اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

نظر من هم اینه که باید از پیشرفتهای جدید تو هر عرصه ای اگر مفید فایده باشه استفاده کرد چون واقعا میکرو های جدید خیلی عالی و پریفال های متعدد با کیفیت بالا دارن و باعث میشه استفاده از سی پی یو کمتر بشه -مخصوصا اگر قیمت پایینتری هم داشته باشه! ولی این دلیل نمیشه کاری رو که میشه با یه ای سی 3-4 تومنی(یه زمانی میگفتیم هزار تومنی) انجام داد بیای با یه قطعه ی 20 تومنی انجامش بدی!
    به نظر من ایکس مگا میکروی خیلی خوبیه ولی متاسفانه اتمل نتونسته قیمت متعادل تری براش تعیین کنه وگرنه با قیمت 10 تومن همه از ایکس مگا استفاده میکردن!
    هر چیزی جای خودش رو داره! و تا وقتی هست میشه ازش استفاده کرد!
    ولی جدای این بحث ها من خیلی مشتاق شدم تا یکی از پروژهای روح الامین رو ببینم! روح الامین جان برای تفهیم بیشتر دوستان که اس تی چی هست یکی از اون پروژه هاتو بذار اینجا تا همه ببینن دادا. شنیدن کی بود مانند دیدن
    اقای وزیری شما هم برو ببینم چیکار میکنی :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
      ولی جدای این بحث ها من خیلی مشتاق شدم تا یکی از پروژهای روح الامین رو ببینم! روح الامین جان برای تفهیم بیشتر دوستان که اس تی چی هست یکی از اون پروژه هاتو بذار اینجا تا همه ببینن دادا. شنیدن کی بود مانند دیدن
      خب شما قطعا مقصر نیستی. مقصر من هستم که وقتم رو صرف تقسیم معلومات خودم با بقیه بچه ها میکنم. شما هم بدت نمیاد مسخره بازی در بیاری. اظهارنظرهای شما قطعا جهت به سخره گرفتن بودن. من از کار دانشجویی بگیر تا کار واسه شرکت ها انجام دادم. بیشتر هم کدنویسی بوده. اصلا چه لزومی به گفتن اینچیزا و اثباتشون هست. من از همه کسایی که اومدن توی تاپیک و اونایی که دارن میان توی تاپیک و اونایی که اومدن و بعدش مردن و اونایی که هنوز متولد نشدن که بیان توی این تاپیک عذرخواهی میکنم. برگردید و برید با AVR کار کنید. همون AVR واقعا عالیه.

دیدگاه

اولا تند نرو! دوما کولی بازی چرا در میاری! من واقعا مشتاق شدم ببینم کارهاتون رو با اس تی! همین! نمیدونم چرا اینطوری برداشت میکنی! خوبه گفتم دادا!
        --
        در صحبتم هم گفتم میکرو های جدید خیلی عالی هستند و امکانات بسیار بالایی دارن و ...
        کی گفته ای وی ار! ؟ بهتره یه بار دیگه پاسخ من رو بخونی اگر باز هم به همین نتیجه رسیدی یه بار دیگه بخون! تا به نتیجه مطلوب برسی!

بچه ی خوبی هستی منم قصدم همچین چیزی نیست که تصورش رو میکنی ولی به هر حال جوونی دیگه! کاریش نمیشه کرد

دیدگاه

باو چه خبره؟؟؟ چوبی چیزی نمیخواین همو بزنین؟؟؟
          اقا رفتم چند تا دیدم. 9 تومنیش از 128a1 امکانات و سرعتش بیشتر بود. 4 تومنیش از مگا 32 قویتر بود. فقط میمونه یه چیز. روحالامین جان من تقریبا 6 هفت ساله برنامه نشده بیاد زیر دستم و انجامش ندم. اینو گفتم که اماده سازی ذهنی داشته باشی یه وقت نگی اینم خراب شد سرمون. ولی واسه استارت زدن باید کمک کنیا. هر میکرویی و هر کامپایلری یه قلقی داره. اون قلقه رو جا بندازی خیلی خوبه. و از اونجایی که کلا هدر برد و برد اموزشی و اینچیزا رو بچه بازی میدونم و معتقدم طراح باید بمستقیما با خود جیپ درگیر بشه یه مدت طول میکشه دو سه تاشو خراب کنم تا کل سخت افزارو راه بندازم و مزاحمت شم.

البته قبلا با nxp چند تا پروژه انجام دادم ولی از پروتئوس بیرون نیومدم.

