen: او جیززه اون ....
                            میکروهای اتمل بد نیستن چه بسا که خوب هم هستن. من ایراد نمی گیرم. من مقایسه میکنم و نتایج رو به شما نشون میدم. آیا تا به حالا هر چی که گفتم و با سند بهتون نشون دادم درست نبود؟
                            میکروهای با پردازنده ARM خیلی زیاد هستن و شرکتهای زیادی تولیدشون میکنن. چطور من مقایسه شون بکنم. ایکس مگا رو با ARM مقایسه نکنید. ولی به نظر خودم بهترین سازنده های میکروهای ARM توی دنیا به ترتیب اینا هستن:
                            1- تگزاس اینسترومنت(texas instrument) (شرکت تگزاس با داشتن تقریبا یک قرن تجربه همیشه بهترین سازنده نیمه هادی ها هستش! هیچ وقت بهش شک نکنید البته بی دلیل هم نیست. شرکتی که اولین ترانزیستور نیمه هادی و اول IC دنیا و اولین کامپیوتر دیجیتال رو خودش ساخته و اختراع کرده باید اول باشه. همچنین اضافه کنم که سالانه قسمت زیادی از درآمدش رو صرف تحقیقات میکنه و بخاطر همین توی خیلی از زمینه ها پیشتاز هستش!)
                            2- فری-اسکیل(Freescale)(بسیار شرکت خوبی هستش و کارهاش با کیفیته)
                            3- اس-تی میکروالکترونیکس(STMicroelectronics)(یه شرکت مشترک ایتالیایی-فرانسوی هستش که کیفیت کاراش هم خیلی خوبه. میکروهای STM32 که من باهاش کار میکنم مال همین شرکت هستش.)
                            4- NXP
                            5- اتمل (Atmel)

دیدگاه

ولا روحالامین جان بنده هم این stm خیلی چشممو گرفته ولی یکی از چیزایی که خیلی لازم میشه ال سی دی گرافیکی رنگیه که nxp رو بعضی چیپاش مستقیم گزاشته.
                              ایا سری stm هم این قابلیت رو داره؟؟؟ چون nxp هم کم قابلیت نیست.

واما در مورد avr من حق رو به دوستان دیگه میدم.
                              بنده خودم یه پروژه سنگین رو با xmega انجام بدم دیگه تغییرش نمیدم. کاری که یه بار انجام شده و به سود دهی رسیده رو چرا باید روش بازم زحمت بکشم؟؟؟ داره کار میکنه دیگه. همینم که انجام دادم خیلی قویتر و با امکانات تر از سفارشی که بهم داده بودنه. و سعی میکنم تا وقتی به چیزی اشراف کامل نداشتم باهاش برنامه نویسی نکنم بدم دست مشتری. یکی از مسائل مهم الکترونیک پشتیبانی بعد از فروشه. اگر به سیستم تسلط کامل نداشته باشیم پشتیبانی دادن خیلی سخت میشه. چون گاها از تولید و طراحی هم پیچیده تر میشه این پشتیبانی. مشتریا بعد تحویل کار یه چیزایی میخوان ادم هاج و واج میمونه. واقعا اگر تسلط نباشه ادم نمیتونه اون کارا رو انجام بده.
                              حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                              به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                                ولا روحالامین جان بنده هم این stm خیلی چشممو گرفته ولی یکی از چیزایی که خیلی لازم میشه ال سی دی گرافیکی رنگیه که nxp رو بعضی چیپاش مستقیم گزاشته.
                                ایا سری stm هم این قابلیت رو داره؟؟؟ چون nxp هم کم قابلیت نیست.

واما در مورد avr من حق رو به دوستان دیگه میدم.
                                بنده خودم یه پروژه سنگین رو با xmega انجام بدم دیگه تغییرش نمیدم. کاری که یه بار انجام شده و به سود دهی رسیده رو چرا باید روش بازم زحمت بکشم؟؟؟ داره کار میکنه دیگه. همینم که انجام دادم خیلی قویتر و با امکانات تر از سفارشی که بهم داده بودنه. و سعی میکنم تا وقتی به چیزی اشراف کامل نداشتم باهاش برنامه نویسی نکنم بدم دست مشتری. یکی از مسائل مهم الکترونیک پشتیبانی بعد از فروشه. اگر به سیستم تسلط کامل نداشته باشیم پشتیبانی دادن خیلی سخت میشه. چون گاها از تولید و طراحی هم پیچیده تر میشه این پشتیبانی. مشتریا بعد تحویل کار یه چیزایی میخوان ادم هاج و واج میمونه. واقعا اگر تسلط نباشه ادم نمیتونه اون کارا رو انجام بده.
                                بله. اصلا اینترفیس 8080 و 6800 یکی از ویژگی های بارزشون هستش(همه چی بهش وصل کن). ممکنه همه NXP ها همچین ویژگی رو پشتیبانی نکنن ولی STM واقعا قدرتمنده از لحاظ اینترفیس ها! حتی اینترفیس واسه دوربین هم داره. شاید بهتر باشه حداقل صفحه اول این دیتاشیت رو ببینی: http://www.st.com/web/en/resource/te...DM00037051.pdf

منم همینو میگم. هیچ لزومی نداره که تغییرش بدی(پروژه هاتو). ولی از حالا به بعد سعی کن یکی از ARMها رو یادبگیری و پروژه های دیگه ات رو با اون انجام بدین. به دنیای تکنولوژی خوش اومدی. گاهی وقتا که با STM کار میکنم احساس میکنم دارم با یه کامپیوتر خونگی(PC) کار میکنم. خودتو از تکنولوژی محروم نکن. من مطمئنم خیلی از بچه های اینجا لایقش هستن.
                                علی یارت! برو ببینم چی کار میکنی!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X