اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

این ارم ها میکروی DIP هم دارن؟من حتی از AVR های SMD هم خوشم نمیاد .برای خیلی از پروزه ها نمیصرفه بدیم به شرکتا... لحیم کردن SMD هم اگه چشم رو ضعیف نکنه حتما اعصاب رو داغون میکنه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ((O-I-O))
      این ارم ها میکروی DIP هم دارن؟من حتی از AVR های SMD هم خوشم نمیاد .برای خیلی از پروزه ها نمیصرفه بدیم به شرکتا... لحیم کردن SMD هم اگه چشم رو ضعیف نکنه حتما اعصاب رو داغون میکنه .
      تنها آرم DIP که من تا بحال دیدم lpc1114 بوده و تا بحال مدل DIP هیچ آرم دیگه ای رو ندیدم

دیدگاه

حاجی میگم اگه از من میشنوی همون smd را برو یاد بگیر و کار کن. چون هم نویز کمتری میگیره و هم فضای کمتری. :agree:
        جالبه دیگه رسما بحث از xmega به ARM رسید. گویا همه دارن طلاقش میدن. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

کارایی که با آرم میشه کرد رو با AVR نمیشه کرد... ولی برعکسش رو میشه
          یه بار یه TFT با AVR راه اندازی کردم... انگار که آرمیچر 6 ولت ببندی روی خاور :mrgreen: پیکسل به پیکسل جلو میرفت و فکر کنم به 1 فریم در دقیقه هم نرسید :sad:
          در کل هر جا که سرعت مهم باشه، ARM حرف اول رو میزنه. پردازشش هم که اقای Aliila اشاره کردن.