اضافه شده در تاریخ :
          اقای وزیری شما هم برو ببینم چیکار میکنی :mrgreen:
          پ شی فک کردی؟؟(شی در همدانی همون چیه )
          بابا این اس تی میکرو داره 32 بیتی 48 مگاهرتز. 4 تومنه. 1 مگا سمپل 12 بیتی ورودی انالوگ داره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
          به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

کی؟! من؟!! بابا من گردنم از مو باریکتره! خدا شاهده من فقط از روی کنجکاوی خواستم ببینم -ولی شاید زیادی کنج کاویدم- حالا خوبه خود من از اس تی استفاده میکنم -
            شما صحبت ای دی سی 12 بیت میکنی ولی به این فکر کن میتونی با اور سمپلینگ تا 7 مگا بیت پر سکند نمونه گیری کنی! oo: البته نه تو همه تو سری اف 4
            خب اینترفیس های دیگه رو هم پا بندش بذاری میشه کنارش یه چیپ دیگه بذاری و یه سیستم پردازش تصویر یا از اون مهمتر سیگنال داری!!! با قیمت مناسب
            ---
            اقای وزیری شما بیا از پروژهای کوره تون :mrgreen: عکس بذار تا ببینیم خوشمون بیاد.

---
            چون دوستمون خیلی از این حرفا شنیده ما رو هم با همون چوب زد!

دیدگاه

http://upload7.ir/viewer.php?file=72825902034668817114.jpg
              این عکس کویل یه کوره س که تقریبا 200 امپر جریان کویلش بود. کمه چون اصلا کارش ذوب نیست و از تجهیزات دارو سازیه. خودمم نمیدونم چیه!!! عادت ندارم عکس زیاد از چیزایی که درست میکنم بگیرم. دوست دارما. ولی تحویل که میدم بعد یادم میفته عکس بگیرم. ))

همین شرکته بزرگترشم میخواد ولی باید قطعی بشه. از اون بزرگتره حتما بعد از خازن گزاشت هم عکس میگیرم. این کویله خازناش هم روش لحیم شد. به این شکل که اون دو تا لوله که دراومده بیرون رو به سمت هم خم کردم و هر کدوم رو به 8 تا خازن 2.2 میکرو لحیم کردم. 8 تا 2.2 میکرو موازی با کویل حدود 16 میکرو هانری میشه حدود 10 کیلو هرتز.

حالا خودت رو با چوب خودت بزنیم. شما خودت از پروژه های stm برای روحالامین و پروژه های صنعتیت واسه من عکس بزار ببینیم!: )))
              اره خوندم. اور سمپل نیست اون. یه جورایی نمونه برداری نوبتیه. هر کدومش تا 2.4 مگاسمپل میتونه بگیره. حالا اگر با فاصله 1/3 t بین نمونه برداری ها فاصله بندازیم از یک خط انالوگ میشه 7.2 مگاسمپل. اورسمپل یه چیز دیگس. البته شاید به اینم بگن. ولی از اورسمپل من برای نمونه برداری 14 بیتی تو avr ده بیتی استفاده کردم

من چشمم به 1788 رفته بود که خودش lcd راه اندازی میکنه. این اکثر چیپاش دارن این رابطو !!! اصن فکر نمیکردم انقدر پریفرال داشته باشن. زیاد اهل پردازش تصویر نیستم. خوشم نمیاد. البته به این معنی نیست که پاش بیفته انجام نمیدم

K.Show

دیدگاه

اقا جاست کیدینگ! ولی مرام کشمون کردی! بیا حالا شما میمومدی با ما دعوا میکردی خوب بود یا اینطوری!
                اقا اورسمپلینگ تو نرخ نمونه برداریه - وقتی چند پریود پشت سر هم به جای یه پریود نمونه برداری و از میانگین اونا استفاده کنیدمیشه اور سمپلینگ! اسمش روشه دیگه سمپلینگ!! اون کار شما تو رزولوشنه! نه تو نرخ نمونه برداری!
                --
                بابا من از این چیزا بلد نیستم - من فقط اینو بخاطر این گفتم که بقیه فکر کنن خیلی حالیمه! کن تا حالا از چشمک زن اونور تر نرفتم! ولی مثل عکسی که شما گذاشتی منم عکس یه چیپ ADC خفن که 200 تومن شده از شرکت تی ای!به همراه بسته بندی نشان دهنده ی میزان رطوبت میذارم حال کنید بسته بندی چیپ یعنی چی! البته من بازش کردم پلمپ بود یا یه سری اتیکت حرفه ای!
                250 مگا سمپل پر سکند - 14 بیت رزولوشن!
                https://www.dropbox.com/s/4z8yflws94aboyq/Image162.jpg?dl=0
                --
                حالا اقای وزیری ما که نمیدونیم شاید این فنر رو :mrgreen: برای کار دیگه استفاده میکنی :mrgreen: برای تقطیر مثلا!
                ولی چه فنر قشنگی شده -من برا درست پیچیدن این مجبور شدم داخلش اب بریزم دو طرفش رو لحیم کنم تا موقع خم کردن له نشه!!!
                -
                حالا یکی پیدا کنه پرتقال فروش رو!

