اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

نوشته اصلی توسط طراح
    من قصد نداشتم مطلب جدیدی را در این تاپیک منتشر کنم. زیرا موارد لازم به حد کفایت گفته شده و هر کس بسته به دیدگاه خود می تواند برداشت لازم را داشته باشد. اما به توجه موارد اخیر و تاثیری که ممکن است در رویکرد برخی از افراد ناظر داشته باشد لازم است به مواردی اشاره کنم.
    نکته اول اینکه هر کس می تواند دیدگاه های خود را با رعایت حد و حریم و سعی در عدم ایجاد حساسیت در فرد مخاطب مطرح کند و دیگران هم بسته به زاویه دیدی که دارند می توانند با رعایت احترام متقابل پاسخ بدهند و در بیان دیدگاه ها و نظرات، نیازی به برخوردهای تخریبی و تهاجم به موضع دیگران نیست. دفاع از نظرات و عقاید شخصی بدون وارد شدن به وادی تهاجم یا توهین یا برخورد از موضع بالا یا تمسخر و مانند آن یکی از مهارت های مطلوب است که امیدوارم دوستان در این عرصه موفق باشند.
    اما در رابطه با نقطه نظرات مطرح شده، توجه دوستان را به سر فصلی تحت عنوان Five Ws جلب می کنم که بر اساس آن، یک صورت مسئله از 5 منظر Who، Why، When، Where و What بررسی می شود ( How هم گاهی به این فهرست اضافه می شود). یکی از دلایل اختلاف نظرهای ایجاد شده در امثال این تاپیک، تمرکز روی برخی از این سوالات و عدم توجه به بقیه آنها است. با مطالعه پست های مختلف این تاپیک مشاهده می شود که به غیر از اصل صورت مسئله که لزوم کار با خانواده های مختلف است (What) و بحث در مورد دلایل آن بر اساس امکانات و قیمت و ... (Why)، عدم توجه به تفاوت های اساسی در مخاطبین این بحث (Who) و اینکه برای چه کاربرد و در چه بستر و موقعیتی مطرح می شود (Where و When) منجر به اختلاف نظر اساسی و بحث هایی شده که ممکن است باعث سر درگمی مخاطبین شود. بر این اساس فهرست توانمندی های یک میکروکنترلر یا قیمت آن بر حسب دلار یا ریال یا نوع پکیج و سایر موارد مشابه بسته به نوع کاربرد و شرایط زمانی و مکانی می تواند میزان اهمیت بسیار متفاوتی داشته باشد و نسخه واحد و نهایی را نمی توان برای همه شرایط صادر کرد. من در مواجهه با قضاوت های بعضی از دوستان گاهی به نظرم می رسد که برخی مصداق ها را (که طرح آنها در سطح یک انجمن عمومی چندان لزومی ندارد) مطرح کنم تا مشخص شود چرا استفاده از خانواده هایی مانند AVR یا XMEGA یا حتی 8051 به دلیل شرایط حاکم می تواند توجیه پذیر باشد. در این رابطه یکی از دوستان مثال جالبی را درباره 89c2051 مطرح کردند که از ایشان تشکر می کنم. دو مثال دیگر را هم شخصا مطرح می کنم تا اهمیت Who و Where و اینکه همیشه قیمت و فهرست امکانات و غیره تعیین کننده نیستند، بیشتر مشخص شود.
    مثال اول که قبلا هم در مورد آن توضیح داده شد، مربوط به فعالیت های شخصی من است که سرمایه گذاری معادل با چند ده میلیون تومان مرتبط با AVR از گذشته انجام شده و به دلیل این سرمایه گذاری، استفاده از AVR در هر شرایطی لازم است و انتخاب یک میکروکنترلر دیگر حتی اگر قیمت آن مجانی باشد و اگر امکانات آن در هر سطخی که باشد، به معنای یک ضرر چند ده میلیون تومانی خواهد بود. پس برای این مخاطب (Who) و برای این کاربرد (Where) و تا اطلاع ثانوی (When) میکروکنترلر AVR تنها و تنها انتخاب ممکن خواهد بود (زیرا هر گونه تغییر در AVR معادل با چند ده میلیون تومان ضرر مالی و خسارت های زمانی است). اگر یک نیروی متقاضی کار هم بخواهد در راستای این فعالیت استخدام شود، این AVR است که باید آن را به خوبی بلد باشد و اطلاعات دیگر در این موضع (Where) برای این نیروی جویای کار (Who) چندان مفید نخواهد بود.
    مثال دوم مربوط به یکی از افرادی است که با XMEGA در دوره های آموزشی آشنا شدند. بر حسب اطلاع ایشان بر اساس فعالیت روی این خانواده و طراحی یک محصول موفق شده اند قرارداد بزرگی در حد یک میلیارد تومان را منعقد کنند (در این مورد مجاز نیستم راجع به جزئیات بیشتر توضیح دهم). حال در چنین کاربردی (Where) مبلغ X تومان کمتر یا بیشتر برای XMEGA چه تاثیری برای ایشان (Who) دارد که به این دلیل در مورد استفاده یا عدم استفاده از آن قضاوت و تجدید نظر کنند؟ آیا اگر مشکل و نیازی در طرح فعلی وجود نداشته باشد، توجیهی برای استفاده از یک خانواده دیگر برای شخص انجام دهنده طرح به دلایلی مثل قیمت و فرکانس کلاک و ... وجود دارد؟
    هدف از این دو مثال مطرح کردن این مسئله بود که صادر کردن یک حکم کلی بصورت مطلق در رد یا قبول کار با یک خانواده بدون توجه به شرایط و افراد و موقعیت زمانی و مکانی، قضاوت چندان مقبول و معتبری نیست و پارامترهای متعددی در این قضاوت می توانند موثر باشند.
    نکته آخر اینکه یاد گرفتن هر یک از خانواده های مورد نظر در حد انجام پروژه های معمول برای کسی که با اصول کار آشنا باشد، کار چندان سختی نیست و دوستانی که قصد فعالیت بصورت حرفه ای را دارند به جای این همه مصرف انرژی برای قضاوت در مورد کار با یک خانواده، با صرف چند ده ساعت وقت می توانند با هر یک از آن ها آشنا شوند و بعد بر حسب نیاز پروژه ها از هر خانواده ای با صرف وقت بیشتر بصورت حرفه ای تر استفاده کنند.
    با تشکر از نظر جناب کی نژاد،
    موضوعی که باعث اختلاف نظر دوستان شده اینه که هرکس شرایط و سلایق خودش رو داره و دلیل نمیشه ابزار و روشی که برای من مناسبه به درد دیگران هم بخوره و بالعکس. بنده ترجیح میدم از قطعاتی استفاده کنم و دلایل خودم هم دارم. هیچ وقت هم نمی خوام نسخه تجویز کنم و این رو تعمیم بدم.
    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