دیدگاه

این بحث اصلاً مطلق نیست و یک مساله نسبی است
            نوع میکروکنترلر بر اساس پروژه هدف و زمینه کاری و چند عامل دیگر تعیین می شود پس شما نمی توانید یک 8051 را با یک ARM مقایسه کنید
            مثلاً ما چندین سال است که برای برد کنترل یک نوع یخچال از میکروکنترلر AT89C2051 استفاده می کنیم که حتی ADC هم ندارد
            جالب است که مدار کنترلر دارای یک عدد NTC به عنوان سنسور دما می باشد
            حالا دوستان تحقیق کنند که ما چطور با میکروکنترلر بدون ADC سنسور دما را خوانده ایم ، به نظرتان علت استفاده از این میکروکنترلر چیست ؟
            این است که ما با استوک بسیار بالا و با قیمت بسیار مناسب (روزانه 400 عدد برد تولید می شود) این میکروکنترلر را خریداری می کنیم
            و تا این لحظه اصلاً دلیل و نیازی برای جایگزینی آن نداشته ایم
            یا برای برد کنترل یک نوع یخچال دیگر از میکروکنترلرهای توشیبا استفاده می کنیم
            جالب است که خود شرکت LG نیز هنوز از این میکرو کنترلر در طیف وسیعی از لوازم خانگی خود استفاده می کند
            و شرکت توشیبا فقط برای Order های حداقل 100 هزار تایی این میکروکنترلر را تولید می کند و شما در بازار نمی توانید آن را پیدا کنید
            و ما با استفاده از روابطی که داریم هر وقت هر سری از Order های توشیبا به 80 هزار عدد رسید 20 هزار عدد هم ما اضافه می کنیم و بعد از دو هفته تحویل می گیریم
            حالا چرا ما با این دردسر از این میکروکنترلر استفاده می کنیم ؟
            سوای یک سری دلایل فنی و ... شاید علت اصلی ترساندن رقبا در عدم اراده به کپی و ساخت برد مشابه می باشد که تا الآن هم بسیار موفق بوده ایم
            شاید بنده از اولین نفراتی در ایران بودم که از میکروکنترلرهای 8 بیتی سری STM8 استفاده نمودم قبل از آنکه در انجمن ها و سایت های ایرانی متداول شود
            و در تیراژ ده هزار عددی با قیمت بسیار مناسب (زیر هزار تومان) از خود ST تهیه می کنم
            چون بسیار قبل تر ها در حدود 8 سال پیش با سری STM7 این میکروکنترلر ها در یک کار داخلی با تیراژ بسیار بالا (کنتور دیجیتال برق) آشنا شده بودم
            //
            الان مساله ای که برای من نوعی طراح و تولید کننده کوچک و جز این وسط مطرح است این است که
            این دوستانی که اینجا هی امبددکار امبددکار می کنند و متاسفانه من احساس می کنم نوعی نگرش از بالا به پایین دارند (ویژگی خیلی بد بسیاری از ماها)
            چه محصول تیراژ بالا (مثلاً 1000 عدد در ماه) و سود آوردی داخل این خراب شده دارند تولید می کنند که
            در آن نیاز به استفاده از میکروکنترلر مثلاً ARM با Ethernet یا Can سر خود و یا مثلاً کلاک 200 مگاهرتز و ... است ؟
            این محصولات تولیدی خودشان را برای ما معرفی کنند تا ما هم افتخار کنیم که داخل کشور محصولات سطح بالایی تولید می شود که در آنها نیاز به استفاده از میکروکنترلرهای روز دنیا می باشد
            اگه همچنین محصولی تولید نمی کنند یا کلاً امکانات و توانایی های مادی و معنوی تولید با تیراژ بالا را ندارند و صرفاً چند پروژه نمونه و تکی کار کرده اند
            لطفاً دیگر عزیزان فعال در زمینه طراحی و تولید را به کم دانشی و نداشتن اطلاعات و ... متهم نکنند
            و خیال نکنند که خودشان علامه دهر هستند و دیگران ببو گلابی ، نه عزیز دل برادر ما هم همان اینترنتی را استفاده می کنیم که شما استفاده می کنید