--
                یه چیز دیگه اینکه اساتید این میکرو ها اسمشون اس تی هست نه اس تی ام!! کلا اس تی میکرو هاش صنعتی تر هستند! مدل های جدی اس تی ال سی دی کنترلر هم تا جایی که یادمه دارن stm32f429 کنترلر ال سی دی داره!
                ---
                البته حرف شما درسته مد interleaved هست نه اور سمپلینگ! البته تو این میکرو اینطوریه! وگرنه این کار به اور سمپلینگ معروفه برای نمونه گیری از سیگنالهای سریع تر! :mrgreen:

دیدگاه

اقا اورسمپلینگ تو نرخ نمونه برداریه - وقتی چند پریود پشت سر هم به جای یه پریود نمونه برداری و از میانگین اونا استفاده کنیدمیشه اور سمپلینگ! اسمش روشه دیگه سمپلینگ!! اون کار شما تو رزولوشنه! نه تو نرخ نمونه برداری!
                  من نمیدونم. نقل قول از اپلیکینشن نوت اتمله. دقیقا اتمل تو اپلیکیشن نوتش گفته اورسمپل. البته اونجا از یه pwm و rc هم برای ایجاد ترید اف (یا هر اصطلاح دیگه ای که بشه به کار برد) بین نمونه ها استفاده شده.

اسم adc رو نگفتی یه وخ ریا نشه؟؟ )
                  قیلم از اولین کوره ای که ساختم رو هنوز دارم. یه سیمچین رو فدای علم کردم. تو گوشیمه حال ندارم. سر فرصت اپ میکنم نشونت میدم. جو گرفتم تو اولین تجربه رفتم سراغ 230 کیلو هرتز. دهنم صاف شد.

K.Show

دیدگاه

بحث های خوبی در این تاپیک مطرح شد (به استثنای برخی موارد جانبی) که یک حاصل آن این است که استفاده از امکانات خانواده های جدید مانند stm32 به دلیل قیمت مناسب و امکانات متنوع می تواند بسیار مفید باشد و در صورت وجود فرصت و علاقه، گذاشتن وقت برای آشنایی و تسلط بر این خانواده ها می تواند راهگشا باشد.
                    اما در پاسخ به سوال شخص ایجاد کننده تاپیک که در پست اول مطرح کردند، به دلیل شرایط موجود ناشی از ریشه دار بودن و رایج بودن AVR یا XMEGA (یا AT91 و ...) در انواع تولیدات و محصولات و همچنین وجود نمونه کدها و سخت افزارهای مختلف و در یک کلام به دلیل نیاز بازار و شرکت ها و واقعیت های اقتصادی موجود، آشنایی و تسلط بر این خانواده ها برای انجام بسیاری از کاربردها می تواند لازم و مفید باشد (که این مسئله مانعی برای آشنایی با خانواده های جدید تر نیست). هیچ کدام از این IC ها و خانواده ها - به اصطلاح عامیانه - پسر خاله ما نیستند که بخواهیم تعصبی روی آنها داشته باشیم و این نیاز بازار است که تعیین کننده است و چنین نیازی در حال حاضر آشنایی با AVR و امثال آن را ایجاب می کند.
                    از نظر قیمت هم در مورد XMEGA تاکید من بیشتر بر خانواده های E5 و A4U است که با وجود امکانات بسیار خوب، دارای قیمتی در محدوده بیش از 1 دلار و کمتر از 3 دلار هستند (برای جستجوی قیمت بجای سایت هایی مثل mouser از سایت کلی تری مانند findchips.com جستجو کنید). در بازار داخلی هنوز سری E5 وارد نشده اما شماره ای مانند ATXMEGA32A4U در سایت جوان بصورت تکفروشی دارای قیمتی حدود 7000 تومان است که در تعداد بالا قطعا کمتر خواهد بود:

http://javanelec.com/search.aspx?cat=0&s=xmega
                    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام،
                      بعضی از امکانات XMEGA جالبه مثلا برای یک پروژه که نیاز به پورت های سریال زیادی داشتم می خواستم از این سری استفاده کنم اما متاسفانه نتونستم یک رابط JTAG برای دیباگ کردن پیدا کنم و ازش گذشتم و به روش دیگه ای کار رو انجام دادم. به نظر میاد معمولترین دیباگر XMEGA رابط JTAGICE-MKII است که 399$ قیمتشه! حالا دوستانی که با این قطعات کار میکنن چطوری بدون دیباگر برنامه می نویسن؟ یا اینکه روشی با قیمت مناسب برای دیباگ کردن وجود داره؟
                      There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان
                        من این تاپیک را ایجاد کردم چون دیگه میخواستم با یک میکرو قوی تر کار کنم. در پروژه هاییی که دیگه AVR جواب نمیده. چند روز پیش این تاپیک را ساختم ولی امروز که اومدم دیدم 40 تا جواب براش ساخته شده و تقریبا میشه گفت به یک چالش تبدیل شده. oo: oo: oo: اما با خودندن نظرات دوستان به چند تا نکته جالب رسیدم و همینطور با استفاده از تجربیاتی که دارم میخوام یه جمع بندی روی بحث داشته باشم که چه کسی با چه میکرویی کار کنه.