پاسخ : یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

جواب جناب MAKHORSANDI
      با توجه به داشتن adc 12 بیت و 2 مگ سمپل و داشتن dma و همچنین اشنایی خودم با xmega
      پس xmega
      ممکنه الان بگید فلان و فلانم هست
      منم میگم الان من بر xmega مسلط هستم و مشخصات و قیمت خوبی دارد و همچنین در دسترس در داخل کشور
      هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
      بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
      میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MAKHORSANDI
        دوستان یک نظر سنجی دارم براتون
        در یک پروژه میخوایم که از برق شهر، سیگنال های ولتاژ و جریان را اندازه گیری و نمونه برداری کنیم و بعدش با اون بتونیم مقادیر زیر را اندازه گیری کنیم:
        جریان، ولتاژ، توان ظاهری، توان موثر، توان راکتیو، ضریب توان( کسینوس فی)، THD و هارمونیک های 5 تا 17
        لازم به ذکره که فرکانس برق ورودی مابین 45 تا 65 ممکنه متغیر باشه. و با این وجود باید اندازه گیری مقادیر گفته شده (به غیر از هارمونیک ها) بدون مشکل در هر فرکانسی انجام بشه.
        به علاوه این ها ADC ها باید در مد دیفرانسیلی باشند یعنی دو کانال از آن ها برای یک سیگنال استفاده بشه(سیگنال ها از هم ایزوله هستند و به زمین وصل نیستند دو سر سیگنال ورودی به دو تا کانال adc وصل میشه).
        در این پروژه قیمت هم مهمه.
        حالا برای این پروژه چه میکروکنترلری را پیشنهاد میدید؟
        فکر میکنم پاسخ سوال شما قبلاً داده شد، با این حال بهتره یک تاپیک مجزا ایجاد کنید تا در اونجا در این مورد بحث کنیم.