            و همان انجمن ها و سایت هایی را مرور می کنیم که شما مرور می کنید و میدانیم در دنیا چه خبر است
            کسب درآمد برای یک مهندس الکترونیک از راه طراحی نمونه و تکی شاید برای یک برهه از زمان به عنوان یک کار مفرح و یا یک نیاز اساسی جهت کسب تجربه مفید باشد
            ولی بعد از مدتی و افزایش سن متاسفانه کمبودهای بسیاری را متوجه فرد خواهد کرد و آن وقت دیگر احساس پشیمانی سودی نخواهد داشت
            پس به عنوان یک توصیه برادرانه از یک برادر کوچک که سعی کنید به سمت تولید با تیراژهای بالا بروید نه صرفاً نمونه کاری
            //
            شما نباید تازه کاران را در سراب انتخاب بین چند میکروکنترلر گرفتار کنید
            باید به آنها توصیه کنید که اصول و ارکان و راه و روش صحیح و درست برنامه نویسی و طراحی و استفاده از سخت افزار را یاد بگیرند
            حال تشخیص اینکه برای یک پروژه چه نوع میکروکنترلری مناسب می باشد برای یک طراح مسلط به امور کار سختی نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aie_saber
              این بحث اصلاً مطلق نیست و یک مساله نسبی است
              ...
              الان مساله ای که برای من نوعی طراح و تولید کننده کوچک و جز این وسط مطرح است این است که
              این دوستانی که اینجا هی امبددکار امبددکار می کنند و متاسفانه من احساس می کنم نوعی نگرش از بالا به پایین دارند (ویژگی خیلی بد بسیاری از ماها)
              چه محصول تیراژ بالا (مثلاً 1000 عدد در ماه) و سود آوردی داخل این خراب شده دارند تولید می کنند که
              در آن نیاز به استفاده از میکروکنترلر مثلاً ARM با Ethernet یا Can سر خود و یا مثلاً کلاک 200 مگاهرتز و ... است ؟
              این محصولات تولیدی خودشان را برای ما معرفی کنند تا ما هم افتخار کنیم که داخل کشور محصولات سطح بالایی تولید می شود که در آنها نیاز به استفاده از میکروکنترلرهای روز دنیا می باشد
              اگه همچنین محصولی تولید نمی کنند یا کلاً امکانات و توانایی های مادی و معنوی تولید با تیراژ بالا را ندارند و صرفاً چند پروژه نمونه و تکی کار کرده اند
              لطفاً دیگر عزیزان فعال در زمینه طراحی و تولید را به کم دانشی و نداشتن اطلاعات و ... متهم کنند
              و خیال نکنند که خودشان علامه دهر هستند و دیگران ببو گلابی ، نه عزیز دل برادر ما هم همان اینترنتی را استفاده می کنیم که شما استفاده می کنید
              و همان انجمن ها و سایت هایی را مرور می کنیم که شما مرور می کنید و میدانیم در دنیا چه خبر است
              کسب درآمد برای یک مهندس الکترونیک از راه طراحی نمونه و تکی شاید برای یک برهه از زمان به عنوان یک کار مفرح و یا یک نیاز اساسی جهت کسب تجربه مفید باشد
              ولی بعد از مدتی و افزایش سن متاسفانه کمبودهای بسیاری را متوجه فرد خواهد کرد و آن وقت دیگر احساس پشیمانی سودی نخواهد داشت
              پس به عنوان یک توصیه برادرانه از یک برادر کوچک که سعی کنید به سمت تولید با تیراژهای بالا بروید نه صرفاً نمونه کاری
              //
              شما نباید تازه کاران را در سراب انتخاب بین چند میکروکنترلر گرفتار کنید
              باید به آنها توصیه کنید که اصول و ارکان و راه و روش صحیح و درست برنامه نویسی و طراحی و استفاده از سخت افزار را یاد بگیرند
              حال تشخیص اینکه برای یک پروژه چه نوع میکروکنترلری مناسب می باشد برای یک طراح مسلط به امور کار سختی نیست