1- قدرت پردازش: اولا ببینید قرار چکار کنید. یکبار رفتم پیش یک نفر که برای یک پروژه که چند تا سیگنال ساده دیجیتال و آنالوگ داشت از ARM استفاده کرده بود و میگفت AVR کم میاره!!! باهاش که صحبت کردم دیدم که ARM بلده ولی برنامه نویس حرفه ای نیست و به همین دلیل نمیتونه یک برنامه با سرعت اجرا بالا بنویسه. دوستان هرگز avr را رها نکنید چه بسا کارهای زیادی که هنوز با اون میشه انجام داد. من خودم یک برنامه سنگین که سیگنال های برق را تحلیل میکرد حتی هارمونیک ها را هم تشخیص میداد با avr نوشتم. که آی سی مشابه اون به قیمت بالا وجود داره. اگر پردازش های صنعتی میخواید انجام بدید xmega تا مدت های زیادی به شما جواب میده. اما اگر کاربرهای فرکانس بالا و پردازش قوی مانند پردازش تصویر میخواید تردید نکنید و برید سراغ ARM.

2- فاکتور قیمت: تا قبل از اومدن سری STM میکروهای xmega روی این فاکتور ترجیح داشتن ( در مقام مقایسه با LPC و AT91) اما این STM کار را خراب کرد و بدون شک میشه گفت قدرت بالا تر در مقابل قیمت مناسب تر. در موارد پروژه های نمونه میشه فاکتور قیمت را زیاد در نظر نگرفت چون هزینه های جانبی یک پروژه ممکنه 200 هزار تومن باشه. حالا یک میکرویی که با مدل دیگه 5 هزار تومن تفاوت داره که ارزش وقت گذاشتن نداره!. ولی اگر تولید انبوه و کار رقابتی و مدار کم هزینه باشه حتی 500 تومن هم گاهی راهگشاست. من توی یک پروژه ای که کار تولیدی انجام میداد تشویق شدم چون تونستم یک مدل mega8 را با tiny13 جایگزین کنم. تفاوت قیمت 1000 تومنه ولی توی تولید تیراژ بالا این میشه میلیون ها تومن.

3- وقت طلاست: دوستان اگر xmega کار کردید و دارید پروژه انجام میدید و فعلا دارده بهتون جواب میده و وقت کافی ندارید و متاهل هستید و.... نیازی نیست به این میکرو های ARM رو بیارید. آدم یک میکرو را کار کنه ولی درست کار کنه بهتر از اینه که 10 تامیکرو را بلد باشه ولی هیچ کدام رانتونه حرفه ای کارکنه. اگر بخواید کاملا به روز باشید باید بگم توی این دنیا که هر روز یه میکرو جدید میاد باید همیشه درحال یاد گرفتتن باشید و وقتی برای استفاده ندارید. STM ها جدید اومدن ولی تضمینی نیست که اگر مثلا یک سال روش وقت گذاشتیم سال بعد یه میکرو قوی تر و ارزون تر نیاد بیرون. دوستان ناراحت نشید ولی هنوز عده ای برنامه نویسی را درست بلد نیستند و برای رفع این مشکل از میکروهای قویتر استفاده میکنند. یک سوال از شما میپرسم:
                        فرض کنیدمیخوایم که یک متغیر اعشاری از جنس float را روی یک باس spi یا I2C بفرستیم. این باس ها داده ها را به صورت بایت بایت میشناسنند و ارسال می کنند و حداقل من موردی ندیدم که بتونن داده اعشاری را ارسال کنند. حالا سوال اینه که اگر بخواید این داده را ارسال کنید چطور باید انجامش داد؟
                        اگر نمیتونید به این سوال جواب بدید لطفا همین الان برید از نو برنامه نویسی C راکار کنید. براتون خیلی مهمنره تا دعوا کنیم که xmega کار کنیم یا ARM .

4- فاکتور تولید: میشه گفت که فاکتور تولید حق وتو داره. همونطوری که توی سازمان ملل یه مصوبه ای میاد و آمریکا یا روسیه اونو وتو میکنن، میشه گفت باید یه این نکته اهمیت زیادی داد. اگر کار تولیدی با حجم بالا و بر اساس یک سیستم قدیمی ولی کارا دارید اونو تغییر ندید. چون هزینه های جانیب بدی خواهید داشت. توی یک پروژه من یک میکرو گرون را با یک میکرو ارزون عوض کردم و فقط یه آی سی 200 تومنی به کار اضافه شد. در مجموع هزینه حدود 1000 تومن کاهش پیدا کرد ولی شرکت که میخواست کار تولید انبوه بکنه مخالفت کرد. دلیل مخالفت برام جالب بود. گفتند چون یک آی سی دیگه به انبارمون اضافه میشه و انبار داری ما سنگین تر میشه این کار به صرف نیست. جالب بود که توی این دنیا که همه داریم سر میکرو دعوا میکنیم یک سری تجهیزات آنالوگ دیدم که خیلی بهتر دارن جواب میدن سالهاست. پس نیازی به به روز کردنشون نیست.