دیدگاه

دوستان یک نظر سنجی دارم براتون
          در یک پروژه میخوایم که از برق شهر، سیگنال های ولتاژ و جریان را اندازه گیری و نمونه برداری کنیم و بعدش با اون بتونیم مقادیر زیر را اندازه گیری کنیم:
          جریان، ولتاژ، توان ظاهری، توان موثر، توان راکتیو، ضریب توان( کسینوس فی)، THD و هارمونیک های 5 تا 17
          لازم به ذکره که فرکانس برق ورودی مابین 45 تا 65 ممکنه متغیر باشه. و با این وجود باید اندازه گیری مقادیر گفته شده (به غیر از هارمونیک ها) بدون مشکل در هر فرکانسی انجام بشه.
          به علاوه این ها ADC ها باید در مد دیفرانسیلی باشند یعنی دو کانال از آن ها برای یک سیگنال استفاده بشه(سیگنال ها از هم ایزوله هستند و به زمین وصل نیستند دو سر سیگنال ورودی به دو تا کانال adc وصل میشه).
          در این پروژه قیمت هم مهمه.

حالا برای این پروژه چه میکروکنترلری را پیشنهاد میدید؟
          دوستان شاید باور نکنید ولی این پروژه با مگا 8 قابل پیاده سازی هست. البته در طرح اولیه اون را با مگا 168 (که خیلی هم با مگا8 تفاوت نداره) انجام دادم ولی بعد متوجه شدم که با کمی فشرده سازی در برنامه امکان استفاده از مگا 8 هم هست. اگر دوستان از چرایی و چگونگی این پروژه میخوان اطلاع داشته باشن جاش اینجا نیست و توی یک فروم دیگه میتونم مطرحش کنم. اما هدف از این بحث این بود که تلاش اصلی ما باید این باشه که راننده خوبی باشیم تا اینکه دنبال ماشین سریعتری بگردیم.
          روزی یک استاد داشتم که فوق لیسانسش را از شریف گرفته بود و دکتری را از فرانسه. دانشجوها ازش پرسیدن که امکانات شریف بیشتر بود یا دانشگاه فرانسه؟ جواب استاد جالب بود گفت شریف! بهترین امکانات و تجهیزات و کلاس ها و... . ولی توی فرانسه از امکانات کم بیشترین بهره برداری میشد. ولی شریف نه! می گفت مثلا هیچ مدیریت توی سایت های کامپیوترش نبود و ما خیلی وقت ها مشکل داشتیم و نمیتونستیم استفاده کنیم.
          دوستان یک سری توی فروم های خارجی بزنید. اونجا هنوز 8051 را دارن بحث میکنن. بله اونجا َARM هم بحث میشه خیلی بهتر از ما ولی اونها مواردی که مهندس کی نژاد یاد آوری کردن را به خوبی رعایت میکنن.

دیدگاه

سلام،
            گزارشی جالب از سایت معتبر EETIMES:
            http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1280803