یه سری از دوستان باور کنید با همون ای وی ار هم کار نکردن -حتی میتونم به جرات بگم یه میکرو از نزدیک ندیدن!! البته مستند هست این صحبت! با خوندن صفحه ی اول دیتا شیتها و کپی کردن اطلاعات اونا فکر میکنن بقیه بلد نیستن بخونن یا فقط خودشون چشم دارن! یکی بیاد در مورد ارم صحبت کنه که حداقل یه مقاومت از نزدیک دیده باشه ادم اینقدر حساسیت نشون نمیده ولی وقتی یکی که با خوندن دو خط فیچر از دیتاشیت اونم نه کامل! ادعای امبدد میکنه! این امبدد به هر چیزی که توش یه سیستم میکرو کنترلری استفاده بشه میشه امبدد همون ای وی ار هم میشه امبدد!! (چنان حساسیت شدیدی به این کلمه پیدا کردم که...)
              وقتی ادعا های بعضی رو میبینه یاد اون بچه های بالا میفته که یک دهه قبل تو جامعه باب بود و هر کسی که عقده ی احترام و محبت و جلب توجه داشت ادعای ارتباط با بچه های بالا رو میکرد!!!
              الان بچه های بالا شده سایت های خارجی!
              --
              ما هم همینو میگیم اون دوستانی که امبدد امبدد میکنن بیان یه پروژه ی خودشون رو با ارم حالا! نه اس تی! اصلا ای وی ار! بذارن اینجا تا ما ببینیم!
              ---
              در کل به نظرم دوستانی که مشخصه انگلیسی هیچ متن انگلیسی نگارش نکردن مثل مقاله یا پایان نامه! و از اون مهمتر رفتار اجتماعی رو بلد نیستند بهتره خودشون رو در فروم های خارجی ایرانی معرفی نکنن!