5- سایر موارد: مواردی مانند کامپایلر های متنوع، در دسترس بودن در بازار، مثال های کاربردی، منابع آموزش و .... نیز وجود دارند. در این مورد چون STM ها تازه وارد بازار شدن هنوز میشه گفت حرف زیادی برای گفتن ندارن. اما باید در نظر داشت که چون این میکرو توجه عده ای را به خود جمع کرده این مشکل شاید در آینده برطرف بشه. ولی این آینده دور هست یا نزدیک، من نمیدونم.

و اما جمع بندی و تصمیم نهایی:
                        دوستان از من جمع بندی و تصمیم نخواید که این با شماست. من نمیتونم تعیین کنم که کی با چه میکرویی کار کنه این با شماست. اصلا این قسمت را برای خودم و فقط خودم گذاشتم. من یک مقدار کمی روی xmega وقت گذاشتم درحدی که میتونم ازش صرف نظر کنم و برم سراغ STM ها. پروژه تولیدی هم انجام ندادم که دیگه درگیر یکی از این دو مدل باشم پس هنوز راه برگشت دارم. متاهل یا بدهکار هم نیستم که بخوام به سرعت به پول برسم. ولی یک پروژه فورس ماژور به من رسیده که باید زود انجامش بدم. خب چاره ای ندارم که با Xmega انجام بدم ولی سر فرصت حتما سراغ STM ها میرم.
                        صلاح مملکت خویش خسروان دانند
                        صلوات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MAKHORSANDI
                          1- قدرت پردازش: اولا ببینید قرار چکار کنید. یکبار رفتم پیش یک نفر که برای یک پروژه که چند تا سیگنال ساده دیجیتال و آنالوگ داشت از ARM استفاده کرده بود و میگفت AVR کم میاره!!! باهاش که صحبت کردم دیدم که ARM بلده ولی برنامه نویس حرفه ای نیست و به همین دلیل نمیتونه یک برنامه با سرعت اجرا بالا بنویسه. دوستان هرگز avr را رها نکنید چه بسا کارهای زیادی که هنوز با اون میشه انجام داد. من خودم یک برنامه سنگین که سیگنال های برق را تحلیل میکرد حتی هارمونیک ها را هم تشخیص میداد با avr نوشتم. که آی سی مشابه اون به قیمت بالا وجود داره. اگر پردازش های صنعتی میخواید انجام بدید xmega تا مدت های زیادی به شما جواب میده. اما اگر کاربرهای فرکانس بالا و پردازش قوی مانند پردازش تصویر میخواید تردید نکنید و برید سراغ ARM.
                          سلام،
                          شما به صورت دقیق مشخص نکردید منظورتون از پردازش چیه؟ میانگین گیری از 5 تا نمونه خونده شده از یک سنسور دما یا جریان میتونه پردازش باشه، پیاده سازی یک الگوریتم فشرده سازی هم میتونه پردازش باشه. برای همون پردازش برق که خودتون مثال زدید اگر بخواهیم یک فیلتر دیجیتال FIR با دو باند میان گذر و پایین گذر با 60 دسیبل تضعیف با حداقل 9000 نمونه بر ثانیه و Passband Ripple یک دسیبل داشته باشیم که نویزهای موجود در سیگنال جریان رو به صورت Real-time حذف کنیم حداقل 500 TAP لازمه. حالا شما بفرمایید کدوم AVR یا XMEGA میتونه از پس محاسبات مربوط به پیاده سازی این فیلتر بر بیاد؟! اگر بخواهید مثلاً True RMS جریان و توان اکتیو و راکتیو رو هم محاسبه کنیم اون موقع امکانات مورد نیاز چیه؟!!

مثال دیگه اینکه فرض کنید می خواید برای یک سیستم صنعتی با استفاده از لودسل، حداقل 3000 نمونه بر ثانیه از نیرو بردارید، اگر بخواهید یک فیلتر دیجیتال مناسب پیاده سازی کنید که نویزهای ناخواسته رو به صورت Real-time حذف کنید امکانات یک میکروکنترلر 8 بیتی با فرکانس چند ده مگاهرتز بدون دستور MAC این اجازه رو بهتون میده؟

یا مثلاً یک سیگنال ضعیف با پهنای باند چند کیلوهرتز از یک سنسور گرفتید که می خواهید نویز 50 هرتز برق شهر و نویزهای منبع تغذیه رو به صورت دیجیتال ازش حذف کنید!