دیدگاه

دوستان شاید باور نکنید ولی این پروژه با مگا 8 قابل پیاده سازی هست. البته در طرح اولیه اون را با مگا 168 (که خیلی هم با مگا8 تفاوت نداره) انجام دادم ولی بعد متوجه شدم که با کمی فشرده سازی در برنامه امکان استفاده از مگا 8 هم هست. اگر دوستان از چرایی و چگونگی این پروژه میخوان اطلاع داشته باشن جاش اینجا نیست و توی یک فروم دیگه میتونم مطرحش کنم. اما هدف از این بحث این بود که تلاش اصلی ما باید این باشه که راننده خوبی باشیم تا اینکه دنبال ماشین سریعتری بگردیم.
              روزی یک استاد داشتم که فوق لیسانسش را از شریف گرفته بود و دکتری را از فرانسه. دانشجوها ازش پرسیدن که امکانات شریف بیشتر بود یا دانشگاه فرانسه؟ جواب استاد جالب بود گفت شریف! بهترین امکانات و تجهیزات و کلاس ها و... . ولی توی فرانسه از امکانات کم بیشترین بهره برداری میشد. ولی شریف نه! می گفت مثلا هیچ مدیریت توی سایت های کامپیوترش نبود و ما خیلی وقت ها مشکل داشتیم و نمیتونستیم استفاده کنیم.
              دوستان یک سری توی فروم های خارجی بزنید. اونجا هنوز 8051 را دارن بحث میکنن. بله اونجا َARM هم بحث میشه خیلی بهتر از ما ولی اونها مواردی که مهندس کی نژاد یاد آوری کردن را به خوبی رعایت میکنن.
              ممکنه شما بتونید این کار رو با 8051 هم انجام بدید اما قطعاً Featureهای سیستم تون از لحاظ کمی قابل رقابت با محصولی نخواهد بود که از یک پردازنده بروز و توانمند استفاده کرده. نکته دیگه اینکه ملاک یک سیستم خوب این نیست که فقط کار بکنه، مسئله دیباگ کردن، ارتقا دادن و آینده نگری (Future Proof) اون هم مهمه. اگر برنامه از معماری مناسب و چند لایه برخوردار نباشه و سخت افزار امکان اجرای چنین برنامه ای رو بهتون نده بعد از چند وقت برای ارتقاء سیستم و بروز کردن اون باید کلی هزینه R&D متحمل بشید. من هم با نظر آقای کی نژاد موافقم که بخش کوچکی از هزینه یک محصول ممکنه هزینه قطعه اش باشه، پس چون هزینه تحقیقات و توسعه فاکتور مهمتری هست برنامه باید معماری منعطفی داشته باشه. اگرچه استفاده از معماری چند لایه تا حدودی باعث سربار (Overhead) میشه اما با افت شدید قیمت قطعات سریع و صرفه جویی هزینه های آتی برای توسعه و بروزرسانی برنامه، این سربار قابل چشم پوشیه.
              به هر حال این صرفاً نظر منه و لینکی که در پست قبل فرستادم نشون میده Trend و گرایش بازار دنیا به سمت میکروکنترلر سریعتر با معماری 32 بیتی هست که میتونه موید این نظر باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
                ممکنه شما بتونید این کار رو با 8051 هم انجام بدید اما قطعاً Featureهای سیستم تون از لحاظ کمی قابل رقابت با محصولی نخواهد بود که از یک پردازنده بروز و توانمند استفاده کرده. نکته دیگه اینکه ملاک یک سیستم خوب این نیست که فقط کار بکنه، مسئله دیباگ کردن، ارتقا دادن و آینده نگری (Future Proof) اون هم مهمه. اگر برنامه از معماری مناسب و چند لایه برخوردار نباشه و سخت افزار امکان اجرای چنین برنامه ای رو بهتون نده بعد از چند وقت برای ارتقاء سیستم و بروز کردن اون باید کلی هزینه R&D متحمل بشید. من هم با نظر آقای کی نژاد موافقم که بخش کوچکی از هزینه یک محصول ممکنه هزینه قطعه اش باشه، پس چون هزینه تحقیقات و توسعه فاکتور مهمتری هست برنامه باید معماری منعطفی داشته باشه. اگرچه استفاده از معماری چند لایه تا حدودی باعث سربار (Overhead) میشه اما با افت شدید قیمت قطعات سریع و صرفه جویی هزینه های آتی برای توسعه و بروزرسانی برنامه، این سربار قابل چشم پوشیه.
                به هر حال این صرفاً نظر منه و لینکی که در پست قبل فرستادم نشون میده Trend و گرایش بازار دنیا به سمت میکروکنترلر سریعتر با معماری 32 بیتی هست که میتونه موید این نظر باشه.
                سلام
                به نظرتون این نمودارها نمیتونن بدلیل ایجاد و توسعه بازارهای 32 بیتی ها تحت تاثیر قرار گرفته باشن ؟
                به عبارتی بازار مرتبط با 8 بیتی ها شاید دجار کاهش نشده و جه بسی افزایش هم داشته ولی افزایش رشد 32 بیتی ها اون قدر شدید بوده که نمودار رو تحت تاثیر شدید خودش قرار داده که اون هم میتونه ناشی از بازارهای جدید مثل محصولات قابل حمل(موبایل ها و گجت های هوشمند و ... ) باشه ؟
                ممنون - بنده به شخصه بابت پست های مفید شما و سایر بزرگواران بسیار سپاسگذارم
                زندگي آن چه که زيسته ايم نيست ، بلکه آن چيزي است که از گذشته به خاطر داريم ...گابريل گارسيا مارکز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمود حسینی پور
                  سلام
                  به نظرتون این نمودارها نمیتونن بدلیل ایجاد و توسعه بازارهای 32 بیتی ها تحت تاثیر قرار گرفته باشن ؟
                  به عبارتی بازار مرتبط با 8 بیتی ها شاید دجار کاهش نشده و جه بسی افزایش هم داشته ولی افزایش رشد 32 بیتی ها اون قدر شدید بوده که نمودار رو تحت تاثیر شدید خودش قرار داده که اون هم میتونه ناشی از بازارهای جدید مثل محصولات قابل حمل(موبایل ها و گجت های هوشمند و ... ) باشه ؟
                  سلام،
                  خیر، اگر دقت کرده باشید عنوان MCU Sales هست و آمار و ارقام صرفاً مربوط به میکروکنترلر میشه. اساساً پردازنده های Embedded بحث شون با Application Processorها که در موبایل و تبلت استفاده میشه متفاوتند. اونجا عمده رقابت بین MIPS، ARM و پلتفرم Atom از اینتله که در اون حوزه هم فروش ARM بر سایرین غالبه و بیش از 95% بازار رو در اختیار داره. مرجع:
                  http://www.crn.com/news/components-peripherals/240003811/arm-snags-95-percent-of-smartphone-market-eyes-new-areas-for-growth.htm
                  http://en.wikipedia.org/wiki/ARM_Holdings#Sales_and_market_share