دیدگاه

چه محصول تیراژ بالا (مثلاً 1000 عدد در ماه) و سود آوردی داخل این خراب شده دارند تولید می کنند که در آن نیاز به استفاده از میکروکنترلر مثلاً ARM با Ethernet یا Can سر خود و یا مثلاً کلاک 200 مگاهرتز و ... است ؟
                این محصولات تولیدی خودشان را برای ما معرفی کنند تا ما هم افتخار کنیم که داخل کشور محصولات سطح بالایی تولید می شود که در آنها نیاز به استفاده از میکروکنترلرهای روز دنیا می باشد...
                :redface:

دیدگاه

لپ کلام رو گفتند aie_saber (دایی صابر)
                  والا منم همین نظرو دارم

باور کنید همچی سرعت امکانات نیست
                  بنده شخصا تا مجبور نشم مدارو انالوگ طراحی میکنم،نشد AVR باز هم نیاز بود Xmega باز هم نشد ARM
                  من st,nxp و همه موارد رو کار کردم ولی رو تیراژ بصرفه ترین رو همین مگا دیدم
                  دوستان ی لطفی بکنند از بازار داخل صحبت کنیم و قیمت های داخل مدنظر باشه

ی تجربه رو بگم،نیاز بود ی سیستم FSK با سرعت بالا رو درست کنم ابتداعا با یک مگا 8 و کلاک 8 مگ کار رو جلو ببرم که بردم بعد دوهفته به این نتیجه رسیدم که باید کلاک 16 استفاده کنم و کارم تا حدودی انجام شد،اما الان میبینیم که نیازه تا سرعت رو بالاتر ببرم،ی خرید از فروشگاه انجام دادم،تو قسمت ارم ی Stm32 کم پایه پیدا کردم که 4 هزار تومن بود خریدش کردم هنوز که نرسیده ولی الان نیاز بود به سرعت بالاتر که ارم انتخاب کردم،از جهتی میکرویی 4 تومنی پیدا نمیشه که کلاک 48 مگ رو داشته باشه پس اونو انتخاب کردم،قبول کنید الان میکرویی به امکانات مگا 8 پیدا نمیکنید (داخل) که 2500 تومن قیمت داشته باشه
                  هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                  بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                  میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                    اینم بیشتر خطاب ب Roholamin عزیز ک خیلی واسم محترمه:
                    منم قبول دارم، آرم عالی، STmicroelectronics عاشقشم. cortex m3خیلی چیز شاخیه، ولی چند درصد فکر میکنی برا مصرف کننده یی ک میخاد تلفن کننده ی من رو، Main تحت شبکه ی منو، سخت افزار رابط منو، بخره و استفاده کنه، مهمه که تو این چی گذاشتن داره کار میکنه؟! یا بهتر بگم، برا چند درصد از مصرف کننده هام این مساله تعیین کننده س؟؟ :question: :question:
                    هیچ. واقعا براشون مهم نیست.
                    ما اصراری نداریم که شما بیای توی ARM
                    هر طور راحتید. ولی اینو بدون رفتن طرف XMEGA یعنی اشتباه محض. هر طور که راحتی. منم برام قیمت مهم بود که اصل کارم رو گذاشتم رو ARM

نوشته اصلی توسط بعد هر سختی آسانی نیز هست
                    سلام
                    من تصمیم گرفتم stm یاد بگیرم . دیگه ال پی سی هم کار نمیکنم . فقط موندم با کتاب آرم at91 چیکار کنم که خریدم . :mrgreen:
                    احساس میکنم واسه کارهای ساده با همین 32 و 8 و 64 و ... میشه کار کنم لزومی نداره فرصت بزارم روی ایکس مگا . به جاش یک میکروی فرکانس بالا کار می کنم مثل stm . البته ال پی سی هم خوبه . ولی اینطور که معلومه قیمت های stm هم مناسبتره و هم جدیدتره .
                    فقط دوستان که با این ارم های stm آشنایی دارند بیان و چند تا پی دی اف به ما بدن واسه شروع . انگلیسی هم باشه اشکالی نداره سعی می کنیم ترجمه کنیم .
                    بعد یه مشکل دیگه ای هم هست پروتیوس من این میکروی آرم رو نداره جالبتر اینه که ایکس مگا هم نداره .
                    درود بر شما
                    همون طور که گفتم از رفرنس مانوال و دیتاشیت میکروی مورد نظرت بگیر تا منابع انگلیسی دیگه موجود هست توی اینترنت. همچنین مثال هم زیاده. یه جستجو بکنید.
                    توصیه میکنم جدا از پروتئوس دوری کنید و بجاش یا یه بردآموزشی یا یه هدربرد بخرید. طعمش فرق میکنه.