حالا من مثال پردازش صوت یا تصویر نزدم! تا دلتون بخواد صورت مسئله های پردازشی در کاربردهای صنعتی (مانند کنترل موتورهای DC، Stepper، AC و Servo) وجود داره که اینها اصطلاحاً خوره ی محاسبات اعشاری هستند و اگر پردازنده تون توان کافی نداشته باشه اصلاحاً از نفس میفته و ممکنه Featureهای سیستم تون خیلی مناسب و قابل رقابت با تولیدکنندگان خارجی تراز اول نباشه.

پس سعی کنیم نقدهای دقیقتری داشته باشیم و فرمول کلی صادر نکنیم. اینطور نیست که فقط برای پردازش تصویر یا صوت نیاز به پردازنده ها و میکروکنترلرهای قویتر داشته باشیم. اصولاً موضوع پردازش شامل تمام سیگنال های طبیعی و مصنوعی میشه و اینها صورت مسئله های معمول طراحی هستند.
                          در مورد قیمت و بازار مصرف قطعات هم بحث زیاد هست که متاسفانه الان فرصت پاسخ نیست.

اضافه شده در تاریخ :
                          نوشته اصلی توسط n340
                          ماهم بازی
                          توی پروژه به سفارش صاحب کار اجبارا از nxp استفاده کردم
                          فقط به فقط بخاطر سفارش اگرنه به خودم بود با یک atmega64 پروژه تمام و کمال و کامل انجام میشد
                          حتی پیشنهاد xmega هم دادم اما قبول نکرد
                          به چند دلیل AVR مورد پسند خودم هست
                          اول محیط عالی و ساده و ریجستر های سبک AVR
                          حال xmega ی مقداری پیچیده تر اما باز هم 8 بیتی هست
                          دوم پکیج LQFP همه ارم ها مشکل افرین هست از لحیم تا گردو خاک که اصلا مورد پسند نیست
                          سوم منابع بالا AVR که واقعا برای یک nxp بخوای موضوعی رو بگردی طاقت فرسا هست و گاها اطلاعاتی جاب پیدا نمیکنی

من فکر میکنم دوستانی که اینگونه arm را پاس میدارند
                          همان هایی هستند که همیشه نسخه ویندوزشان،نرم افزار های سیستم و گوشی شان،فریم ور های موبایل و تبلتشان
                          اخرین نسخه های موجود هست
                          چون وقت و انرژی بیشتری دارند نسبت به ما اما دریغ از پروژه ای - البته توهین نشه،قیاس کردم با چندی از دوستان دوروبر خودم

شخصا تا نیاز نباشه اصلا حس اینجور پیشرفت هارو ندارم،نه اینکه نخوام،وقت وانرژی کم دارم
                          بنده شخصاً از ویندوز 7 استفاده می کنم و گوشی ام رو هم سه ساله که ارتقا ندادم! اما تو اکثر پروژه هایی که کار می کنم نیاز به امکاناتی نظیر Ethernet، حافظه RAM و Flash بالا، سرعت پردازش بالا برای انجام محاسبات و همچنین اجرای RTOS و ... دارم. پس این مثال نقضیه برای صحبت شما. بهتره منصفانه نقد کنیم و هیچ موضوعی رو تعمیم ندیم. همنطور که اگر گفته بشه: "کسانی که با ARM کار نمیکنن در توانایی شون نیست"، به نظر من بی انصافیه و نباید قضاوت کلی و نادرست داشته باشیم.

There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

انگار لازم شد من هم یک نظری بدم

قبلا ها هم گفتم میکرو 8 بیتی یعنی یک میکرو که قابلیت انجام محاسبات در بازه اعداد 0 تا 255 رو داره . مثلا اگر بخواهید حاصل 20+7 رو حساب کنید این عمل در یک پالس ساعت انجام میشه .
                            ولی فرض کنید می خواهید حاصل جمع 300 + 266 رو حساب کنید ؟ اعداد خیلی کوچکی هستند ولی با اینحال شما مثلا بالای 15- 25 پالس ساعت نیاز دارید .اگر بخواهید 25410+698520 رو حساب کنید به 50 الی 60 پالس ساعت نیاز خواهید داشت . ولی آرم 32 بیتی است این یعنی حاصل ضرب اعداد بسیار بزرگ 4294967295* 4294967296 فقط در 2 ( شاید هم 3) پالس قابل انجامه .
                            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
                              بنده شخصاً از ویندوز 7 استفاده می کنم و گوشی ام رو هم سه ساله که ارتقا ندادم! اما تو اکثر پروژه هایی که کار می کنم نیاز به امکاناتی نظیر Ethernet، حافظه RAM و Flash بالا، سرعت پردازش بالا برای انجام محاسبات و همچنین اجرای RTOS و ... دارم. پس این مثال نقضیه برای صحبت شما. بهتره منصفانه نقد کنیم و هیچ موضوعی رو تعمیم ندیم. همنطور که اگر گفته بشه: "کسانی که با ARM کار نمیکنن در توانایی شون نیست"، به نظر من بی انصافیه و نباید قضاوت کلی و نادرست داشته باشیم.
                              سلام بر جناب سپاس یار بزرگ!
                              مهندس جان من تاپیک رو ادامه ندادم چون متاسفانه دیدم یه بعضی از کاربرا دارن تاپیک رو خراب میکنن. علاوه بر این که عدم عکس العمل از جانب مدیر بخش بیشتر ناراحتم کرد(می تونست با این کار محیط رو سالمتر نگه داره. چون واقعا واسه من بحث شیرینی هستش). فقط من یه چیزی برام سواله!؟
                              اینکه واقعا چطور بعضی ها توی این تاپیک ادعا دارن که همه مشکلات و نیازهاشون رو با کدنویسی حرفه ای برطرف میکنن؟ مثلا چرا وقتی یه میکرو 15 الی 20 تومی CAN داره Ethernet داره و... و از AVRها ارزونتره بازم طرف AVR رو میگیرن؟ چطور این نیاز هاشون رو برطرف میکنن؟ با Bit-Banging کردن؟ نگو که باورم نمیشه! oo: اگه میرن ماژول رو میخرن که باید بگم واقعا دارم دیگه کم کم شاخ در میارم!! مثلا این ماژول رو در نظر بگیرید(واسه یه AVR کار):