دیدگاه

تا جایی که میدونم قطعات سری F7 تا 200 مگاهرتز کار میکنن. البته معمولاً NXP یه مقدار دیرتر وارد میشه اما احتمالا یک میکروکنترلر چهار هسته ای با پردازنده M7 عرضه خواهد کرد.
                    آره ولی احتمالش هست که بیشتر هم بشه. همچنین پشتبانی که از برخی پریفرال های جدید میکنه جالبه. مثلا Quad SPI که داره. این اسکماتیک(شماتیک) جالبه:

منبع تصویر: STMicro STM32F7 Series is the First ARM Cortex-M7 MCU Family

نوشته اصلی توسط طراح
                    من قصد نداشتم مطلب جدیدی را در این تاپیک منتشر کنم. زیرا موارد لازم به حد کفایت گفته شده و هر کس بسته به دیدگاه خود می تواند برداشت لازم را داشته باشد. اما به توجه موارد اخیر و تاثیری که ممکن است در رویکرد برخی از افراد ناظر داشته باشد لازم است به مواردی اشاره کنم.
                    نکته اول اینکه هر کس می تواند دیدگاه های خود را با رعایت حد و حریم و سعی در عدم ایجاد حساسیت در فرد مخاطب مطرح کند و دیگران هم بسته به زاویه دیدی که دارند می توانند با رعایت احترام متقابل پاسخ بدهند و در بیان دیدگاه ها و نظرات، نیازی به برخوردهای تخریبی و تهاجم به موضع دیگران نیست. دفاع از نظرات و عقاید شخصی بدون وارد شدن به وادی تهاجم یا توهین یا برخورد از موضع بالا یا تمسخر و مانند آن یکی از مهارت های مطلوب است که امیدوارم دوستان در این عرصه موفق باشند...
                    سورپرایز شدم. چون من منتظر آتش توپخانه خودی رو داشتم ولی شما ناامیدمون کردی. اگه من می خواستم ادامه بدم که درگیری و بحث پیش می اومد.
                    موضوعی که باعث اختلاف نظر دوستان شده اینه که هرکس شرایط و سلایق خودش رو داره و دلیل نمیشه ابزار و روشی که برای من مناسبه به درد دیگران هم بخوره و بالعکس. بنده ترجیح میدم از قطعاتی استفاده کنم و دلایل خودم هم دارم. هیچ وقت هم نمی خوام نسخه تجویز کنم و این رو تعمیم بدم.
                    مهندس کامل باهات موافق نیستم. اگه دقت کنی اینایی که با AVR یا میکروهای قدیمی تر کار میکنن و توی این تاپیک اظهار نظر کردن، میگن که بخاطر سرمایه گذاری که توی وقت و هزینه واسه AVR انجام دادن نمی خوان ARM یاد بگیرن و کار کنن. همه یه جوری میگن اگه این دو فاکتور و خصوصا اولی اگه باشه این کار رو میکنن. پس چیزی که اینها رو بازداشته از این عمل اینه که اون دو فاکتور رو ندارن. پس واسه اون جوون هایی که هم سن من هستن و می خوان تازه کار با میکرو شروع کنن بهتره روی ARM سرمایه گذاری کنن.
                    نوشته اصلی توسط محمود حسینی پور
                    سلام
                    واقعا چی میشه یه چند نفر مثل شما مودبانه حرف هاشونو بزنن؟ من دکمه تشکر رو واسه شما فشردم تا قدردانی از این نوع طرز برخورد مودبانه شما بشه.
                    جواب مناسبی به سوال شما آقای سپاس یار بزرگ دادن. ولی در مورد پردازنده های ARM باید بگم که این پردازنده به حدی قدرتمند ظاهر شده که غول هایی مثل سامسونگ و اپل هم در مقابلش به زانو در اومدن و از این پردازنده ها استفاده میکنن. پردازنده این دو رقیب مشهور و قدرتمند رو ببینید:

iPhone 4
                    Samsung Galaxy S5

حتی GPU سامسونگ هم ARM هستش.

سلام،
                    خیر، اگر دقت کرده باشید عنوان MCU Sales هست و آمار و ارقام صرفاً مربوط به میکروکنترلر میشه. اساساً پردازنده های Embedded بحث شون با Application Processorها که در موبایل و تبلت استفاده میشه متفاوتند. اونجا عمده رقابت بین MIPS، ARM و پلتفرم Atom از اینتله که در اون حوزه هم فروش ARM بر سایرین غالبه و بیش از 95% بازار رو در اختیار داره. مرجع:
                    http://www.crn.com/news/components-peripherals/240003811/arm-snags-95-percent-of-smartphone-market-eyes-new-areas-for-growth.htm
                    http://en.wikipedia.org/wiki/ARM_Holdings#Sales_and_market_share
                    بجز اینتل اتم، اخیرا اینتل Quark هم به لیست اضافه شده که امکانات و معماری قابل توجهی داره. همچنین قیمتش! برد Intel Galileo که مبارز جدید و شاید بشه گفت ضربه دیگری از جانب اینتل به ARM هستش این دفعه جالب به نظر میرسه. این SoC حتی نظر خودم رو هم مدتیه جلب کرده. مثلا قیمت هاشو اینجا نگاه کنید:

Mouser - Intel CPU - Central Processing Units

با $13.37 می تونید یه SoC قدرتمند رو توی دستتون بگیرید!!! ایندفعه واقعا ضربه اینتل مهلکه! یه پردازنده X86 با دستورات خلاصه شده(یا شاید ساده شده) و امکانات عالی! خوب نگاه کنید! انگار ایندفعه اینتل به چاقویی که همیشه باهاش به ARM ضربه میزنه یه زهر کشنده و مهلک اضافه کرده!!! :surprised:

دیدگاه

بجز اینتل اتم، اخیرا اینتل Quark هم به لیست اضافه شده که امکانات و معماری قابل توجهی داره. همچنین قیمتش! برد Intel Galileo که مبارز جدید و شاید بشه گفت ضربه دیگری از جانب اینتل به ARM هستش این دفعه جالب به نظر میرسه. این SoC حتی نظر خودم رو هم مدتیه جلب کرده. مثلا قیمت هاشو اینجا نگاه کنید:

Mouser - Intel CPU - Central Processing Units

با $13.37 می تونید یه SoC قدرتمند رو توی دستتون بگیرید!!! ایندفعه واقعا ضربه اینتل مهلکه! یه پردازنده X86 با دستورات خلاصه شده(یا شاید ساده شده) و امکانات عالی! خوب نگاه کنید! انگار ایندفعه اینتل به چاقویی که همیشه باهاش به ARM ضربه میزنه یه زهر کشنده و مهلک اضافه کرده!!! :surprised:
                      سلام،
                      Atom یا Quark نمیتونن رقیب ARM باشن چون اساساً Business Model اینتل، مورد پسند سازنده های موبایل و تبلت (مانند اپل و سامسونگ) و حتی میکروکنترلر نیست. ARM در ازای طرح هاش Royalty Fee میگیره اما اینتل تراشه میفروشه و مشتریان تمایل دارند پردازنده رو مطابق نیازهاشون با Peripheralهای دیگه مجتمع و با Fab مورد نظرشون اون رو تولید کنند. اگرچه MIPS رقیب جدی تری برای ARM محسوب میشه اما به نظر میاد یک مونوپل در بازار SoCهای موبایل و تبلت ایجاد شده که فعلاً در اختیار ARM هست.