نوشته اصلی توسط MAKHORSANDI
                    نمونه ای که گفتید روی 10 هزار تا قیمتش نیم دلار میشه. به علاوه فاقد adc هست که از این لحاظ از attiny کم میاره (البته اگر توی بازار ایران این قطعه یافت بشه). به علاوه که آی سی های attiny13 الان توی بازار ایران با قیمت 1000 تومن روی تعداد بالا عرضه میشه. یعن از لحاظ قیمت هنوز قابل بررسی هست. :NO: :NO:
                    ولی باید یک اعتراف بکنم و این که انتظار چنین چیزی را نداشتم از لحاظ سرعت و مقادیر حافظه بالاتر از attiny هست. :icon_razz: :icon_razz:

کم کم فکر میکنم که میکرو avr این شعر جواد یساری را میخواد برامون بخونه:

سپیده دم اومد و وقت رفتن
                    حرفی نداریم ما برای گفتن
                    حرفی که بوده بین ما تموم شد
                    این جا برام نیست دیگه جای موندن
                    من میرم از زندگی تو بیرون
                    یادت باشه خونمو کردی ویرون
                    ADC همچین هم خیلی مهم نیست. مشکلش رو با خیلی چیزای دیگه هم میشه حل کرد. من مطمئنم یا ADCیش هم گیر میاد. ممکنه یه مقدار قیمتش بیشتر بشه ولی خیلی با ارزشه.
                    نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
                    در مورد ST هیچ بحثی نیست که میکروکنترلرهای با امکانات خوب و قیمت مناسبی تولید میکنه. اما یکی از مهمترین دلایلی که هنوز منو به LPC پایبند کرده وجود میکروکنترلرهای Multicore مثل LPC4357 یا LPC4370 در این خانواده است. مثلا امکانات قطعه LPC4370 رو ملاحظه بفرمایید:
                    http://www.mouser.com/ProductDetail/NXP-Semiconductors/LPC4370FET100E/?qs=sGAEpiMZZMsoIvTP6m9%252bn0fpeDRkEkAc
                    این میکروکنترلر مجهز به دو هسته Cortex-M0 و یک Cortex-M4 با واحد FPU و فرکانس 204 مگاهرتز است و رو تعداد 1000 عدد فقط 5$ قیمت داره!! نکته بسیار جالب اینه که این قطعه مجهز به ADC دوازده بیتی 80 مگاسمپل است که در حال حاضر قیمت یک چنین ADC به تنهایی از قیمت این میکروکنترلر بیشتر است!! در واقع شما با 5 دلار که کمتر از قیمت یک ATmega128 هست یک میکروکنترلر 3 هسته ای می خرید که بیش 600 مگاهرتز بهتون توان پردازش میده و کلی امکانات پیشرفته و متنوع در اختیارتون میزاره (282 کیلو بایت RAM، اترنت، دو پورت USB با سرعت Hi-Speed، کنترلر LCD و حافظه خارجی و ...).
                    در حال حاضر NXP تنها شرکتیه که میکروکنترلر چند هسته ای با این توان، امکانات و قیمت فوق العاده عرضه کرده و ST و سایر رقبا هنوز چنین محصولی به بازار ندادن.
                    شاید بخاطر این بوده که ST توی این مدت صبر کرده تا سری Cortex-M7 بیاد. الان اولین دارنده لایسنس Cortex-M7 شرکت ST هستش. :nice:
                    نوشته اصلی توسط ((O-I-O))
                    دیگه حتی انگار DIP هم داره میمیره.