ENC28J60

اینو شما باید واسه یه 8بیتی(چه AVR چه 8051 چه PICهای 8بیتی) بکار ببری تا نیازت برطرف بشه! خب این که قیمتش با یه میکروی خوب ARM برابری میکنه!(بگذریم که قیمت خود AVR سر به فلک میکشه) نه فقط STM32 حتی LPC! در حالی که ما میکروی ARM دارم که توی کشور راحت هم گیر میاد و شما فقط کافیه یه استک Ethernet داشته باشی و ازش استفاده کنی! استک مجانی خوب هم گیر میاد. اگه بخوای تمییز هم کاری کنی می تونی یه RTOS خوشگل روش بندازی(با توجه به نیازت) و کار رو تحویل بدی(واسه مدیریت Ethernet ). به این میگن پروژه! خیلی دلم می خواد یکی از افراد مدعی توی تاپیک یه همچین کاری رو با یه 8بیتی و یه ARM انجام بده و نتیجه کار رو نشون بده. همچنین PCB کار رو!
                              از جمله موارد عجیب دیگه اشتباهات فاحش و زیاد کاربر MAKHORSANDI توی پستش هستش. مثلا(فقط برای نمونه) اینکه میگن:

STM ها جدید اومدن ولی تضمینی نیست که اگر مثلا یک سال روش وقت گذاشتیم سال بعد یه میکرو قوی تر و ارزون تر نیاد بیرون.
                              باید بگم که اینقده هم میکرو بیرون دادن مسخره نیست و مهم تر اینکه شما باید بدونی که مدت زیادی هستش که ARMها اومدن و جدن روشون خیلی ها کار کردن و چه پروژهایی که باهاش انجام نشده. و موضوع دیگه ای که باید بگم اینه که واسه میکرو کنترلرها بیشتر سری Cortex-M و Cortex-R استفاده میشه که هر میکروی دیگه ای شما استفاده کنید تقریبا همه قسمتهاش یکیه. این یک! دوم اینکه اگه از محصول یه شرکت هم اسفاده کنید پریفرالها و بخش های جانبی هم با سریهای دیگه تقریبا هیچ فرقی نمیکنه. همین باعث میشه که شما واسه کار کردن با هر سری از میکروهای دیگه فقط لازم باشه که میکرو رو بخرید! تا این حد موضوع ساده و قابل حل هستش! حالا هی بگین باید وقت بذاریم. موضوع دیگه ای که هست اینه که خیلی ها میگن یا منابع کمه یا تجربه کمه. در مورد منابع باید بگم که اگه شما همه چیزتون رو با یه دیتاشیت 300 صفحه ای حل میکردید توی ARM شما چیزی حدود 1300 صفحه مرجع دستی یا رفرنس مانوال دارید. این کمه؟ تازه این علاوه بر 300 الی 400 صفحه دیتاشیت هستش!
                              خیلی موارد واسه ARM وجود داره که اگه بدونید خودتون با اردنگی هر 8بیتی دیگه ای رو پرت میکنید و می ندازید دور.
                              در آخر هم بگم که من نه شرکت ARM مال منه نه ST و نه هیچ شرکت دیگه. تمامی موارد گفته شده جهت روشن کردن شما بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
                                سلام بر جناب سپاس یار بزرگ!
                                مهندس جان من تاپیک رو ادامه ندادم چون متاسفانه دیدم یه بعضی از کاربرا دارن تاپیک رو خراب میکنن. علاوه بر این که عدم عکس العمل از جانب مدیر بخش بیشتر ناراحتم کرد(می تونست با این کار محیط رو سالمتر نگه داره. چون واقعا واسه من بحث شیرینی هستش). فقط من یه چیزی برام سواله!؟
                                اینکه واقعا چطور بعضی ها توی این تاپیک ادعا دارن که همه مشکلات و نیازهاشون رو با کدنویسی حرفه ای برطرف میکنن؟ مثلا چرا وقتی یه میکرو 15 الی 20 تومی CAN داره Ethernet داره و... و از AVRها ارزونتره بازم طرف AVR رو میگیرن؟ چطور این نیاز هاشون رو برطرف میکنن؟ با Bit-Banging کردن؟ نگو که باورم نمیشه! oo: اگه میرن ماژول رو میخرن که باید بگم واقعا دارم دیگه کم کم شاخ در میارم!! مثلا این ماژول رو در نظر بگیرید(واسه یه AVR کار):