دیدگاه

اخیرا برای یک کاربرد قدرت و کنترل همزمان 4 عدد Full bridge با قابلیت کنترل کامل روی هر بازو، میکروکنترلری با امکان تولید 8 جفت خروجی pwm (جمعا 16 خروجی) و اضافه کردن Dead time بین هر جفت مورد نیاز است. در سری XMEGA خانواده های A1 و A1U که در بازار موجود هستند، چنین امکانی را فراهم می کنند (قیمت ATXMEGA128A1U حدود 15000 تومان است). با توجه به عنوان این تاپیک و بحث های مطرح شده، چنانچه دوستان هر شماره ای از سری های LPC یا STM32 و ... را سراغ دارند که چنین قابلیتی را داشته باشد آن را معرفی کنند تا در مورد استفاده از آن بررسی لازم را انجام دهم.
                        اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                        دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                        برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                        قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                        ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سری lpc15XX -lpc1549 (مدل 100 پایه) در دیتا شیتش ذکر شده که میتونه تا 28 کانال پی دبلیو ام داشته باشه و در حدود 50 عدد به قیمت 4.5 دلار امکان تهیه اش هست! دو تا از sct تایمراش 8 پین و دو تا 6 پین خروجی دارن! که میشه 28 تا پین پی دبلیو ام!
                          البته سری 18xx و 43xx هم هستن ولی بال گرید هستند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                            میکروکنترلری با امکان تولید 8 جفت خروجی pwm (جمعا 16 خروجی) و اضافه کردن Dead time بین هر جفت مورد نیاز است.
                            اضافه کردن Dead Time رو امکانش هست ی مقدار توضیح بدید؟
                            و اینکه کلآ خروجی PWM برای کاربرد های مشابه، باید فرکانس بالایی داشته باشد؟ (16KHZ قابل قبول هست؟)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                              اخیرا برای یک کاربرد قدرت و کنترل همزمان 4 عدد Full bridge با قابلیت کنترل کامل روی هر بازو، میکروکنترلری با امکان تولید 8 جفت خروجی pwm (جمعا 16 خروجی) و اضافه کردن Dead time بین هر جفت مورد نیاز است. در سری XMEGA خانواده های A1 و A1U که در بازار موجود هستند، چنین امکانی را فراهم می کنند (قیمت ATXMEGA128A1U حدود 15000 تومان است). با توجه به عنوان این تاپیک و بحث های مطرح شده، چنانچه دوستان هر شماره ای از سری های LPC یا STM32 و ... را سراغ دارند که چنین قابلیتی را داشته باشد آن را معرفی کنند تا در مورد استفاده از آن بررسی لازم را انجام دهم.
                              کلا قطعات سری LPC1500 ویژه کنترل موتور هستند و با توجه به امکان انجام پردازش های DSP توسط هسته Cortex-M3، از این قطعات میشه برای کنترل Sensor-less هم استفاده کرد.
                              http://www.nxp.com/documents/leaflet/LPC1500_939775017514.pdf

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                                سری lpc15XX -lpc1549 (مدل 100 پایه) در دیتا شیتش ذکر شده که میتونه تا 28 کانال پی دبلیو ام داشته باشه و در حدود 50 عدد به قیمت 4.5 دلار امکان تهیه اش هست! دو تا از sct تایمراش 8 پین و دو تا 6 پین خروجی دارن! که میشه 28 تا پین پی دبلیو ام!
                                البته سری 18xx و 43xx هم هستن ولی بال گرید هستند.
                                کل سری LPC1800 و LPC4300 بجز LPC4370 که بسیار جدیده پکیج LQFP دارند:
                                http://www.nxp.com/documents/line_card/75017387.pdf

اگرچه کار کردن با پکیج LBGA هم خیلی مشکل ساز نیست :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X