دیدگاه

مثل این که اتمل هم M7 رو داره میسازه (تو بلاگش گفته با فرکانس 300 مگاهرتز)

دیدگاه

دوستان یک نظر سنجی دارم براتون
                        در یک پروژه میخوایم که از برق شهر، سیگنال های ولتاژ و جریان را اندازه گیری و نمونه برداری کنیم و بعدش با اون بتونیم مقادیر زیر را اندازه گیری کنیم:
                        جریان، ولتاژ، توان ظاهری، توان موثر، توان راکتیو، ضریب توان( کسینوس فی)، THD و هارمونیک های 5 تا 17
                        لازم به ذکره که فرکانس برق ورودی مابین 45 تا 65 ممکنه متغیر باشه. و با این وجود باید اندازه گیری مقادیر گفته شده (به غیر از هارمونیک ها) بدون مشکل در هر فرکانسی انجام بشه.
                        به علاوه این ها ADC ها باید در مد دیفرانسیلی باشند یعنی دو کانال از آن ها برای یک سیگنال استفاده بشه(سیگنال ها از هم ایزوله هستند و به زمین وصل نیستند دو سر سیگنال ورودی به دو تا کانال adc وصل میشه).
                        در این پروژه قیمت هم مهمه.

حالا برای این پروژه چه میکروکنترلری را پیشنهاد میدید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MAKHORSANDI
                          دوستان یک نظر سنجی دارم براتون
                          در یک پروژه میخوایم که از برق شهر، سیگنال های ولتاژ و جریان را اندازه گیری و نمونه برداری کنیم و بعدش با اون بتونیم مقادیر زیر را اندازه گیری کنیم:
                          جریان، ولتاژ، توان ظاهری، توان موثر، توان راکتیو، ضریب توان( کسینوس فی)، THD و هارمونیک های 5 تا 17
                          لازم به ذکره که فرکانس برق ورودی مابین 45 تا 65 ممکنه متغیر باشه. و با این وجود باید اندازه گیری مقادیر گفته شده (به غیر از هارمونیک ها) بدون مشکل در هر فرکانسی انجام بشه.
                          به علاوه این ها ADC ها باید در مد دیفرانسیلی باشند یعنی دو کانال از آن ها برای یک سیگنال استفاده بشه(سیگنال ها از هم ایزوله هستند و به زمین وصل نیستند دو سر سیگنال ورودی به دو تا کانال adc وصل میشه).
                          در این پروژه قیمت هم مهمه.

حالا برای این پروژه چه میکروکنترلری را پیشنهاد میدید؟
                          دوست عزیز
                          دیگه الان از اون وقتاست که عصبی میشم!!
                          عنوان تاپیک یه چیز دیگست. موضوعش یه چیز دیگست. شما می خوای یه چیز دیگه مطرح کنی؟ واقعا دیگه بی نظم تر از این نمیشه. مدیر تالار کجاست؟ نظارتی ها کجان؟ شما فکر کردی عکس گرفتن از چمدون و جعبه قطعات برای ثابت کردن به یه بعضی ها که دارم چطور کار میکنم یا چیا کار میکنم برای من سخته؟ به نظر شما چرا جواب بعضی ها توی تاپیک رو نمی دم؟ یکیش همینه که این مباحث هیچ ربطی به تاپیک نداره!!
                          شما باید سوالت رو توی یه بخش دیگه مثل گفتگوی آزاد بپرسی نه اینجا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
                            دوست عزیز
                            دیگه الان از اون وقتاست که عصبی میشم!!
                            عنوان تاپیک یه چیز دیگست. موضوعش یه چیز دیگست. شما می خوای یه چیز دیگه مطرح کنی؟ واقعا دیگه بی نظم تر از این نمیشه. مدیر تالار کجاست؟ نظارتی ها کجان؟ شما فکر کردی عکس گرفتن از چمدون و جعبه قطعات برای ثابت کردن به یه بعضی ها که دارم چطور کار میکنم یا چیا کار میکنم برای من سخته؟ به نظر شما چرا جواب بعضی ها توی تاپیک رو نمی دم؟ یکیش همینه که این مباحث هیچ ربطی به تاپیک نداره!!
                            شما باید سوالت رو توی یه بخش دیگه مثل گفتگوی آزاد بپرسی نه اینجا!
                            دوست عزیز که همیشه با عصبانیت جواب میدی!
                            اتفاقا کاملا مربوط به موضوع هست. ما داریم اینجا بحث میکنیم سر انتخاب میکرو. سر اینکه AVR یا Xmega یا ARM . غیر از اینه؟ مگه موضوع تاپیک این نبود؟ حالا میخوایم مقایسه کنیم دوستان با جه ایده ای و از چه میکرویی استفاده میکنن.
                            انحراف تاپیک از موضوع اصلی را تا حدی قبول دارم. من که این پاسخ را ارسال کردم یه جورایی میخواستم تاپیک را برگردون سر موضوع اصلی
                            البته با اجازه شما