ENC28J60

اینو شما باید واسه یه 8بیتی(چه AVR چه 8051 چه PICهای 8بیتی) بکار ببری تا نیازت برطرف بشه! خب این که قیمتش با یه میکروی خوب ARM برابری میکنه!(بگذریم که قیمت خود AVR سر به فلک میکشه) نه فقط STM32 حتی LPC! در حالی که ما میکروی ARM دارم که توی کشور راحت هم گیر میاد و شما فقط کافیه یه استک Ethernet داشته باشی و ازش استفاده کنی! استک مجانی خوب هم گیر میاد. اگه بخوای تمییز هم کاری کنی می تونی یه RTOS خوشگل روش بندازی(با توجه به نیازت) و کار رو تحویل بدی(واسه مدیریت Ethernet ). به این میگن پروژه! خیلی دلم می خواد یکی از افراد مدعی توی تاپیک یه همچین کاری رو با یه 8بیتی و یه ARM انجام بده و نتیجه کار رو نشون بده. همچنین PCB کار رو!
                                از جمله موارد عجیب دیگه اشتباهات فاحش و زیاد کاربر MAKHORSANDI توی پستش هستش. مثلا(فقط برای نمونه) اینکه میگن:

باید بگم که اینقده هم میکرو بیرون دادن مسخره نیست و مهم تر اینکه شما باید بدونی که مدت زیادی هستش که ARMها اومدن و جدن روشون خیلی ها کار کردن و چه پروژهایی که باهاش انجام نشده. و موضوع دیگه ای که باید بگم اینه که واسه میکرو کنترلرها بیشتر سری Cortex-M و Cortex-R استفاده میشه که هر میکروی دیگه ای شما استفاده کنید تقریبا همه قسمتهاش یکیه. این یک! دوم اینکه اگه از محصول یه شرکت هم اسفاده کنید پریفرالها و بخش های جانبی هم با سریهای دیگه تقریبا هیچ فرقی نمیکنه. همین باعث میشه که شما واسه کار کردن با هر سری از میکروهای دیگه فقط لازم باشه که میکرو رو بخرید! تا این حد موضوع ساده و قابل حل هستش! حالا هی بگین باید وقت بذاریم. موضوع دیگه ای که هست اینه که خیلی ها میگن یا منابع کمه یا تجربه کمه. در مورد منابع باید بگم که اگه شما همه چیزتون رو با یه دیتاشیت 300 صفحه ای حل میکردید توی ARM شما چیزی حدود 1300 صفحه مرجع دستی یا رفرنس مانوال دارید. این کمه؟ تازه این علاوه بر 300 الی 400 صفحه دیتاشیت هستش!
                                خیلی موارد واسه ARM وجود داره که اگه بدونید خودتون با اردنگی هر 8بیتی دیگه ای رو پرت میکنید و می ندازید دور.
                                در آخر هم بگم که من نه شرکت ARM مال منه نه ST و نه هیچ شرکت دیگه. تمامی موارد گفته شده جهت روشن کردن شما بود.
                                دوست عزیز خیلی آتیشت تنده :eek: :eek: :eek: :eek:
                                دوست عزیز من خودم این تاپیک را ایجاد کردم و xmega, avr را به چالش کشیدم. خود من گفتم که به نظرم یادگیری xmega اشتباهه و گفتم میخوام برم سراغ stm ها. حالا چطور شما تحلیل کردی که من از ARM خوشم نمیاد نمیدونم؟! من با در نظر گرفتن همه جوانب به این تنیجه رسیدم که در برخی پروژه ها استفاده از ARM به صرفه نیست. من یه پروژه سراغ دارم که یک محصول کنترل چپگرد راستگرد موتور هست. دو تا پتانسیومتر ورودی و دو تا سیگنال دیجیتال خروجی برای راست و چپ موتور. حالا شما بگو برای این پروژه از ARM باید استفاده کرد؟ من جایی که دیدم از یک میکرو 8 پین PIC به قیمت 1500 تومن استفاده کرد. لازمه بگم که یه شرکت داره اونو رو تیراژ 50 هزار تا تولید میکنه. این موضوع فقط یک معنی داره. اونم این که برای حرکت دادن یک پراید از موتو جت استفاده نمیکنن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X