دیدگاه

من قصد نداشتم مطلب جدیدی را در این تاپیک منتشر کنم. زیرا موارد لازم به حد کفایت گفته شده و هر کس بسته به دیدگاه خود می تواند برداشت لازم را داشته باشد. اما به توجه موارد اخیر و تاثیری که ممکن است در رویکرد برخی از افراد ناظر داشته باشد لازم است به مواردی اشاره کنم.
                              نکته اول اینکه هر کس می تواند دیدگاه های خود را با رعایت حد و حریم و سعی در عدم ایجاد حساسیت در فرد مخاطب مطرح کند و دیگران هم بسته به زاویه دیدی که دارند می توانند با رعایت احترام متقابل پاسخ بدهند و در بیان دیدگاه ها و نظرات، نیازی به برخوردهای تخریبی و تهاجم به موضع دیگران نیست. دفاع از نظرات و عقاید شخصی بدون وارد شدن به وادی تهاجم یا توهین یا برخورد از موضع بالا یا تمسخر و مانند آن یکی از مهارت های مطلوب است که امیدوارم دوستان در این عرصه موفق باشند.
                              اما در رابطه با نقطه نظرات مطرح شده، توجه دوستان را به سر فصلی تحت عنوان Five Ws جلب می کنم که بر اساس آن، یک صورت مسئله از 5 منظر Who، Why، When، Where و What بررسی می شود ( How هم گاهی به این فهرست اضافه می شود). یکی از دلایل اختلاف نظرهای ایجاد شده در امثال این تاپیک، تمرکز روی برخی از این سوالات و عدم توجه به بقیه آنها است. با مطالعه پست های مختلف این تاپیک مشاهده می شود که به غیر از اصل صورت مسئله که لزوم کار با خانواده های مختلف است (What) و بحث در مورد دلایل آن بر اساس امکانات و قیمت و ... (Why)، عدم توجه به تفاوت های اساسی در مخاطبین این بحث (Who) و اینکه برای چه کاربرد و در چه بستر و موقعیتی مطرح می شود (Where و When) منجر به اختلاف نظر اساسی و بحث هایی شده که ممکن است باعث سر درگمی مخاطبین شود. بر این اساس فهرست توانمندی های یک میکروکنترلر یا قیمت آن بر حسب دلار یا ریال یا نوع پکیج و سایر موارد مشابه بسته به نوع کاربرد و شرایط زمانی و مکانی می تواند میزان اهمیت بسیار متفاوتی داشته باشد و نسخه واحد و نهایی را نمی توان برای همه شرایط صادر کرد. من در مواجهه با قضاوت های بعضی از دوستان گاهی به نظرم می رسد که برخی مصداق ها را (که طرح آنها در سطح یک انجمن عمومی چندان لزومی ندارد) مطرح کنم تا مشخص شود چرا استفاده از خانواده هایی مانند AVR یا XMEGA یا حتی 8051 به دلیل شرایط حاکم می تواند توجیه پذیر باشد. در این رابطه یکی از دوستان مثال جالبی را درباره 89c2051 مطرح کردند که از ایشان تشکر می کنم. دو مثال دیگر را هم شخصا مطرح می کنم تا اهمیت Who و Where و اینکه همیشه قیمت و فهرست امکانات و غیره تعیین کننده نیستند، بیشتر مشخص شود.
                              مثال اول که قبلا هم در مورد آن توضیح داده شد، مربوط به فعالیت های شخصی من است که سرمایه گذاری معادل با چند ده میلیون تومان مرتبط با AVR از گذشته انجام شده و به دلیل این سرمایه گذاری، استفاده از AVR در هر شرایطی لازم است و انتخاب یک میکروکنترلر دیگر حتی اگر قیمت آن مجانی باشد و اگر امکانات آن در هر سطخی که باشد، به معنای یک ضرر چند ده میلیون تومانی خواهد بود. پس برای این مخاطب (Who) و برای این کاربرد (Where) و تا اطلاع ثانوی (When) میکروکنترلر AVR تنها و تنها انتخاب ممکن خواهد بود (زیرا هر گونه تغییر در AVR معادل با چند ده میلیون تومان ضرر مالی و خسارت های زمانی است). اگر یک نیروی متقاضی کار هم بخواهد در راستای این فعالیت استخدام شود، این AVR است که باید آن را به خوبی بلد باشد و اطلاعات دیگر در این موضع (Where) برای این نیروی جویای کار (Who) چندان مفید نخواهد بود.
                              مثال دوم مربوط به یکی از افرادی است که با XMEGA در دوره های آموزشی آشنا شدند. بر حسب اطلاع ایشان بر اساس فعالیت روی این خانواده و طراحی یک محصول موفق شده اند قرارداد بزرگی در حد یک میلیارد تومان را منعقد کنند (در این مورد مجاز نیستم راجع به جزئیات بیشتر توضیح دهم). حال در چنین کاربردی (Where) مبلغ X تومان کمتر یا بیشتر برای XMEGA چه تاثیری برای ایشان (Who) دارد که به این دلیل در مورد استفاده یا عدم استفاده از آن قضاوت و تجدید نظر کنند؟ آیا اگر مشکل و نیازی در طرح فعلی وجود نداشته باشد، توجیهی برای استفاده از یک خانواده دیگر برای شخص انجام دهنده طرح به دلایلی مثل قیمت و فرکانس کلاک و ... وجود دارد؟
                              هدف از این دو مثال مطرح کردن این مسئله بود که صادر کردن یک حکم کلی بصورت مطلق در رد یا قبول کار با یک خانواده بدون توجه به شرایط و افراد و موقعیت زمانی و مکانی، قضاوت چندان مقبول و معتبری نیست و پارامترهای متعددی در این قضاوت می توانند موثر باشند.
                              نکته آخر اینکه یاد گرفتن هر یک از خانواده های مورد نظر در حد انجام پروژه های معمول برای کسی که با اصول کار آشنا باشد، کار چندان سختی نیست و دوستانی که قصد فعالیت بصورت حرفه ای را دارند به جای این همه مصرف انرژی برای قضاوت در مورد کار با یک خانواده، با صرف چند ده ساعت وقت می توانند با هر یک از آن ها آشنا شوند و بعد بر حسب نیاز پروژه ها از هر خانواده ای با صرف وقت بیشتر بصورت حرفه ای تر استفاده کنند.
                              اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                              دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                              برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                              قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                              ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

شاید بخاطر این بوده که ST توی این مدت صبر کرده تا سری Cortex-M7 بیاد. الان اولین دارنده لایسنس Cortex-M7 شرکت ST هستش. :nice:
                                تا جایی که میدونم قطعات سری F7 تا 200 مگاهرتز کار میکنن. البته معمولاً NXP یه مقدار دیرتر وارد میشه اما احتمالا یک میکروکنترلر چهار هسته ای با پردازنده M7 عرضه خواهد کرد.
                                There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X